İKSV ve Mercedes-Benz Türk’ten: Deprem bölgesinden sanatçılara açık çağrı

Kurulduğu günden bu yana kültür ve sanatın farklı alanlarını destekleyen Mercedes-Benz Türk’ün; İKSV’nin yürütücülüğünde oluşturduğu SaDe (Sanatçı Destek Fonu) bu yıl, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 30 yaşını aşmamış sanatçılara çağrıda bulunuyor. Tasarı aşamasındaki sanat projeleriyle yapılacak başvurular arasından belirlenecek beş projeye fondan 5.000’er avro katkı sağlanacak, ayrıca genç sanatçılara üretim süreçleri boyunca projelerini geliştirebilmeleri amacıyla, alanında uzman mentorlarla çalışma imkanı sunulacak. Sanatçılar, projelerini hayata geçirirken destek almak isteyecekleri kültür-sanat profesyonelleri, kurumlar ve üreticilerle de bir araya getirilecek.

Program kapsamında adaylar görsel sanatlar (resim, heykel, seramik, fotoğraf, cam, illüstrasyon, çizim veya baskı teknikleri) alanında bir proje sunumuyla başvurularını gerçekleştirebilecek.

Değerlendirme sürecini, sanatçı ve akademisyen Şive Neşe Baydar, sanatçı Burçak Bingöl, sanatçı Sinem Dişli, sanat alanı yöneticisi ve sanatçı Erkan Özgen ile sanatçı ve akademisyen Evrim Kavcar’ın üstleneceği SaDe programına başvurular 10 Mayıs Cuma saat 17.00’ye kadar kabul edilecek.

SaDe’nin yeni dönemi hakkında değerlendirmede bulunan Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün; “Mercedes-Benz Türk olarak, tüm faaliyetlerimizi ülkemize ve toplumumuza değer katma bilinciyle sürdürüyoruz. Bu kapsamda eğitim, spor, kültür-sanat ve çevre odaklı birçok kurumsal sosyal fayda programını ve sponsorlukları hayata geçiriyoruz. Kültür ve sanat alanını da toplumların gelişimindeki öncü rolü bakımından çok önemsiyoruz. ‘Kültür sanatla daima ileri’ mottomuzun rehberliğinde, 40 yıla yakın bir süredir ülkemizde kültür-sanat alanında farklı desteklerimize devam ediyoruz. Bu yıl da, SaDe (Sanatçı Destek Fonu) ile deprem bölgesinden sanatçılarımıza özel bir destek sunmayı hedefliyoruz. Amacımız; depremden etkilenen sanatçılarımızın sanatsal üretimlerine ve topluma ilham vermeye devam etmelerine katkı sağlamak. Bu açıdan bu yılki SaDe Programı’nın bizim için ayrı bir anlamı var. Mercedes-Benz Türk olarak, toplumların hayal gücünü besleyen, yaratıcılıklarını teşvik eden ve entelektüel gelişimine katkıda bulunan kültür ve sanatı desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner de SaDe hakkında şunları ifade etti: “İKSV olarak sanatın pek çok alanındaki sanatçıları ve yeni üretimleri desteklemek üzere projeler hayata geçirmeye devam ediyoruz. Uzun yıllardır farklı projelerde yanımızda olan Mercedes-Benz Türk ile birlikte başlattığımız SaDe programında (Sanatçı Destek Fonu) bu yıl depremden etkilenen illerdeki genç sanatçıların üretimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. SaDe ile güncel sanat alanında üretimlerine devam eden sanatçıları desteklemenin yanı sıra onları sanat profesyonelleri ile buluşturarak gelişimlerine yardımcı oluyor, ihtiyaç duydukları her alanda tecrübelerimizle katkı sağlıyoruz.”

Başvuru koşulları ve ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!