Her türlü sebzeyi menülere sokacak öneri ve tarifler

Çocukken yemek seçmek şımarıklık gibi görülürken, yetişkinlikte damak tadı bahanesinin ardına saklanmak kolaylaşıyor. Annemizin bir zamanlar zorla ağzımıza soktuğu türlü çeşit sebze yemeklerini yememe hakkı bize geçiyor. O sebzeleri yemediğimizde vücudumuzda neleri eksik bıraktığımız bilgisi gibi.

Artık daha bilinçli birer tüketici ve yiyici olduğumuza göre, pek tercih etmesek de bünyemize sokmamız gereken sebzeler için bir çare düşünmek de bize düşüyor. Uplifers okurları için, pek sevilmeyen sebzeleri çekici hale getirme önerilerini derledik:

Böl ve sakla
Havuç çorbası

Sebzeleri yemeğin içine saklamak, çok bariz bir yöntem olsa da işe yarayabiliyor. Özellikle kabak ve havuç gibi sebzeler küçük parçalar ya da püre halinde çorbaların ve sosların içinde vitamin ve minerallerini yitirmeksizin gözden kayboluveriyor. Kabak soslu makarna tarifi, buna güzel bir örnek.

Pizza malzemesi yap

Nefis domates sosu ve peynir, en sevmediğiniz sebzelerin bile tadını hissettirmeyebilir. Peynir ve hamur mayasındaki glutamat da cabası. Glutamat bir protein yapı taşı olan aminoasitlerdendir ve en önemli özelliklerinden biri, sebzenin bize nahoş gelen tadını yumuşatmasıdır. Sebzeleri glutamat bakımından zengin kuru et, pepperoni ve mayalarla birleştirmek bu açıdan da iyi bir fikir. Hafif ve sağlıklı bir pizza tarifi hem lezzetli hem de kurtarıcı bir tercih olacak.

Sıcaklığı arttır
Yüksek sıcaklıkta karamelize olan bu tip sebzeler adeta tatlı hale geliyor.

Özellikle sarımsak ve soğan gibi acı – ekşi sebzeleri mangalda pişirmek ya da tavada şöyle bir çevirmek, onları olduklarından epey farklı bir lezzete büründürüyor. Yüksek sıcaklıkta karamelize olan bu tip sebzeler adeta tatlı hale geliyor!

Bol bol iç

Yemek seçiyor olabilirsiniz ama içecek seçtiğinizi sanmıyoruz. Ispanaktan kabağa, salatalıktan maydanoza türlü sebze ve yeşillikleri tüketmek için ideal yöntemlerden biri onları içilecek hale getirmek ve sevdiğiniz meyvelerde kamufle etmek. Yeşil smoothie’de olduğu gibi. Biraz daha süt bazlı ve yoğun bir tat için ıspanak ve balkabağını da buluşturabilirsiniz.

Tuzla

Taze yeşilliklerin ve az pişmiş sebzelerin vazgeçilmez eşi olan tuz… Her ne kadar fazlası zarar olsa, azı bile yüksek tansiyon hastalarına önerilmese de, tuz sebzelerdeki acılığı azaltıyor… Ya da beynimiz bize öyle söylüyor. Tuzun beyindeki tat bölgesine, acı tatların yerini alacak şekilde etki ediyor.

Yağla

Lipofilik, yani yağı seven (yağda çözünebilen) yiyeceklerin üzerine sızma zeytinyağı gibi doymamış yağlardan eklemek hem tatlarını çekilir kılıyor, hem de sebzelerden alınan faydayı artırıyor. Sotelediğiniz sebzeleri bu şekilde de yiyebilir, başka tariflerle de karıştırabilirsiniz, karar sizin.

Cips sosu yap
Sebzelerden elde edeceğiniz dip sosların ne kadar lezzetli olduğuna şaşıracaksınız.

Tam da sağlıklı beslenmekten bahsederken bu cips de nereden çıktı? Telaşa mahal yok, az yağlı cipsler ya da kızarmış ekmekleri tükettiğiniz sebzelerin ödülü olarak görebilirsiniz… Tabi çok sık tekrarlanmadığı sürece! Hazır mevsimindeyken iç bakla ve bezelyeli bir sos ya da kuru fasulyeli dip sos, nispeten sağlıklı kaçamaklar için fırsat yaratıyor.

Bir sebzeyi sevmemek, ona benzeyen hiçbir sebzeyi sevmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Yeşil biberden hiç hoşlanmayabilir ama kırmızı kapya biberi sevebilirsiniz; ya da dereotuna bayılırken maydanozdan hazzetmeyebilirsiniz. Bu yüzden yeni tatları denemekten korkmamak gerekiyor.

İlginizi çekebilir: 3 farklı sebze ile sofranızı renklendirecek 3 harika graten tarifi

Kaynaklar:
Men’s Fitness
Lezzet

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!