Her şey sestir: Titreşimlerle uyumlanmak için Ses Yolculuğu ve Uygulayıcı Eğitimi

Bundan uzun yıllar önce var olan kadim uygarlıklar, sese büyük önem vermişlerdi. Enstrümanlar ve dans günlük yaşamlarının bir parçasıydı. Öyle ki, atalarından rehberlik almak ve yüksek bilinç seviyeleri ile iletişime geçmek için sesi bir araç olarak kullanıyorlardı.  Düşünceler sesle ifadeye dönüştüğü için sesin yaratımın temel elementi olduğu kabul edilirdi.

Her şey sestir

Ses en temelde titreşim demektir. Her şey titreşimden oluşur. Nikola Tesla, “Yaşamın sırlarını anlamak istiyorsanız, enerji, frekans ve titreşim cinsinden düşünün.” demişti. O halde aslında ses yaşamı algılamak için bize görüntüden daha doğru bilgi sunuyor olabilir mi?

Alman fizikçi ve müzisyen, Cymatics tekniğini icat eden, Ernst Chladni ses dalgası fenomenlerinin akustik etkilerini tanımlamak için bir dizi deney yapmıştı. Bu çalışmada bir plaka üzerine yerleştirdiği kum tanelerinin farklı ses frekanslarında değişen geometrik şekiller oluşturduğu gözlemlenmişti.

Her şeyin ses olduğunu söyleyen bilim adamı, düşüncelerimizle yaydığımız titreşimlerin etrafımızdaki enerji ile etkileşime girerek maddeyi etkilediğini belirtiyor. Maddenin %99.999’unun boşluk ve geri kalanın elektromanyetik alan olduğunu düşündüğümüzde bu hiç de şaşırtıcı değil. Bedenimizdeki hücreler, sürekli içimizdeki ve etrafımızdaki sesler ve titreşimlerle uyumlanıyor. Dolayısıyla; düşüncelerimiz, duygularımız, ağzımızdan çıkan sözler, stres seviyemiz, birlikte vakit geçirdiğimiz insanlar ve içinde yaşadığımız ortam titreşimlerimizi ve iyi olma halimizi etkiliyor.

O halde ses geleceğin tıbbında önemli bir yere sahip olabilir mi?

Bunu anlamak için gelin dikkatimizi Ses Terapisi’ne çevirelim. Tüm dünyada giderek yaygınlaşan ses banyosu buluşmalarına muhtemelen tanık olmuşsunuzdur. Hatta birine veya bir kaçına katılıp deneyimlemiş de olabilirsiniz. Kadim uygarlıklardan günümüze ulaşan bu ilksel şifa yöntemi tüm dünyada halen bir kesim tarafından hurafe gibi algılansa da esasında güçlü bilimsel kanıtlara dayanıyor.

Ses Terapisi nedir?

Ses terapisi, ses ve titreşimler aracılığıyla derin meditatif deneyimler yaşamanıza olanak sunan bütüncül bir yaklaşımdır. Titreşimler tüm bedeni adeta duş alır gibi yıkadığı için bu seanslara ses banyosu adı veriliyor.  Rahatlama amacıyla kullanılabildiği gibi, seslerin aynalama özelliği sayesinde bir kişisel keşif yolculuğuna da dönüşebilir. Ses banyolarını dinlenmek, dayanıklılığı arttırmak, kaygıyı azaltmak, uyku kalitenizi arttırmak için veya yaşamınızda tekrarlanan olayları dönüştürmeye yardımcı bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

Ses banyolarında, alanı tutan rehberler (ses banyosu uygulayıcıları) tarafından uzun soluklu bir ses alanı oluşturuluyor. Belirli süre bu alanda kaldığınızda bedeniniz alandaki frekansla uyumlanıyor. Gün içinde aktif olmanızı ve stres altında çalışabilmenizi sağlayan beta dominant beyin dalgaları yerini rahatlamış ve huzurlu hissetmenizi sağlayan alpha dominant beyin dalgalarına bırakıyor. Sesler, parasempatik sinir sistemini aktive ederek savaş ya da kaç modundan çıkıp rahatlamanıza yardımcı oluyor. İlerleyen dakikalarda, hücre yenilenmesinin en yoğun olduğu delta ve teta beyin dalgalarına geçerek okyanus vari bir genişleme, yaratıcı imgeleme veya rüya gibi farklı bilinç deneyimlerine dahi girebilirsiniz. Ses banyoları çaba olmaksızın sadece uzandığınız veya oturduğunuz yerde meditatif bir deneyim yaşamanıza olanak tanıyor.

