“Huzurlu ve sağlıklı pozisyonda uyuyorum, zinde ve dinamik uyanıyorum”

  • Karşı konulmaz çekiciliğiyle her gün zaman ayırdığımız güzellik: Uyku
  • Yaşamımızın yaklaşık %25’ini kapsayan güzellik: Uyku
  • Fiziksel ve zihinsel sağlığımızı destekleyen güzellik: Uyku

Uyku, kişinin ses, ışık gibi uyaranlarla uyanabileceği bir bilinçsizlik durumu olarak tanımlanmaktadır. Komadan farkı da budur; bilinçsizdir ancak ses, ışık gibi uyaranlarla uyanabilir. Uyku, enerjimizin artmasını ve var olan enerjimizin korunmasını sağlar, fiziksel, zihinsel, ruhsal sağlığımız için gereklidir. Ne kadar süre uyuduğumuz kadar hangi pozisyonda uyuduğumuz da çok önemlidir.

Yatakta başlıca 3 farklı pozisyonda uyuruz:

  1. Sırtımız üstünde uzanarak uyumak,
  2. Sağa ya da sola dönük uyumak,
  3. Mide üstünde uyumak.

Uyku sırasında, her pozisyonun omurga sağlığını da düşünerek, kişiye göre yastıklar yardımıyla ayarlanması zinde, dinamik, ağrısız günler sağlamaktadır. Vücudumuzdaki iç organların sağlığının korunmasına da yardımcı olmaktadır.

İnsanda iskelet sisteminin yandan görünüşü, omurgamızda boyun (servikal), torasik, lumbar kavisler.

Sırtımız üstünde uzanarak uyuduğumuzda omurganın açılarını koruyarak baş altına, diz altına, bel altına yastık kullanabiliriz:

Seçtiğimiz yastık, yana uzanır pozisyonda uyurken omurgamızı yer düzlemine paralel yapacak şekilde, sırtüstü yatarken omurga boyun kavisini koruyacak şekilde olmalıdır:

Sağa ya da sola dönük uyuduğumuzda omurga düzlemini yer zemine paralel olacak şekilde korumak önemlidir, omurga alt sırttan boyuna kadar düz bir çizgide olmalıdır:

Sağa ve sola dönük uyurken omurga için en sağlıklı pozisyon omurganın yer düzlemine paralel, düz bir şekilde ilerlediği, aynı hizaya getirilmiş pozisyondur.

Sola uzanarak uyumak, uyurken toksinlerin daha rahat atılmasına da yardımcı olmaktadır.

‘Midenin üstüne yatmak’ sağlıklı bir seçim değildir. Özellikle yüzükoyun uzanmak ve hatta sağa doğru uzanarak uyurken mide üzerine yatmak sindirim sistemi problemlerini alevlendirebilmektedir. İkinci beynimiz olan sindirim sistemimiz üzerinde baskı olmadan rahat rahat dinlenmek ister.

Aşağıdaki videoda sola dönük pozisyonda uyumanın faydaları yer alıyor:

Zinde, dinamik ve sağlıklı günler!

İlginizi çekebilir: Verimli uyku uyuyup mutlu uyanmak için uygulayabileceğiniz yöntemler

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Kaynaklar:

1. Şahin L, Aşçıoğlu M. Sleep and regulation of sleep. 

2. mayfieldclinic.com

3. Leilnahari K et al.

4. pfoa.co.uk

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam