Huzursuz bacak sendromu belirtileri: Nedir, neden olur, nasıl geçer?

Daha önce hiç “Bacaklarımın canı sıkılıyor” diye düşündünüz mü? Huzursuz bacak sendromu belirtileri, en çok bu cümleyle kendisini belli ediyor. Aslen nörolojik bir bozukluk olan bu hastalık, RLS/WED veya Willis-Ekbom hastalığı olarak da biliniyor. Huzursuz bacak sendromu, bacaklarda rahatsız edici hislere ve onları hareket ettirmeye yönelik güçlü bir dürtüye neden olur. Çoğu insan için bu dürtü, rahatladığında veya uyumaya çalıştığında daha yoğun şekilde ortaya çıkar. Huzursuz bacak sendromuna sahip kişiler için en önemli endişe uyku kalitesini bozması, gündüz uykululuğu ve yorgunluğa neden olması. Tedavi edilmediğinde tüm bunlar, uzun vadede depresyon da dahil olmak üzere diğer sağlık sorunları için risk oluşturabilir.

Araştırmalara göre bu sendrom her yaşta ortaya çıkabilir, ancak genellikle orta yaş ve sonrasında daha şiddetli. Kadınlarda ortaya çıkma olasılığı ise erkeklerin iki katı. Huzursuz bacak sendromu olan kişilerin en az %80’inde periyodik bacak hareket bozukluğu (PLMS) adı verilen bir durum daha gelişir. PLMS, uyku sırasında bacakların seğirmesine veya sarsılmasına neden olur. Her 15- 40 saniyede bir olabilir ve bütün gece devam edebilir. PLMS ayrıca uyku yoksunluğuna da yol açabilir.

Huzursuz bacak sendromu, tedavisi olmayan ve yaşam boyu devam eden bir durumdur ancak çeşitli ilaç tedavileri, semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir. Siz de huzursuz bacak sendromu nedir, huzursuz bacak sendromu belirtileri, huzursuz bacak sendromu nasıl geçer merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu belirtileri hakkında bilgi vermeden önce ne olduğuna değinmekte fayda var. Huzursuz bacak sendromu, bacaklarınızı hareket ettirmek için aşırı güçlü bir dürtüye neden olan bir sinir sistemi bozukluğudur. Doktorlar bunu bir uyku bozukluğu olarak değerlendirir çünkü genellikle siz dinlenirken olur veya daha da kötüleşir. Sinema veya araba gibi uzun süre oturmanızı gerektiren durumlarda ve uzun süre uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Tedaviye başvurulmadığında daha da kötüleşebilir. Zamanla, uyku eksikliği işte veya ruhsal sorunlara neden olabilir.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri

Huzursuz bacak sendromu belirtileri arasında yer alan en yaygın semptom, kişinin bacaklarının canının sıkıldığını öne sürmesi olarak sayılabilir.

 • Özellikle hareketsiz otururken veya yatakta yatarken, bacaklarınızı hareket ettirmeye yönelik karşı konulmaz bir dürtü hissetmenize neden olur.
 • Bacaklarınızda karıncalanma veya çekme hissi gibi olağandışı hisler de yaşayabilirsiniz. Hareket ettirmeniz ise bu hisleri hafifletebilir.
 • Eğer hafif sendroma sahipseniz huzursuz bacak sendromu belirtileri, her gece ortaya çıkmayabilir. Veya bu hissiyatı huzursuzluk, sinirlilik veya strese bağlayabilirsiniz.
 • Daha şiddetli bir vakayı görmezden gelmek zordur. Sinemaya gitmek gibi en basit aktiviteleri veya uzun bir uçak yolculuğunu çok zor hale getirebilir.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri, geceleri daha kötü olduğu için kişilerin uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta zorlanmaları muhtemeldir. Hastalığa bağlı olarak gelişen gündüz uyku hali, yorgunluk ve uyku yoksunluğu; fiziksel ve duygusal sağlığınıza zarar verebilir. Belirtiler genellikle vücudun her iki tarafını da etkiler, ancak bazı insanlarda sadece bir tarafta bulunur. Hafif vakalarda belirtiler gelip geçici olabilir. Bu hastalık kollarınız ve başınız da dahil olmak üzere vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir. Huzursuz bacak sendromuna sahip çoğu insan için belirtiler, yaşla birlikte kötüleşir.

RLS’li kişiler genellikle belirtileri hafifletmek için hareketi kullanırlar. Bu, odada gezinmek veya yatakta dönüp durmak anlamına gelebilir. Uykunuzu bir partnerle paylaşıyorsanız, bu durum onun uyku kalitesini de olumsuz yönde etkiliyor olabilir.

Huzursuz bacak sendromu neden olur?

Huzursuz bacak sendromunun nedeni, çoğunlukla kesin olarak tespit edilemez. Genetik bir yatkınlık ve çevresel bir tetikleyici olabilir. Yine de bu hastalığa sahip kişilerin yaklaşık %40’ı benzer bir aile öyküsüne sahip. Aslında, RLS ile ilişkili beş gen varyantı var. Eğer aile öyküsünde bulunuyorsa, huzursuz bacak sendromu belirtileri genellikle 40 yaşından önce başlar.

