“Hep duydun, peki hiç gerçekten denedin mi?” – Fit with Beril

hiç denediniz mi
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 18

Amaan, hep aynı şeyler; heryerde duyuyoruz da işte uygulayamıyoruz“ diyenlerdenseniz, belki bu defa okuyacaklarınızla kendinize bir şans verirsiniz ve gerçekten işe yaradığını gördüğünüzde, bunca zaman duyduklarınız artık sizin için klişe olmaktan çıkar ve hayatınıza alışkanlık olarak eklenir.

Şurdan şuraya iki adım.“ olarak ifade ettiğiniz her yeri yürüyün.

yürüyün
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 18

Fazladan attığınız her adım ve düzenli alıp verdiğiniz her nefes, sizlere kalori açığı ve sağlık olarak geri döner. Bir süre sonra emin olun 2 adım olmayan mesafeleri de yürüyor olacaksınız. İleri yaşlarınızda, duyduklarına aldırmayan yaşıtlarınızın hareket edebilme yetilerine bakıp kendinizle gurur duyarsınız.

Sakin olun.

sakin olun
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 18

Bunu hayatınızın her alanında nasıl duyuyorsanız, aynen o şekilde uygulayın. Trafik varsa, sakin olun ve radyodan güzel bir müzik yakalayın. Çok acıktıysanız, sakin olun ve lokmalarınızı çiğneyerek tadına vararak yutun. Çok sinirliyseniz, sakin olun ve bulunduğunuz ortamdan uzaklaşın; sonra daha mantıklı bir halinizle geri dönün. Spor yapmanız gerektiğine karar verdiniz, çok isteklisiniz bu sefer saldıracaksınız. Hop, sakin olun! Emin adımlarla, yavaş yavaş, vücudunuzu ve canınızı yıpratmadan, sağlıklı ve sürekli bir başlangıç yapın. Stres, değerli vücudunuza yapabileceğiniz en büyük kötülüktür.

Hayatınızda gerçekleşen her güzel gelişmeyi yemek ve içkiyle kutlamaktan vazgeçin.

Young beautiful woman in projector beam, celebrating with friend

“İşte şimdi güzel bir yemeği hakettik.” ya da “İşte, buna içilir.” tarzındaki kendini ödüllendirme düşüncesinden sıyrılın. Bu düşünce biçimini tatil, bayram ve seyranlar için de benimsemelisiniz. Bütün sene çalışmanızın ödülü olan tek dinlenme fırsatınızda, vücudunuzu daha fazla yormayın. Çalışmadığınız her anı, yeme-içme fırsatı olarak değil; vücudunuzun ve ruhunuzun yenilenme-iyileşme fırsatı olarak düşünün.

Su için.

su için

Ne olur için şu suyu artık! Her yudumunda yenilendiğiniz hissi veren, boğazınızdan lıkır lıkır akan suyu içmeyi unutma gibi bir lüksünüz yok. Nedeni, vücudunuzun ham maddesinin su olmasıdır. %60-70 oranında sudan oluşan bir canlının, su içmeyi unutması ya da çay, kahve, kola gibi daha da su kaybına yol açan içecekleri günlük su ihtiyacı yerine koyması kabul edilemez. Tahmin edileceği üzere vücudumuzda ilerleyen yaşlarda oluşan her tahribat, sağlıklı yaşamın gereklerini yerine getirmeyerek vücudumuzu yıpratmamızla doğru orantılıdır. Bazen normalden fazla acıktığınız, iştahınızın bir türlü kapanmak bilmediği günler olur. O zamanlarda vücudunuzun suya aç olduğunu ve su içmenin doyum hissi yarattığını unutmayın.

Yalnızca güzel görünmek için değil, önce sağlıklı olmak için egzersiz yapın.

sağlıklı olmak için spor

Sağlıklı olmak adına attığınız her adım, sizlere estetik açıdan birer artı olarak dönecektir. Sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve aktif yaşam, su içme alışkanlığı, doğru nefes alıp-verme, düzenli ve yeterli uyku alışkanlığı gibi sağlıklı yaşam ilkeleri; kendinizi iyi hissettirdiği için hayatınızın vazgeçilmezleri olmalı. Emin olun; hayatınızın her alanında ruhen ve bedenen dinamik, örnek alınan, mutlu bir birey haline gelirsiniz.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam