HIIT antrenman yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Son günlerde fitness dünyasının yıldızı olarak gösterilen bir egzersiz türü var; o da HIIT yani yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman. Bir şey popülerleşmeye ve daha çok ilgi görmeye başladıkça, insanların bu konuda yaptıkları doğrular ve yanlışlar da daha çok değerlendiriliyor. Biz de Uplifers olarak HIIT antrenman yaparken bilmeniz gerekenleri derledik:

1. Önemli olan yüksek yoğunluk, düşük volüm

Fitness eğitmeni Rachel Vaziralli, “İnsanlar genellikle yüksek yoğunluk dendiğinde yüksek volüm anlıyor. Oysa HIIT antrenmanda önemli olan yüksek yoğunluk, düşük volümdür” diyor. Eğer egzersizler arasındaki zaman aralıkları çok uzunsa, gerçek anlamda bir yoğunluğu yakalayamazsınız.

hiit 02

2. Gerçek bir HIIT’nin süresi ne kadar olmalı?

HIIT bazen 60 dakika veya daha uzun süreli antrenmanlar için kullanılıyor. Oysa uzmanlar, antrenman süresi 30 dakikadan fazlaysa gerçekten yeterince zorlayıcı çalışmadığınızı söylüyor. Bu antrenmanda önemli olan, sürdürmesi güç bir yoğunluğa ulaşmak. Bunu sürdürebilir hale getirdiğinizde, zaten o yoğunluğu kaybetmiş oluyorsunuz.

İlgili yazı: 10 dakikalık HIIT egzersiz programıyla yağ yakmanın formülü

3. HIIT antrenmanları kilo kaybında tek başına etkili değildir

Kardiyoloji uzmanı Dr. Paul Chiam “HIIT antrenmanları, kilo kaybı söz konusu olduğunda ortalama yoğunluktaki egzersizler kadar etkili değildir” diyor. Yüksek yoğunluklu antrenman, sıkı bir çalışma ve sağlıklı bir beslenme kilo kaybı getirir. Ayrıca, American Journal of Clinical Nutrition tarafından yapılan bir araştırma kapsamında yüksek yoğunluklu antrenmanlardan sonra insanların daha fazla yemek yeme eğilimi gösterdiği tespit edilmiş.

hiit

4. Kalp veya tansiyon sorunlarınız varsa dikkatli olmalısınız

Yüksek yoğunluklu antrenmanlar genellikle kalp sağlığıyla ilgili sorunları olan kişiler için önerilmiyor. Uzmanlar, bu tür antrenmanların mevcut kalp sağlığı problemlerini kötüleştirebileceğini söylüyor. Ayrıca, bu tür antrenmanlar kan basıncını yükselttiği için yüksek tansiyonu da tetikleyebiliyor.

İlgili yazı: En sevdiğim Tabata HIIT kombinasyonları: Squat ve Handstand Hold

Kaynaklar:
Simply Her
Wellandgood

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!