Meriç Fıratlı ile PharmaSono Ses Yolculuğu Uygulayıcı Programı (Online ve Datça)

Tarih: 14 Ocak-5 Mart 2023
Yer: Online ve Hayıtbükü Ahşapevleri/DatçaPharmaSono Ses Yolculuğu Uygulayıcı Programını ilk defa sizlerle paylaşacağım için tatlı bir heyecan var içimde. Bu programda insan hayatının temel yapı taşları olan doğa, odak, farkındalık, algı ve tavır üzerine bolca sohbet ve uygulama var. Sesin tarihine, hikayesine, konuyla bağlantılı bilim alanlarında neler olup bittiğine bakacağız. Sesteki bilgiyi anlamak, ses üretmek ve tabii dinlemek en çok üzerinde duracağımız başlıklar olacak. Niyetim size sade, derin ve bütün bir eğitim sunmak. Yola birlikte çıkmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Sevgiler, Meriç.

Programın içeriği:

  • Ses ve müziğin insani tarihi ve ritüeller
  • Dinlemek
  • Sesteki bilgi
  • Odak, farkındalık, algı ve tavır hakkında sohbetler, sesle bağlantıları ve bütünleştirilmesi
  • Sinir bilim ve polyvagal teoride sesin yeri
  • Enstrümanlarla ilişki kurmak, kullanmak becerisi geliştirmek

Kimler katılabilir?

Müzisyen olun ya da olmayın fark etmez. Sesin ve müziğin hayatımızdaki yerini irdeleyen, üzerine düşünen, dinlemekten, iç içe olmaktan keyif alan herkes gelebilir.

Buluşma tarihleri:
14 Ocak 11:00-13:30 Zoom
21 Ocak 11:00-13:30 Zoom
28 Ocak 11:00-13:30 Zoom
4 Şubat 11:00-13:30 Zoom
11 Şubat 11:00-13:30 Zoom
18 Şubat 11:00-13:30 Zoom
1-5 Mart İNZİVA Hayıtbükü Ahşapevleri, Datça

Kayıt ve detaylı bilgi için: https://www.workshopix.com/meric-firatli-pharmasono-ses-yolculugu-uygulayici-programi

Meriç Fıratlı kimdir?

1991’de Prof. Saadettin ve Sevim Ünal yönetimindeki, Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’nda müzik eğitimine başladı. 1994’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nı kazanarak Prof. Server Ganiev ile başladığı keman çalışmalarını Tayfun Bozok ile sürdürdü,2004’te lisans mezuniyetini aldı.2009’da Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi yüksek lisans programından Prof. Server Ganiev ve Vseslava Kudinova ile çalışarak mezun oldu. Bilkent Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Başkent Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda görev aldı. Borusan Filarmoni Orkestrası, CRR Senfoni Orkestrası, H.Ü. Devlet Konservatuvarı Oda orkestrası, Akademik Senfoni Orkestrası, İzmir Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, orkestra modern, Anadolu Gençlik Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile ulusal ve uluslararası festivallere,konserlere katıldı.2011’de Ses Terapi Birliği’nin (İspanya) sesle iyileştirme ve armonik şarkı söyleme ile ilgili yoğunlaştırılmış programına katıldı.2016 Eylül ayında İngiliz Ses Terapi Akademisi grup ses terapi diploma programını tamamladı.2019’da Organic Intelligence “İnsan Güçlendirme ve Esnek Dayanıklılık” eğitim programını bitirdi. Richard Wagner Konservatorium – Viyana’da Eugeniy Chevkenov’un öğrencisi olarak,2 021’de diploma programını tamamladı.Meriç Fıratlı’nın PharmaSono adı altında geliştirdiği, sesin yaşamın çeşitli katmanlarındaki etkisini ve yerini vurgulayan progresif bir çalışması vardır. Bu çalışma sinirbilim, biyomüzikoloji, psikoloji disiplinleri ve eski zaman kültürlerinin bilgeliği arasında bütünleştirici bir yaklaşım izler.

İlginizi çekebilir: Hayallerini yaşayanların alet çantası 1: Akış ve tutku

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam