İlham aldığın kadar ilham ver: Kimlerden ilham alıyor, kimlere ilham veriyorsun?

Hepimizin kendi hayatında yaşadığı zorluklar var. Bu zorlukları aşmak için birçok farklı konuda kendimizin daha iyi versiyonu olmaya çalışıyoruz. Daha iyi iletişim kurmak, işimizde daha iyi olmak, kendimize karşı daha şefkatli olmak verebileceğim ilk örneklerden. Ve bunlarla ilgili dönem dönem küçük ya da büyük adımlar atıyoruz. Gün geliyor bu adımların bir sonucunu görüyoruz, gün geliyor ne yaparsak yapalım bir şey değişmiyormuş gibi gelebiliyor. Ama inanın ki biz bir şey değişmiyor sanarken bile birilerine dolaylı yoldan da olsa ilham oluyoruz. Ve aslında çok şey değişiyor!

Benim deneyimlerim de genelde benzer şekilde oldu. Mesela bazen Instagram hikayemde bir kitaptan alıntı yapıyor ya da insanlarla olan iletişimlerimizden küçük örnekler verip çıkarımlarımı paylaşıyorum. Çoğu kişi biliyordur herhalde diye varsayıp çok da fark yaratmaz diye paylaştığım bu hikayelere o kadar farklı kişilerden, o kadar güzel yorumlar geliyor ki ben de şaşırıyorum. Mesela geçenlerde benzer bir durum oldu, dönüş yapan kişiler hem paylaşımıma teşekkür etti hem de benim samimiyetimi görüp kendi hikayelerini benimle paylaştılar.

Benzer bir durum yakın zamanda vermeye başladığım yoga derslerim sonrasında da oldu. Karşı taraf acaba rahatlayacak mı, onlara kolay mı gelecek, benden ders almak isterler mi diye ister istemez düşünüyordum. Ama derslerimden sonra aldığım yorumlar bana doğru yolda olduğumu bir kez daha gösterdi. Katılımcılar “Yoğunluğumun arasında dikkatimi kendime çevirmek çok iyi geldi!”, “Bu rahatlamaya ihtiyacım varmış!”, “Bu kadar iyi bir ders beklemiyordum!”, “Çalışma sırasında kendimde bir sürü şeyin farkına vardım!” dedikçe, ben “Ay demek ki işe yarıyor, karşı tarafa bir şekilde iyi geliyor!” diye sevinçten havalara uçtum! Ve attığım bu güzel adımı büyütmek için daha da motive oldum.

Nasıl benim bir şekilde ilham olduğumu bildiğim ve hatta bilmediğim insanlar varsa, bana da ışık olan ve bundan haberi bile olmayan bir sürü kişi var. Ve kendi deneyimlerimden gördüğüm o ki bana birisi gelip “Şu konuda ilham oldun”, “Şu sayede farkındalığımı artırdın” dediğinde motivasyonum ve enerjim katlanarak artıyor. O yüzden anladım ki benden haberi olmayan bu kişilere, bana ilham olduklarını daha sık dile getirmeliyim.

Özel hayatta birebir teşekkürümü ileteceğim insanlara ek olarak, Instagram’da farklı konularda bana ilham olan kişiler de var. Bunun için Instagram üzerinden paylaştığım bir şablon hazırladım ve bana ilham olan kişilerle birlikte, hangi konularda ilham olduklarını da ekledim. Eğer sen de sana ilham olan kişileri paylaşmak ve hem onlara teşekkürünü iletmek hem de başkalarının da bu ilhamdan yararlanmasını sağlamak istersen hikayemdeki boş taslağın ekran görüntüsünü alıp bu kişileri ekleyerek kendi hikayende paylaşabilirsin! (Instagram hesabıma @sibelsibel adresinden ulaşabilirsin.)

Kendin için attığın adımlarla etrafına ilham olduğunu ve sana ilham olanlara teşekkür etmeyi hatırlaman niyetimle…

İlginizi çekebilir: Motive olma sanatı: Motivasyonunuzu artıracak 4 öneri

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam