Hedeflerinizi gerçekleştirmek için motivasyonunuzu korumanıza yardımcı 10 öneri

Yeni bir yıla girerken hemen hemen hepimiz yeni kararlar alır, geçtiğimiz yıl için hazırladığımız “yapılacaklar listesini” gözden geçiririz. Daha sağlıklı yaşamak, hobi edinmek, dünya turuna çıkmak, iş değiştirmek, daha sabırlı ya da daha önyargısız olmak gibi pek çok alanla ilgili onlarca maddeyi bu listeye ekler, hatta yıl içinde okuyacağımız kitapları bile tek tek yazarız.

Yeni kararlar almak, ancak bu kararlara yine birkaç günden fazla motivasyon bulamamak için böyle günlere ihtiyaç duyarız. Ancak önemli olan gerekli kararları zaman kaybetmeden alabilmek ve listeyi tamamlamak için bir eşik beklememektir. Eğer sağlıklı beslenmeniz gerekiyorsa buna hemen başlanabilir. Yahut elinizde okumanız gereken kitaplar varsa bunun için yeni yılı beklemeye gerek yoktur. Küresel olarak uzlaşılmış, ancak kendi başına yeterince yorgun olan yeni yılın ilk gününde listenizin karmaşıklığından kurtulmak ve makul ölçülere sadık kalmak faydalı olacaktır. Asıl odaklanmamız gereken, her yıl büyük bir hevesle aldığımız ve özenle yazmaya başladığımız yeni yıl ajandalarımıza olan ilgimizi niçin koruyamadığımızdır.

Basmakalıp girişimler yerine sürdürülebilir çözümler bulmak, hedeflerinizi kişiliğinizi göz önünde bulundurarak belirlemek ve değerlendirilebilir kompozisyonlar (iyi bir yüzücü olmadan dalgıç olmayı istememek gibi) oluşturmak önemli bir adım sayılabilir.

Eğer listenizi henüz tamamlamadıysanız aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz. 2020’nin son yazısında tüm okuyucularıma yeni yıldan huzur getirmesini diliyorum. Bir sonraki yazıma kadar kendinize ve dünyaya iyi bakın.

  1. Sürdürülebilir ve gerçekçi hedefler belirleyin.
  2. Çoğunluğun ne istediğine değil kendi isteklerinize odaklanın.
  3. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kendinize zaman tanıyın.
  4. Hedeflerinize ulaşmak maddi olarak güç gerektiriyorsa borçlanmayı değil birikim yapmayı deneyin.
  5. Sonuca değil, sürece ve deneyimlere odaklanın.
  6. Uzun süredir aklınızda olan ancak bir türlü cesaret edemediğiniz şeyler için ilahi bir güç beklemeyin.
  7. Anda kalmayı öğrenin. Hiçbir şey yapmıyor olmanın bile tadını çıkarın.
  8. Motivasyonunuzu kaybettiğinizde o şeyi neden istediğinizi hatırlamanızı sağlayacak notlar alın.
  9. Ruhunuzu ve bedeninizi esnetecek koku, müzik, egzersiz ve kitaplar araştırın.
  10. Disiplinli olmayı öğrenin. Ertelemek ve bahaneler üretmek yerine yapın gitsin!

İlginizi çekebilir: Sosyal medya hesaplarınızla mı evlisiniz?

Yağmur Aşık Mola
Yağmur Aşık Mola, 1993 yılında Aydın’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli ajans ve gazetelerde muhabirlik yaptı. Halen bir kamu kurumunda ... Devam