Hormonlar cildimizi nasıl etkiliyor?

Her şey yolunda giderken, artık bir yetişkin olduğunuzu düşünürken bir sabah uyanırsınız ve yüzünüzde dev bir sivilce çıkmaya çalışıyordur. İşte o an ergenlik günlerinize geri döndüğünüzü düşünürsünüz.

Bu durum hepimizin başına zaman zaman geliyor. Zamansız çıkan bu sivilceler, aslında hormon sistemimizdeki dengesizliklerin bir göstergesi.

İlgili yazı: Sağlıkla parlayan bir cilt için tüketmeniz gereken besinler

Hormonlar cildimizi nasıl etkiliyor?

Hormonal akne, endokrin hormonundaki ciddi bir dengesizliğin sonucunda gerçekleşiyor. Birçok kadın, yumurtlama döneminde veya adet dönemi öncesi veya sonrasında hormonal aknelerden şikayet ediyor. Bunun sebebi, söz konusu iki dönemde östrojen ve testosteron hormonlarının en yüksek seviyede olmasından kaynaklanıyor. Aslında hormonal açıdan bakıldığında, bu akneler yüzünden telaşlanmaya gerek yok. Ancak bu hormonal süreci düzgün bir şekilde atlatamayan kadınlarda, ciddi sonuçlara neden olan hormonal akneler oluşabiliyor.

cilt 01

Eğer siz de hormonal akneden şikayetçiyseniz, büyük ihtimalle bedeniniz detoksifikasyon işlemini düzgün bir şekilde yapamıyor olabilir. Bunun kaynağında da kötü beslenme, düzensiz hayat gibi sebeplerle cilt de dahil olmak üzere vücudunuzdaki bazı organların görevlerini yerine getiremiyor olması olabilir. Vücutta artan östrojen hormonu ciltte kızarıklığa neden olurken testosteron hormonu da yağ bezlerinin daha fazla yağ salgılamasına neden olur.

Hormonal akne sorununun adet dönemi öncesinde yaşanmasının nedeni, bu dönemde kan hücrelerinin cilt yüzeyine yakın olması ve bu yüzden akne ve kızarıklığın artmasından kaynaklanıyor. Aynı dönemde vücutta artan testosteron hormonunun folikülleri tıkaması nedeniyle istenmeyen tüylenme veya dökülme de yaşanabilir.

Daha iyi bir cilde kavuşmanın yolu

Bedeninizde yaşanan hormonal karmaşa, cildiniz üzerinde kendini gösterir. Hormonal akneler yüzünüzde, boyun veya sırt bölgenizde çıkabilir. Cilt, eliminasyondan sorumlu en büyük organımız ve eliminasyon sürecinde karaciğer, lenfatik sistem ve kalın bağırsakla birlikte çalışıyor. Bu organların birbiriyle ayrılamaz bir bütün olduğunu fark ettiğinizde, cildinizde yaşadığınız sorunların bir pompa kremle giderilemeyecek şeyler olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Şunu unutmayın, bedeninize ne koyarsanız bedeninizden onu geri alırsınız. Yediğiniz besinler, kullandığınız ürünler, hatta evinizde kullandığınız temizlik malzemeleri bile bedeninizdeki sistemleri etkileyebilir. Pahalı kozmetik ürünler veya mucizevi tedavilerle aknelerinizi iyileştiremezsiniz. Peki aknelerinizden nasıl kurtulabilirsiniz? Yanıt oldukça basit; beslenme ve kişisel bakımınıza dikkat ederek.

Sağlıklı bir cilt için kaçınmanız gereken şeyler
Süt ürünleri

Doğal olmayan ve çok fazla sentetik hormon içeren süt ürünleri, bedeninizdeki hormon dengesini bozabilir. Ayrıca süt ürünleri, gut sendromunun da temel nedenlerinden biri.

Soya

Eğer hormonal açıdan hassas bir yapınız varsa, soyanın içindeki fitoöstrojenler, hormonal sorunlarınızı artırabilir ve daha fazla akneye sebep olabilir. Soya birçok yiyeceğin içinde olabilir, bu yüzden etiketleri daha dikkatli okumalısınız.

Glüten

Süt ürünleri gibi glüten de gut inflamasyonunu artırır.

Fıstıklı gıdalar

Fıstık ve benzeri gıdalara alerjik olmadığını düşünen kişilerde bile zaman zaman reaksiyonlar yaşanabiliyor. Bu da deride inflamasyona neden olabiliyor.

Kanola yağı, ayçiçeği yağı ve bitkisel yağlar

Yemeklerde kullanılan bazı yağlar, daha fazla omega 6 yağ asidi içerebiliyor. Bu da deride inflamasyona neden olabiliyor.

Kafein

Kahve ve çay, vücudunuzdaki gerekli B vitamini, magnezyum ve çinko depolarını azaltabilir. Buda cildinizin bağışıklık özelliğine zarar verebilir.

İlgili yazı: Koreli kadınların hep merak edilen cilt bakım sırları

Sağlıklı bir cilt için yapmanız gerekenler
Doğru gıdalarla beslenin

Yarım fincan kişniş, yarım yeşil elma, 2 kereviz sapı, yarım salatalık, 4 yaprak marul, 4 adet dondurulmuş veya taze çilek, yarım limonun suyu ve yarım fincan hindistan cevizi suyunu karıştırın. Bu karışımı hem cildiniz hem de bedeniniz için tüketebilirsiniz.

cilt 02

İyi bakterilerden yararlanın

Probiyotiklerin, sindirim sistemi için birçok yararı var. İyi bir sindirim sistemi de sağlıklı bir hormon dengesinin anahtarı. Estrobolom denilen ve sindirim sisteminde bulunan bir bakteri serisi, östrojenin metabolize edilmesine yardımcı olan bir enzim üretiyor. Yararlı bakterilerden yeterince faydalanmak için, günlük olarak probiyotik tüketin.

Organik ürünler kullanın

Gıdalarınızın organik olmasına dikkat ediyorsunuz, peki ya temizlik ve bakım ürünleriniz? Cildinize sürdüğünüz ürünlerin içeriğine dikkat edin.

Kaynaklar:
Healthy Holistic Living
The Hearty Soul

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!