İçinizdeki çocuğu mutlu etmenin yolları

“İçinizdeki çocuğun elinden tutun. O çocuk için imkansız diye bir şey yok.” -Paulo Coelho

Çocuğunuz olmasa bile aslında her birimizin ebeveyn olduğunu biliyor musunuz?

Hepimizin içinde bir çocuk yaşar. Bu çocuk sadece kişiliğimizin alt katmanı değil, aslında gerçek benliğimiz, en derindeki kişiliğimizin ta kendisi. Birçoğumuz içimizdeki bu çocuğun, kişisel hassasiyetlerimizle ilgili olduğunu veya hepimizin zaman zaman sergilediği çocukça davranışların kaynağı olduğunu düşünürüz. Oysa içimizdeki çocuk, bundan çok daha fazlası anlamına geliyor. İçimizdeki çocuğun sorumluluğunu alabilmenin ne kadar önemli olduğunun birçoğumuz farkında değiliz. Birçoğumuz içimizdeki çocuğa kötü davranıyor, onu istismar ediyoruz. Oysa bundan vazgeçsek, kendimize karşı davranışımız ne kadar da değişecek.

İçinizdeki çocuğu mutlu etmenin yolları
İçinizdeki çocukla vakit geçirin.

Bir çocuğun ihtiyaçlarını düşünün. Uyku, beslenme, övgü ve cesaretlendirme, fiziksel olarak kendini güvende hissetme ve tabii ki sevgi. Eğer çocuğunuz varsa, onun tüm bu ihtiyaçlarından mahrum kalması, ebeveyn olarak sizde fiziksel bir acıya bile neden olabilir. Peki ya içinizdeki çocuk? Ona karşı da en az kendi çocuğunuza olduğu kadar sorumluluğunuz var. Ancak birçoğumuz, yetişkin olduktan sonra içimizdeki çocuğa karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmemeye başlıyoruz.

İlgili yazı: Kimlik hırsızlığı sendromu çocukluktan geliyor olabilir

İçimizdeki çocuğu uykusuz bırakıyoruz, uzun süre hiçbir şey yemeyip aç bırakıyoruz, su içirmiyoruz, canı sıkılmış olmasına rağmen kendimizle birlikte çalışması için zorluyoruz. En kötüsü de onu sevdiğimizi hissettirmiyoruz. Ona kendisini sevgisiz, istenmeyen ve değersiz hissettiriyoruz.

İnsanlar birbirlerine “Kendine iyi bak” dediklerinde, aslında söylemedikleri bir şey var o da şu: Kendine iyi bakmazsan, her şeyiyle sana bağımlı olan içindeki çocuğa da iyi bakmamış olursun. İşte içinizdeki çocuğa iyi bakmak için yapmanız gereken üç şey:

1. Temel ihtiyaçlarını karşılayın

Nasıl ki çocuklarınızın yemeksiz, susuz, uykusuz kalmasına gönlünüz razı olmuyorsa, aynı özeni içinizdeki çocuğa da göstermeniz gerek. İş konusunda kendinizi zorlayın, hedeflerinize ulaşmak için fedakarlıklar yapın ama asla sağlığınızdan vazgeçmeyin. Uykunuzu aldığınızdan, düzenli ve sağlıklı beslendiğinizden, günlük ihtiyacınız olan suyu içtiğinizden emin olun.

İlgili yazı: İnsan zekası çocuk gelişimine cevap vermek için evrilmiş olabilir

2. Ona hediyeler verin

Hediye, büyüklüğüne veya pahasına bakılmaksızın sevgiyi almanın ve vermenin bir yoludur. Herkes hediye almayı sever. Kendinize zaman zaman hediyeler alın. Bunu çok büyük bir şey olarak düşünmek zorunda değilsiniz. Birçok insanın hediye ve yardım kabul etme konusunda zorlandığı düşünülürse, kendinize hediyeler alarak kendinizi bu konuda eğitebilirsiniz.

İçinizdeki çocuğu mutlu etmenin yolları
Hepimizin içinde bir çocuk yaşar. Bu çocuk sadece kişiliğimizin alt katmanı değil, aslında gerçek benliğimiz, en derindeki kişiliğimizin ta kendisi.

İlk bakışta kendine hediye almak biraz tuhaf hissettirebilir. Ama burada odaklanmanız gereken şey satın alma eylemi değil, bir şeyi kabul etme eylemi olmalıdır. Bir hediyeyi kabul etmek için kendinize duygusal anlamda izin verdiğinizde, içinizdeki çocuğa da bunu hak ettiğini anlatmış olursunuz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, sevgiyi göstermenin tek yolunun hediye olmadığını vurgulamak.

3. İçinizdeki çocukla vakit geçirin

Hepimizin bildiği gibi bazı çocuklar her türlü fiziksel ve maddi imkanı olmasına rağmen, sevgisiz ve iletişimsiz bir ortamda büyüyebiliyor. Siz de içinizdeki çocukla benzer bir dinamiğin olduğunu unutmayın. Ona fiziksel olarak tüm koşulları sağlamanın yanı sıra, onunla vakit geçirin ve onu sevdiğinizi hissettirin.

Kaynak:
Tiny Buddha

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!