Her zaman daha iyi bir yol vardır: Zak Ebrahim’in ilham veren seçimi

Ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu kaos ortamı hepimizi üzerken, Zak Ebrahim’in hikayesi hepimize ilham olabilir. Başka bir açıdan baktığımızda onun hikayesi farkındalık, iyilik, barış, açık görüşlülük, arkadaşlık ve desteği anlatıyor. Etkileyici hikayesini anlatırken, çocukluk öğretilerinin onu tanımlamasına izin vermediğini dile getiriyor.

Onun yerine bir seçim yapıyor. Zak Ebrahim’in hikayesi, bu seçimi anlatıyor, açık fikirliliğin ve barışın, nefret ve terörizmi yendiği bu seçimi.

Çocukluk döneminde cehalet kol gezerken, Ebrahim farkındalığı ve anlayışı seçti. Etrafı nefret ve şiddetle çevriliyken, o barış ve iyiliğin peşinden koştu. Dar kafalılık ve zorbalık etrafını sarmışken, o açık görüşlülüğü ve arkadaşlığı benimsedi.

Zak Ebrahim
Zak Ebrahim’in tercihi herkese ilham veriyor.

Bu güçlü ve etkileyici hikaye, terörizmin tam ortasında doğan bir çocuğun ayağa kalkarak farklı bir yönde hareket etmesini anlatıyor. Zak Ebrahim, hikayesini yalnızca TED 2014 Vancouver’da paylaşmakla kalmadı, aynı zamanda tüm dünyaya etkileyici hikayesini anlatmak için bunu A Terrorist’s Son: A Story of Choice adlı kitapta topladı.

Ebrahim’in ilham veren ve içinize işleyen TED konuşmasını izledikçe, hayatınızda aldığınız kararlar için bir dakika durup düşüneceksiniz.

Günlük hayatınızda düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız şeyler gerçekten kendi iyiliğinize ve başkalarının iyiliğine fayda sağlıyor mu?

-Bir ebeveyn olarak söylediğiniz sözler, aksiyonlar ve yapmadıklarınız çocuklarınızı nasıl etkiliyor?

Bir öğretmen olarak söylediğiniz sözler, aksiyonlar ve yapmadıklarınız çocuklarınızı nasıl etkiliyor?

Bir ağabey veya abla olarak söylediğiniz sözler, aksiyonlar ve yapmadıklarınız kardeşlerinizi nasıl etkiliyor? 

-Bir insan olarak söylediğiniz sözler, aksiyonlar ve yapmadıklarınız tüm insanlığı nasıl etkiliyor?

İlgili yazı: Çocuğunuzun terör tehditleriyle baş etmesi için neler yapabilirsiniz?

İşte bize her zaman daha iyi bir yolun olduğunu gösteren en güzel örneklerden biri olan Zak Ebrahim’in konuşması:

Zak Ebrahim: I am the son of a terrorist. Here's how I chose peace.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!