Mucizevi besinler: Hindistan cevizi yağının faydaları

Eğer yemeklerde veya günlük hayatınızda Hindistan cevizi yağı kullanmıyorsanız, hemen başlamanız için size birkaç sebep sunmaya geldim.

Hindistan cevizi yağı son zamanlarda oldukça popüler oldu ve insanlar tarafından merak edilip kullanılmaya başlandı. Siz de Hindistan cevizi yağı ne işe yarar, neden tüketmeliyim gibi sorulara cevap arıyorsanız, size cevapları vermek için geldim.

Kanseri önler.

Evet, zeytinyağı gibi diğer bitkisel kaynaklı yağlar da oldukça sağlıklı ve mutlaka tüketilmesi gerekiyor; ancak kanser üzerine yapılan çalışmalarda Hindistan cevizi yağının kanser önlemede en etkin şekilde işe yarayan yağ olduğu tespit edilmiş. Tümörler ve küçük kanser hücrelerinin oluşmasını önlediği de farklı çalışmalarla gösterilmiş. Bir sonraki alışverişte küçük bir şişe yağ almaktan zarar gelmez herhalde 🙂

Göbek çevresi yağlarına düşman.

Evet, özellikle karın bölgesinde yağlanma sorunu yaşayanlar, bölgesel kilom var diyenler buradaysa, işte size Hindistan cevizi yağı tüketmek için geçerli bir neden! Hayatınızdaki diğer yağları bırakıp Hindistan cevizi yağına geçince daha hızlı kilo verebilir, özellikle de bel bölgesi yağlanmasından kurtulabilirsiniz.

Kan şekerini dengeler.

Kan şekerinin dengeli gitmesi hem sizin sağlığınız, hem de kilo vermeniz açısından oldukça önemli. Kan şekerinin dengesiz dağılması demek, insülin direnci, hipoglisemi veya hiperglisemi göstergesidir. Bu durumların hepsi ilerleyen yıllarda diyabet hastası olma riskini arttırır, üstelik de yeme ataklarına ve tatlı krizlerine yol açar.

Sabah ve öğle yemeklerini Hindistan cevizi yağı ile hazırlayanların daha uzun süre tok kaldığı ve kan şekerinde büyük dalgalanmalar olmadığı görülmüş.

Sindirime yardımcı olur.

Sindirim sistemi doğru çalışmayan insanların başvurdukları ilk yiyeceklerden birisi, yağın kendisidir. Çoğunlukla zeytinyağı tüketilse de, Hindistan cevizi yağı buna bir alternatif olarak sunulabilir. Gün içerisinde tüketeceğiniz 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı sayesinde gün içerisinde daha rahat bir şekilde tuvalete çıkabilirsiniz.

hindistan cevizi yaginin faydalari

Bağışıklık sistemini destekler.

Vücudumuzu korumakla görevli olan bağışıklık sistemindeki herhangi bir aksaklık hastalıklara yakalanmanıza, mide ve bağırsak sorunlarına hatta baş ağrılarına bile sebep oluyor. Ancak sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahipseniz daha az hastalanıyor ve kendinizi daha enerji dolu hissediyorsunuz. Hindistan cevizinde bulunan orta zincirli yağ asitleri, bakterilerin öldürülmesi ve temizlenmesi için vücudumuza destek oluyor.

İyi kolesterolün yardımcısıdır.

Vücudumuzda 2 ayrı kolesterol çeşidi bulunuyor; bir tanesi kötü olarak adlandırılan LDL kolesterol, katı yağların ve hayvansal kaynaklı yiyeceklerin fazla tüketimi ile veya çok fazla hamur işi tüketmekle birlikte artış gösteriyor. Diğer kolesterol türü ise iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL kolesterol. Bitkisel kaynaklı yağların alınmasıyla artıyor ve ideal kilonuza ne kadar yakınsanız o kadar yüksek seyrediyor, sağlıklı beslenen kişiler de değerleri 70’in üzerine çıkıyor.

Eğer iyi kolesterol değeriniz kötüyse gün içerisinde aldığınız hayvansal yağları – bitkisel yağlar ile değiştirmeye çalışın. Örneğin Hindistan cevizi yağı en sağlıklı bitkisel yağ alternatiflerinden bir tanesi…

Sağlıklı cilt ve saçlar için

Neredeyse her kozmetik markasının Hindistan ceviziyle hazırlamış olduğu bir ürün bulunur. Bunun sebebinin ne olabileceği hiç düşündünüz mü?

Cildinizi güzelleştirmeye, saçlarınızı güçlendirmeye yönelik bir çalışma yapmak istiyorsanız gün içerisinde kahvaltıda 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ile yumurta tüketmeye başlayınız. Aradaki büyük farkları görmeye  1 haftada  başlayacaksınız.

Diyetisyen Sinem Akgün Diyetisyen
Gaziantep doğumluyum. Beslenme kültürünün en yoğun olduğu o coğrafyadan dolayı mıdır bilemem ama 2009 yılında kendimi hiç bilmediğim bir dünyanın içinde, yani Hacettepe Beslenme ... Devam