İlişki safhaları ve sağlam bir ilişki için ipuçları

“Aşk özgürdür, cesurdur tamam ama sonuçta bir akış şeması yok” diye düşünüyor olabilirsiniz. Evet tüm ilişkiler birbirinden farklıdır, ancak modern psikoloji sayesinde aşkın ve ilişkinin genel safhalarını biliyoruz. Bunlar tutku, farklılaşma, normalleşme, bağlılık olarak sıralanıyor. Peki, ilişkimizde bir sonraki adıma geçmek için yapılması gerekenleri biliyor muyuz? Uplifers olarak, karşınızdaki insana olumsuz gelen, onu iten davranış döngünüzü kırmanın yollarını araştırdık.

Gerçek şu ki, romantik ilişkimizi uçuruma sürükleyen davranışlar bizim tamamen farklı kişilik özelliklerimizin ya da sorunlarımızın sonucu olabilir. Psikologlar, kişinin kendine güvensizliğinin, ilişkide olduğu insanı boğacak şekilde davranmasına neden olabildiğini söylüyor. Bu görüşe göre kişi, kendi eksikliklerini kapatmak ya da ihtiyaçlarını karşılamak için, sevgilisinin istek ve arzularını ikinci plana atabiliyor. İlişkiyi kendi yapılacaklar listesine göre yönetmeye kalkabiliyor. İşin kötüsü, bunları yaptığını fark etmiyor bile…

Kendi ihtiyaç ve korkularımızı tanımak önemli, ancak karşımızdaki kişinin de bir hayatı, geçmişi, bizimkilerden farklı mutluluk nedenleri olduğunu unutmamak gerekiyor. Sağlam bir ilişki inşa etmek için birtakım ipuçları şöyle:

Bebek adımlarıyla ilerleyin

Karşınızdaki insanın hızı ve alışma süresinin, özellikle ilişkiye başlarken sizden farklı olabileceğini unutmayın. Ona ayak uydurmaya çalışın.

Sabırla dinleyin

Dinlemek size iyi bir ilişkinin anahtarını sağlayacağı için değil, karşınızdaki insanı gerçekten önemsediğiniz ve anlatacaklarını merak ettiğiniz için dinleyin (merak etmiyorsanız bu başka ve daha ciddi bir sorun). Unutmayın ki vücut diliniz karşınızdakine ilgi duyup duymadığınızı zaten açığa vuracaktır. Bir insanın tüm hayatını ilişkinin ilk günlerinde öğrenmeyi beklemeyin.

Karşınızdaki insanı gerçekten önemsediğiniz ve anlatacaklarını merak ettiğiniz için dinleyin.
Varsaymayın, soru sorun

Karşınızdakinin ne hissettiğini ya da ne istediğini çözemiyorsanız, açıkça sorun. Belki de mesajlaşırken aniden ortadan kaybolmasının, sizin kafanızda kurduğunuz ve sizinle ilgili olan senaryolarla hiç ilgisi yoktur.

Gardınızı indirmeyi öğrenin

Aşk korkutucudur ve kimi insanların, karşılarındaki insanı sınayacak duvarlar örmesine neden olabilir. Oysa hiç kimse sevilmek için bir teste tabi tutulmak zorunda değil! Savunma kalkanlarını indirmek ve biraz acı çekmeyi göze almak gerekir.

Peki tüm bunları yaparak başladığınız ve ilmek ilmek örerek güçlendirdiğiniz ilişkinin safhaları nasıl tanımlanıyor? Bunu öğrenmek, her dalgalanmada “acaba bu ilişki nereye gidiyor?” sorularını azaltıp sizi daha huzurlu kılabilir. Bazı ilişki terapistlerine göre ilişkiler sırasıyla aşağıdaki bölümlerden oluşuyor:

  • Tutku: Aşkın kıvılcımını hissettiğimiz ilk zamanlarda salgılanan oksitosin, vücutta dopamin hormonunun da artmasına neden olur ve bu durum, duyguların beyni ele geçirmesini kolaylaştırır. Bu dönemde yakınlaşmaktan çekinmek değilse de, mantık ve sağduyuyu elden bırakmamak gerekir.
Aşkın kıvılcımını hissettiğimiz ilk zamanlarda duyguların beyni ele geçirmesi kolaylaşır.
  • Farklılaşma: Karşınızdaki kişinin bazı davranışları size batmaya mı başladı? Bu, gözünüzün aşktan kör olduğu cicim aylarının geçtiğini gösterebilir. Paniğe gerek yok, çünkü bu iyi haber! Karşınızdakini gerçekten tanımaya başlayacağınız bu dönem belki de safhaların en zoru olsa da, ilişkinizin yola devam edebildiğini gösteriyor.
  • Normalleşme: Hayatın olağan akışına döndüğü, iş ve aileye odaklanılan dönem. Bu süreçte sevgilinize sizi unuttuğu için sitem etmek hiç işe yaramaz. Bunun yerine, hayatınıza sevgilinizi dahil ederken zorlanmadığınız için sevinmeli, fakat kendinize ikili zaman geçirecek kaliteli zamanlar ayırmalısınız.
  • Bağlılık: İşte herkesin kendini en rahat hissettiği bölüme geldik! Huzurlu ve mutlu bir birlikteliğin keyfinin sürüldüğü bu safhada, ilişki başlangıcındaki şiddetli duygular yaşanabilir, sevgilinize neden aşık olduğunuzu hatırlayabilirsiniz. Bu, sevgilinize gerçekten bağlandığınız zamandır.

İlginizi çekebilir: Uzun soluklu ve güçlü bir ilişkiye başlamadan önce nasıl hazırlanmak gerekir?

Kaynaklar:

Tiny Buddha

Kelleher Blog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!