Heyecanlandığımız anlarda karnımızda uçuşan kelebeklerin sırrı nedir?

Karında kelebeklerin uçuşması hissini hepimiz biliriz. Bazen hoşlandığımız kişiyle göz göze geldiğimizde, bazen de çok önemli bir iş görüşmesinden önce… Peki genellikle çok heyecanlandığımız anlarda yaşadığımız bu garip kelebek hissinin nedeni nedir? Bilim bunun nedeninin otonom sinir sistemi olarak adlandırılan bir yapı olduğunu söylüyor. Beynin ve omuriliğin dışında yer alan bu sistem, bilincinde olmadığınız vücut fonksiyonlarından sorumlu. Nefes alma, yemekleri sindirme veya kan dolaşımı bunlardan bazıları.

Otonom sinir sistemi nasıl çalışıyor?

Otonom sinir sistemi, biz farkında olmadan gerçekleşen işlevlerin yanı sıra, “savaş ya da kaç” tepkisi olarak bildiğimiz, stresli ve tehlikeli durumlarda bize yardım eden tepkinin de gerçekleştiği yer.  İnsanlık, yeryüzündeki ilk zamanlarında şimdikinden çok daha farklı şeylerle mücadele ediyordu. Örneğin; devasa boyutta hayvanlarla karşı karşıya geliyordu ve bu sırada söz konusu “savaş ya da kaç” tepkisi, ona son derece yardımcı oluyordu. Şanslıyız ki, şu an böyle şeylerle karşılaşmıyoruz. Ancak binlerce yıl önce yaşayan akrabalarımızdan bize geçen bu his varlığını devam ettiriyor. Dolayısıyla heyecanlı bir durumla karşılaştığımızda kalp atışımız yine hızlanıyor, göz bebeklerimiz büyüyor.

Adrenalinin etkisi

O sırada aklımızdan geçen yanlış bir şey yapma korkusu ya da bunun gibi hislerse, adrenaline neden olurken, hormonlarımız vücudumuzdaki kanı karnımızdan diğer kas gruplarına gönderiyor. Çünkü bu kana eskiden tehlike anları söz konusu olduğunda, karnımızda değil, bacak kasları gibi diğer kas gruplarımızda ihtiyacımız vardı. Örneğin; bu şekilde karşılaştığımız devasa hayvana saldırabilir, onu alt etmeyi başarabilirdik. Öte yandan adrenalinin tek etkisi kan dolaşımına değil. Karın kaslarımız da bu hormondan etkileniyor.

Uçuşan kelebeklerin bir diğer nedeni ise karnımızda bulunan milyonlarca sinir hücresinin heyecan anında kanın başka yerlere gitmesiyle yaşanan oksijen azalmasını çok çabuk fark etmesi.

Konuyla ilgili daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Why Do You Feel Butterflies in Your Stomach?

İlginizi çekebilir: Duyguların tetiklediği psikolojik bayılma hakkında bilmeniz gerekenler

Kaynak

SchiShow

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!