İletişimin en önemli kıstası: Beden dili

Seslerin ifade ettiği harfleri ağzımızla çıkartarak bir şeyler konuşmak zorunda mıyız hep? Elbette ki değiliz. Yaşadığınız bir anı düşünün, çok sevdiğiniz biriyle sadece bakışarak birbirinize destanlar yazdığınız zamanlar mutlaka olmuştur. Yüzlerce cümleyi arka arkaya sıralamaktan da daha etkili bir bağ oluşmuştur aranızda. Bazen karşımızdaki kişi tek bir kelime bile etmeden bize ne demek istediğini anlatır. Gözlerindeki anlamı görürüz, duruşuyla eş anlamlı bir kelime vardır, parmaklarıyla gösterdiği yön bizim için bir cümledir. “Nedir bu işin sırrı?” sorusunun yanıtı ise beden dilidir.

İletişim kelimesinin sözlük anlamı “kişiler arasında, duygu, düşünce, bilgi, haber alışverişi, bilgi ve haberlerin akla gelebilecek her türlü biçim ve yolla kişiden kişiye karşılıklı olarak aktarılması” olarak tanımlanmaktadır. Yine sözlükte yer alan kısa anlamı ise; “kişilerin birbirlerini anlaması” şeklindedir. Yani biz insanlar birbirimizi anlamak için iletişim kurarız. Bunun için ise ihtiyacımız olan uzun cümleler, yabancı sözcükler veya başından sonuna kadar örümcek ağına dönmüş paragraflar değildir.

Sadece birbirimize bakma eylemi bile birbirimizi anlamamız için yeterlidir aslında. Araştırmalar da bunu doğrular nitelikte; iletişim yöntemleri öncelik sırasına göre beden dili, ses tonu ve içerik olarak sıralanmakta. Burada içerikten kasıt sözcüklerdir yani ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimiz önemlidir. Peki ilk tanıştığımız kişide bıraktığımız kişisel imajımızın yaklaşık 30 ile 90 saniye arasında çoktan oluştuğunu biliyor musunuz? İmajımızın oluşmasında kullandığımız yüz ifadeleri, el-kol hareketleri yani jest ve mimiklerimiz etkilidir. Nerede kullandığımıza bağlı olarak vücut dili işaretlerinin anlamları değişiklik gösterebilir. Göğsünü dışarı çıkartmak bir kişinin iş yerinde kendiyle gurur duyduğunu ifade ederken, annesi ona sevdiği oyuncağı aldığı için bir çocuğun mutluluğunu da ifade edebilir.

Beden dilinin önemi kiminle iletişim kurduğumuza bağlı olarak değişiklik göstermez. Yakın bir arkadaşımıza yalan söylediğimiz zaman bunu hareketlerimizden kolayca anlayabileceği gibi, bir iş görüşmesinde de ne kadar istikrarlı olup olmayacağımız sorulara cevap verirken kullanacağımız ifadelerden anlaşılabilir. İletişimde bu denli etkili olan beden dilinin bize neler anlattığını daha iyi bilmek daha iyi iletişim kurmamızı sağlar. Siz de kişilerle iletişim halindeyken sözcüklerinizden daha çok beden dilinize özen göstermeniz gerektiğini unutmayın.

İlginizi çekebilir: Beden diliyle flörtün püf noktalarını keşfedin.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Bilge Aydogan Pilates Eğitmeni
Fiziksel ve kişisel gelişime olan merakım beni koçluk ve pilates ile buluşturdu. Kadir Has Üniversitesi'nde Profesyonel Koçluk ve NLP Koçluğu eğitimlerini tamamladıktan sonra Studio ... Devam