Hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak alışkanlıklar

Hayatta büyük hedeflerinizin olması heyecan verici, motive edici ama bir yandan da ürkütücü bir şey olabilir. Bu ürkütücü kısmını bir nebze de olsa aşmanın bir yolu var; o da hedefinize uygun günlük alışkanlıklar edinmek.

Peki, günlük alışkanlıklarınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

– Her ay tek bir alışkanlığı geliştirmeye odaklanın.
– Kendinize bir tarih koymayın. Bazı alışkanlıkları edinmek daha kolay, bazılarını edinmek daha zor olabilir.
– Kararlı olun ve kolay vazgeçmeyin.
– Başarısız olduğunuzda kendinize kızmak yerine bundan ders almaya çalışın. Başarısızlığın nedenlerini araştırın.
– Her seferinde bir dönüm noktasını aştığınızda, kendinize bir ödül verin.
– Bir alışkanlığı kazandığınızda,, vakit kaybetmeden bir diğerine geçin.

Hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak alışkanlıklar
Her sabah güne başlarken aynı şeyleri, aynı sırayla yapmaya özen gösterin.

İşte yaşam tarzınızı değiştirecek ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak alışkanlıklar:

1. Gözünüzde canlandırın

Başınızı yastığa koyduğunuzda veya boş kaldığınızda, bir sonraki gün yapacaklarınızı gözünüzde canlandırın. Neyin iyi, neyin kötü gidebileceğini düşünün. Böylelikle bir sonraki günü kafanızda planlamış ve belirsizlikleri azaltmış olursunuz.

İlgili yazı: Yeni yılda yeni hedefler: Hedeflerinize ancak “siz” isterseniz ulaşabilirsiniz

2. Önceliklerinizi belirleyin

Hedeflerinize ulaşmanıza engel olan şeylerin başında, kişisel ve profesyonel hayattaki önceliklerinizi belirlememek geliyor. Kendinize şu soruyu sorun: Olmazsa olmaz hedeflerim nedir? Bunu belirledikten sonra da sizi bu hedeften uzak tutan şeyleri geri planda bırakın. Bunlara her zaman geri dönüp tekrar bakabilirsiniz.

3. Erken kalkın

Sabahları erken kalkıp sizi bekleyen güne hazırlanmanın ne kadar güzel bir his olduğunu tatmalısınız. Dikkatinizi dağıtan şeylerin hiçbir önemi yok, siz hazırsınız.

4. Sabah rutini oluşturun

Her sabah güne başlarken aynı şeyleri, aynı sırayla yapmaya özen gösterin. Bir bardak su için, egzersiz yapın, bir şeyler okuyun. Normalde vakit bulamadığınız şeyleri sabahları biraz daha erken kalkıp yapmak mutluluk verir. Aynı zamanda, güne sakin bir başlangıç yapmak stres seviyenizi de belirgin ölçüde düşürür ve zihninizi proaktif bir noktaya ulaştırır.

İlgili yazı: Zamanınızı almayacak kendisi küçük etkisi büyük yeni yıl hedefleri

5. Su için

Sabahları ilk olarak bir bardak su içmek, bedeninizin toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. Sadece sindirim için değil, aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırır, kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

6. Sade olun

Etrafınızdaki kalabalık ve kargaşa, zihninizde de kargaşa yaratır. Yaşam alanlarınızı düzenli tutun, kullanmadığınız eşyaları kaldırın. Etrafınızdaki şeylerin ihtiyaç duyduğunuz ve kullandığınız şeylerden oluştuğunu bilmek sizi rahatlatır.

Hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak alışkanlıklar
Kararlı olun ve kolay vazgeçmeyin.
7. Online dünya için kendinize sınırlar belirleyin

Sosyal medyaya girdiğiniz zaman kendinizi kaptırmamak mümkün değil. Sonra bir bakmışsınız ki vaktinizin çoğu gitmiş. Bunun önüne geçmek için kendinize sınırlar belirleyebilirsiniz. Gün içinde belli zaman aralıkları belirleyin ve sosyal medya hesaplarınızı sadece bu sürelerde kontrol edin.

8. Akşam rutini belirleyin

Akşam rutini de en az sabah rutini kadar önemlidir. Akşam rutini bedeninizi iyi bir uykuya hazırlar. Yatağa girmeden bir saat önce, bedeninizi ve zihninizi rahatlatmaya başlayabilirsiniz.

Kaynaklar:
Lifehack
Lifehacker

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!