İlişkinizin istenilen seviyede olması aranızdaki bağlarla mümkün

Romantik bir ilişkiye yeni başladığınızda, birbirinize ne kadar bağlı olduğunuzu belirlemeye çalışmak aldatıcı olabilir. Partnerinize ne kadar bağlı olduğunuzu sorguluyor ya da partnerinizin de kendini bu ilişkiye en az sizin kadar adanıp adanmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Belki sadece fiziksel bir çekim vardır aranızda ve siz daha fazlası olup olmadığınızı bilmek istiyorsunuzdur.

Partnerinizle aranızda gerçek bir bağ olup olmadığına odaklanmak yerine, aranızdaki bağın derinliğini değerlendirmelisiniz. Çiftlerin bağlantıya geçtikleri temel noktaları düşünün: Fiziksel, kimyasal, duygusal, ruhsal ve sosyal bağlantıları.

Hangi alanlarda partnerinizle aranızda bir bağ bulunuyor? Bu bağ her alanda ne kadar güçlü? Nerelerde eksik Bu 5 önemli bağlantı noktasına bakarak, ilişkinizin istenilen ölçülerde olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:İlişkileri dolu dolu yaşamanın yolu kendini sevmekten geçiyor

mutlu çift
Partnerinizle aranızda gerçek bir bağ olup olmadığına odaklanmak yerine, aranızdaki bağın derinliğini değerlendirmelisiniz.

Duygusal seviyede bağ kurabilirsiniz

Sağlıklı bir duygusal bağ, hissettiklerinizi -özellikle de üzüntü, korku, utanç ya da yalnızlık gibi en kırılgan hislerinizi- birbirinizle paylaşmaya istekli olmanız ve bunu başarabilmeniz anlamına gelmektedir. Bu şekilde bir paylaşımda bulunamıyorsanız, ilişkinizin biraz daha yol kat etmesi gerekebilir; ya da duygularını ifade edemeyen biriyle birliktelik yaşıyor da olabilirsiniz.

Unutmayın ki, ilişkinizin ilk ayları cicim aylarıdır ve birbirinize karşı yoğun duygular hissetmeniz olasıdır.  Yine de, bu duygunun birine aşık olduğunuzda beyninizde salgılanan iyi kimyasallar sayesinde destekleniyor olması muhtemel. Güçlü, sağlam bir duygusal bağ kurmak çoğunlukla  zaman alan ve üzerine çaba harcanması gereken bir süreçtir. 

Öte yandan bu çabalar mutlaka karşılıklı olmalıdır. Eğer karşınızdaki insana yoğun duygular hissediyor; fakat onun bu şekilde hissetmediğini düşünüyorsanız, sağlıklı bir ilişki için ihtiyacınız olan bağa sahip olamayabilirsiniz.

İlişkinizle ve birbirinizle ilgili konuşmalar yapmak, birbirinize karşı açık olmak; eğer ortada gerçek bir duygusal bağ varsa bunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sosyal bağı da aynı şekilde kurabilirsiniz

Sosyal olarak birbirinizle nasıl bir bağlantı kuruyorsunuz? Bireysel düzeyde ve çift olarak dünyayla nasıl bir bağlantı kuruyorsunuz? Ortak aktivitelerde bulunmak, ortak hobilerinizin olması ve yaşam tarzınızın benzerlik göstermesi, sağlıklı bir sosyal bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.

Bu aktiviteleri beraber yapıyor ve birbirinize eşlik etmekten hoşlanıyor musunuz? Birbirinizin arkadaşlarıyla ve ailesiyle beraber vakit geçiriyor musunuz?

Sosyal bağ birbirinizle nasıl bağlantı kurduğunuzla belirlenir. Eğer biriniz içedönük biriniz dışadönükse, bu durum ilişkinizde bir denge unsuru da oluşturabilir, bağlantınızın kesilmesine de neden olabilir. Birbirinizle ve dış dünyayla nasıl bağlantı kurduğunuzu değerlendirin. Eğer iyi birer arkadaş gibiyseniz, bu noktada şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz.

ilişki
Birbirinizle ve dış dünyayla nasıl bağlantı kurduğunuzu değerlendirin. Eğer iyi birer arkadaş gibiyseniz, bu noktada şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz.

Benzer ilgi alanlarına sahip olmak avantaj

Birbirinize benzediğinizi düşünüyor musunuz? Örneğin bir roket bilimcisi olduğunuzu düşünün. Bu durumda analitik veya entelektüel düşünemeyen biriyle beraberseniz, herhangi bir konuda tartışmaya girmek sizi sıkabilir.

Entelektüel açıdan size uygun birini bulmak, iletişiminize ve ortak ilgileriniz hakkında ortak bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Gerçek ve derin ilişkiler kurmanın 20 sırrı

Aranızdaki kimya tek başına yeterli değil

Fiziksel kimya oldukça önemlidir. Bazen iki kişinin kimyasının uyuşması aralarındaki tek bağ ya da bağı oluşturan etmen olabilir.

Eğer ilişkinizde diğer alanlarda eksiklik varsa partnerinizle tek bağınızın bu olduğu hakkında endişelenebilirsiniz. Aranızda fiziksel çekim varsa,  ancak elinizde olan tek şey buysa kendinizi güvende hissedemeyebilirsiniz.

Beraber olmak için yaratıldığınızı düşünebilirsiniz

Hiç kafa dengi biriyle tanıştınız mı?  İlişkinizin önemli bir parçası olacak bu durumu spiritüel inanışlarınızla ya da kaderle, istediğiniz gibi açıklayabilirsiniz.

Derin bir bağ hissediyorsanız, bir şekilde birlikte olabilirsiniz. Kaderin insanları bir araya getirmesi alışılmadık bir durum değil. Öte yandan hissedilen bu bağ çok boyutludur. Sizin kim olduğunuza ve ilişkideki ihtiyaçlarınıza göre farklı alanlarda birileriyle bağ kurabilirsiniz.

Ayrıca uzun süreli bir ilişki arıyorsanız; başarılı bir ilişkiye sahip olma olasılığınız, kurduğunuz iletişimin kalitesi ve sıklığı iyi olduğu ölçüde artar. 

İlginizi çekebilir: İlişkilerde bağlanma ve kadının güçsüz kılınması sorunu

Kaynak:

womenshealthmag.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!