Hem çocuklar hem yetişkinler için 5 çocuk kitabı önerisi

Çocuk kitapları sadece çocuklara değil, yetişkinlere de hitap ediyor. İçindeki felsefeler, hayatı sorgulatan düşünce ve sorular bazen kuvvetli bir şekilde bizleri etkisi altına alabiliyor. Bu ayki yazımda da hem çocukların hem yetişkinlerin okuyabileceği farklı ve eğlenceli beş kitap önerisine yer veriyorum: Kırmızı Ringa, Belki, Bir Kavanoz Mutluluk, Canını En Çok Ne Yakar ve Gün Doğumu Korosu.

Keyifle okumanız dileğiyle…

Kırmızı Ringa

Yazar: Gonzalo Moure
Çizer: Alicia Varela

Nerede olursan ol çevrende hikâyeler vardır.
Pek çok hikâye, insanlar kadar çok…
Ama onları görür müyüz?
Bazen, evet.

İşte bundan bahsediyor bu kitap
Başlangıçta, ilk baktığında yalnızca kırmızı ringa balığını göreceksin.
Dikkatini dağıtmak için bir bahane, bir oyun, neredeyse bir şaka,
Ama aslında o balık senin bakışın.
Ringa balığı sensin, bu sayfalara kim bakarsa ringa balığı o.
Denemeye ne dersin?”

“Kırmızı Ringa” kitabının ilk bölümü bir sessiz kitaptır. Bir parkta bulunan küçük, büyük, dört ayaklı, iki ayaklı birçok karakterin hayatından kısa bir kesit gösterilmektedir. Bu arada şanslı kişiler tepelerinde bir Kırmızı Ringa balığının dolaştığını görürler.
Kırmızı Ringa, bir tür tılsım belki de bir anlatıcı gibi karakterlerin hayatında bir dokunuş gerçekleştirir. İkinci bölümde ise yazar parktaki karakterlerin bir kısmının öykülerini bizimle paylaşmıştır. Ancak bunlar, onun gözünden anlatımlardır. Parktaki karakterlerin, bu kitabı eline alan kişi sayısı kadar hatta daha fazla farklı sayıda öyküsü olabilir.

“Kırmızı Ringa”, illüstrasyonları, tasarımı, konseptiyle ilgi çekici ve eğlendiren bir kitap. Her yaş aralığına hitap ediyor, özellikle hayal kurmayı sevenler ve hikâyeleri görmeyi ve paylaşmayı sevenler bu kitabı çok sevecek.

Kırmızı Ringa kitabını incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Belki

Yazar: Kobi Yamada
Çizer: Gabriella Barouch

Hepimizin içinde barındırdığı sonsuz potansiyelin hikâyesi anlatılıyor bu kitapta.
Sen, var olmuş ve olabilecek tek sensin. Benzersizsin. Sadece burada ve bu zamanda var olmanın oranı son derece büyük ve bir daha asla yaşanamayacak kadar nadir. Bu, yapacağın ve olabileceğin her şeyin hikâyesidir. Bu hikâye şu anda kim olduğun ve içinde barındırdığın tüm büyülü ve sınırsız potansiyel içindir. Umudumuzu besleyen kocaman bir BELKİnin hikâyesi sizleri etkileyecek.

Belki kitabını incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Bir Kavanoz Mutluluk

Yazar: David Cali
Çizer: Marco Soma

Hızla değişen dünyadaki tüketim alışkanlıklarından ve maddiyata dayalı hazır mutluluk formüllerinden dem vuran bu düşündürücü öykü, zamansız bir evrende geçmesine rağmen günümüz gerçekliğine ayna tutuyor.

Çın! Çın!
Bakın, mutluluk satıcısı Bay Güvercin eski bir kamyonetle ta uzaklardan tıngır mıngır geliyor.
Bayan İbibik, Bay Sülün, Bayan Çalıkuşu ve diğerleri…
Tüm kuşlar heyecanla sıraya giriyor.
Hepsinin tek bir arzusu var, o da hayalini kurdukları mutluluğa bir an önce kavuşabilmek.
İyi ama mutluluk satın alınabilir mi gerçekten?

Bir Kavanoz Mutluluk, mutluluk arayışına eleştirel bir bakış sunarak, bakmasını bilen gözler için mutluluğun aslında çok yakında olduğunu hatırlatıyor.

Bir Kavanoz Mutluluk kitabını incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Canını En Çok Ne Yakar?

Yazar: Paco Livan
Resimleyen: Roger Olmos

Sırtlan ile tavşan dereden tepeden sohbet ederken birlikte balık avlamaya karar verirler. “Dünyada en çok acı veren şey yalandır,” der tavşan; bunun üzerine sırtlan gülmeye başlar. Tavşan, sözlerini kanıtlamak için sarayın girişine, özene bezene, kralın öfkeden küplere binmesine neden olacak çok özel bir “çörek” koyar; sonra da işin gerisini, her tür koku konusundaki uzmanlıkları sebebiyle “çörekten” hangi hayvanın sorumlu olduğunu araştırmakla görevlendirilen sineklerle yaptığı işbirliğine bırakır.
Tavşanın ileri sürdüğü, dünyada en çok acı veren şeyin yalan olduğu yönündeki varsayım, okuru yalnızca güldürmekle kalmayıp aynı zamanda derinlemesine düşünmeye iten ve duygusal açıdan etkileyen düşsel ve eğlenceli bir öykü ile anlatılıyor.

Canını En Çok Ne Yakar? kitabını incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Gün Doğumu Korosu

Yazar: Suzanne Barton
Çevirmen: Mine Özyurt Kılıç

Pırpır, bir sabah güzel bir şarkı sesiyle uyanır. Bu hoş ezgiyi takip eder ve Gün Doğumu Korosu’nu bulur. Koronun söylediği şarkı Pırpır’ı büyüler, o da koroya katılmak ister. Pırpır, Gün Doğumu Korosu ile şarkı söyleyebilmek için elinden geleni yapar ancak en sonunda korodaki kuşlardan farklı olduğunu anlar. Ama Pırpır’ın henüz bilmediği bir şey vardır! Pırpır, her şeyi değiştirecek çok özel biriyle tanışacaktır? Sıra dışı bir anlatım ve çizim yeteneği olan bir yazardan, koronun üyesi olamadığı için üzülen minik bir kuşun içten hikâyesi…

Gün Doğumu Korosu kitabını incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çocuklarla sınıfta oynanabilecek 5 oyun önerisi

Duygu Meriç
Ben Duygu Meriç, 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Bir yıl özel bir okulda çalıştıktan sonra atanarak doğu göreviyle köy ... Devam