İlişkide erkekler üzüldüğünde kadınlar neden mutlu oluyor?

Kadınların mutlu olduklarını bilmek erkeklerin hoşlarına gidiyor. Erkeklerinse öfkesini ve hayal kırıklığını paylaşması kadınların hoşuna gidiyor. Bu son yargı kulağa biraz problemliymiş gibi gelse araştırmalar bu sonuca dayanıyor. Aslında ilişkide önemli olan diğer insanın, bu ister mutluluk ister üzüntü olsun, duygularıyla gerçekten bağ kurup kurmadığı.

Karısını ya da sevgilisini mutlu gören bir erkeğin bu durumdan memnuniyet duyması sıra dışı bir durum değil. Muhtemelen her erkek bu şekilde tepki verecektir.

Esas ilginç nokta eşini veya kocasını kızgın, üzgün ya da hüsrana uğramış bir şekilde gören kadının, bu durum hoşuna gitmesi.

kadın erkek ilişkiler
Yapılan bir araştırmaya göre eşini veya kocasını kızgın, üzgün ya da hüsrana uğramış bir şekilde gören kadının, bu durum hoşuna gidiyor.

Massachusetts Genel Hastanesi’nde Klinik Psikolog ve Araştırmacı olarak çalışan Shiri Cohen ise bu konuyla ilgili şunları söylüyor: ‘Çiftlerle ilgili bildiklerimiz, bulgularla tutarlılık gösteriyor.’ Araştırmayı yürüten Cohen, 156 çifte ilişkide onları mutsuz eden hadiseleri soruyor ve reaksiyonlarıyla karşılaştırıyor. Sonuçlarsa bir hayli şaşırtıcı. ‘Kadınlar etraflarında çatışma olmasını ister bir eğilim sergiliyor. Partnerini üzgün gördüğü zaman daha çok tatmin oluyor.’ diyor Cohen.

Erkeklerin negatif duygularını kadınlar adanmışlık olarak görüyor

Sonuçlara göre kadınlar, erkeklerin negatif duyguları paylaşmasını ilişkiye adanmışlığın bir işareti olarak görüyor.

İlgili yazı: İlişkilerinize verdiğiniz değer kendinize verdiğiniz değeri yansıtır

Erkekler ise bu çatışma anlarında tam tersi hissediyorlar ve bunu ilişkileri için bir tehdit olarak görüyorlar.

Journal of Family Psychology’de yayınlanan araştırmanın bulgularından hareketle kadınlara, erkeklerin üzgün olduğu anlar yerine, mutlu oldukları anların farkına varmaları öneriliyor. Her iki tarafında birbirinin duygularına karşı empati yapması, bu duygular ister iyi olsun ister kötü, ilişkiyi güçlendiren bir başka etken olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırma konusunda son noktayı yine Cohen koyuyor: ‘Kendi duygularını göz ardı etmek partnerler için bazen zor olabiliyor. Bu durum insanların ilişkileri hakkındaki düşünme şekillerini geliştirerek farklı duyguların farkına varmayı sağlayabilir.’

Kaynak:

npr.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!