Kan testleri, demir seviyenizin normal olduğunu gösterse bile, RLS ile beyindeki düşük demir seviyeleri arasında bir bağlantı olabileceği de düşünülmekte. Yani, “Huzursuz bacak sendromu hangi vitamin eksikliğinden olur” sorusunun cevabını kesin olarak vermek mümkün değil.

RLS, beyindeki dopamin yollarındaki bir bozulma ile bağlantılı da olabilir. Örneğin Parkinson hastalığı da dopamin’le ilişkilidir. Bu durum, Parkinson’lu birçok insanın neden aynı zamanda RLS’ye sahip olduğunu açıklayabilir. Aynı ilaçlardan bazıları her iki durumu da tedavi etmek için kullanılır. Bunlar ve diğer teoriler üzerine kesin yanıtlar bulmak üzere tıp dünyasında araştırmalar devam etmekte…

Kafein veya alkol gibi bazı maddeler, huzursuz bacak sendromu belirtilerini tetikleyebilir veya yoğunlaştırabilir. Diğer potansiyel nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Alerji
 • Mide bulantısı
 • Depresyon
 • Psikoz

Birincil RLS, altta yatan bir durumla ilgili değildir. Ancak RLS aslında nöropati, diyabet veya böbrek yetmezliği gibi başka bir sağlık sorununun bir dalı olabilir. Bu durumda, ana durumu tedavi etmek RLS sorunlarını çözebilir.

Huzursuz bacak sendromu nasıl teşhis edilir?

Peki, huzursuz bacak sendromunuz olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Maalesef bu durumu onaylayabilecek veya ekarte edebilecek tek bir test yok. Teşhisin büyük bir kısmı, belirtilerin varlığına dayanır. Bir kişiye huzursuz bacak tanısı konması için genellikle aşağıdakilerin tamamının mevcut olması gerekir:

 • Genelde garip duyumların eşlik ettiği yoğun bir hareket etme dürtüsü yaşanır.
 • Belirtiler geceleri kötüleşir ve günün erken saatlerinde hafiftir veya yoktur.
 • Rahatlamaya veya uyumaya çalıştığınızda duyusal semptomlar tetiklenir.
 • Hareket ettiğinizde duyusal semptomlar hafifler.

Tüm bu belirtiler karşılansa bile, yine de fizik muayeneye ihtiyacınız olacak. Doktorunuz semptomlarınız için diğer nörolojik nedenleri kontrol etmek isteyebilir. Bu noktada, doktorunuza aldığınız reçetesiz/reçeteli ilaçlar ve takviyeler hakkında doğru bilgi verdiğinizden emin olun. Ve bilinen herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa da belirtin.

Kan testleri, demir ve diğer eksiklikleri veya anormalliklerin kontrolünü sağlayacaktır. Eğer sonuçlarda RLS dışında bir şeyin var olduğuna dair herhangi bir işaret varsa bir uyku uzmanına, nöroloğa veya başka bir uzmana sevk edilebilirsiniz.

Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer?

Huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir? Bazı yaşam tarzı değişiklikleri, huzursuz bacak sendromu belirtilerini tamamen ortadan kaldırmasa da azaltmaya yardımcı olabilir. İşte deneyebileceğiniz çözümlerden bazıları:

 • Kafein, alkol ve tütün alımını azaltın veya ortadan kaldırın.
 • Haftanın her günü aynı yatma ve uyanma saati ile düzenli bir uyku programı benimsemeye özen gösterin.
 • Her gün yürüyüş veya yüzme gibi egzersizler yapın.
 • Akşamları bacak kaslarınıza masaj yapın veya esnetin.
 • Yatmadan önce sıcak bir duş alın.
 • Belirtiler yaşadığınızda bir ısıtma yastığı veya buz kullanın.
 • Yoga veya meditasyon yapın.
 • Araba veya uçak yolculuğu gibi uzun süre oturmayı gerektiren şeyleri planlarken, onları günün erken saatlerinde ayarlamaya çalışın.
 • Eğer demir veya başka bir beslenme eksikliğiniz varsa, diyetinizi nasıl iyileştireceğinizi doktorunuza veya beslenme uzmanınıza sorun.

Tüm bunlar, HBS’yi yönetmek için ilaç alıyorsanız bile faydalı olabilir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi

Peki, huzursuz bacak sendromu tedavi edilmezse ne olur? Huzursuz bacak sendromu kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebileceğinden mutlaka tedavi edilmeli. Tedavi edilmezse depresyon gibi ruhsal bozukluklara yol açabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilaç tedavisi hastalığı tamamen ortadan kaldıramaz, ancak semptomları yönetmeye yardımcı olabilir. Huzursuz bacak sendromu tedavisi konusunda bazı seçenekler şunlardır:

 • Dopamini artıran ilaçlar: Bu ilaçlar bacaklarınızdaki hareketi azaltmaya yardımcı olur.
 • Uyku yardımcıları ve kas gevşeticiler: Bu ilaçlar rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.
 • Narkotikler: Bu ilaçlar ağrıyı ve garip hisleri azaltabilir, rahatlamanıza yardımcı olabilir.
 • Antikonvülzanlar: Bu ilaçlar duyusal rahatsızlıkları azaltmaya yardımcı olur.

Doğru ilacı bulmadan önce birkaç deneme gerekebilir. Belirtileriniz değiştikçe, doktorunuz ilacı ve dozu ayarlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Çay ve kahve içmek ağrılarınızı artırıyor olabilir mi?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!