Hedeflere giden zorlu yolda sağlam durmanın 5 yolu

hedeflere ulaşmak

İnsanları hayata bağlayan, deyim yerindeyse onlara yaşam enerjisi veren en önemli şeylerden biri de hedeflerdir. Nicedir üzerinize yapışan 5 kiloyu vermek, bir maraton koşmak, İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçmek ya da hep istediğiniz yüksek lisans programını tamamlamak… Bu hedeflerin hepsi bambaşka konulara odaklanıyor olsa da özünde hepsi gücünü aynı yerden alıyor: Yapabildiğinin en iyisini yapmak ve kendi sınırlarını zorlama duygusu.

İşte konusu ne olursa olsun, hedeflerinize giden zorlu patikalarda, tökezlemeden ve emin adımlarla ilerlemek için bu 5 basit yöntemi izlemek sizin için son derece faydalı olabilir:

İlginizi çekebilir: Motivasyonunuzu kazanmanıza yardımcı olacak küçük öneriler

Düşüncelerinize eğilin

Hedeflerinize ulaşmanın ilk ve en önemli adımı, şimdiye dek yaptıklarınız ve yapmayı istedikleriniz arasında bağ kuran bir hayat felsefesi inşa etmektir. Yani başarmayı istediğiniz şeyleri ve gelişmenizi besleyecek düşüncelerinizi parlatmak bu konudaki en büyük sorumluluğunuzdur. Sizi hedefinize giden yoldan alı koyan her türlü zararlı ve negatif düşünceyi kafanızdan atın gitsin!

Koşulları reddedin

Hedeflere ulaşma yolundaki bir diğer sorumluluğunuz ise sadece eylemler değil koşullar üzerinedir. Yani mevcut koşulları bir özür mekanizmasına çevirmeden, bu koşulları sizi hedefinize daha sıkı hazırlayan bir antrenör olarak kabul etmeyi deneyin.

İlginizi çekebilir: Maraton antrenman tekniklerinden yararlanarak motivasyonunuzu artırma önerileri

Duruma göre hareket edin

Hedefinize ulaşmak için ihtiyacınız olanları elde edebilmenin yollarından biri de düşüncelerinizi eylemlerinize göre sıraya koymaktır. Bunu araba kullanırken mesajlaşmaya benzetebiliriz: Gözünüz yolda ve eliniz direksiyondayken kesinlikle çok daha iyi bir şoför olursunuz. Bu benzetmeyi daima aklınızda tutun.

Performansınızı geliştirin

Eğer somut bir hedefiniz varsa, daima kendi yapabileceğinizin en iyisini yapmaya odaklanın. Bu noktada kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine, her pratiğinizde ve çabanızda çıtayı bir tık daha yukarı taşımaya çalışmak; uzun vadede performansınızı ciddi ölçüde artıracaktır.

Kendinize yatırım yapın

İster finansal anlamda olsun, isterseniz mutlu bir evlilik yürütme konusunda; daima kendinize yatırım yapın. Etrafınızdaki tüm imkanlara, kendi kişisel gelişiminizi ve performansınızı besleyecek birer kaynak olarak bakın ve bunlardan yararlanmaya çalışın.

İlginizi çekebilir: Her zaman daha iyi bir yol vardır: Zak Ebrahim’in ilham veren seçimi

 

Kaynak: pickthebrain.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!