Hedef kilonuza ulaştıktan sonra yapmanız gereken 5 şey

Kilo vermek zor bir iş. Fakat verdikten sonra yeni kilonuzu korumak da en az onun kadar zor. Peki bunu başarabilmek için ne yapmak gerekiyor? Sorunun cevabının sürekli bir diyet halinde olmak, ya da kilo aldıkça tekrar diyet yapıp sonra tekrar kilo almak olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Öte yandan kilo kontrolünün sadece yemekle ilgili bir durum olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında kilonuzu korumanız için en az yemek kadar önemli birçok yol var. İşte onlardan bazıları:

  • Daha fazla aktif olun

Belirli bir beslenme programını takip etmek güzel bir şey, ancak egzersizi eklemediğiniz sürece başarılı olma ihtimaliniz oldukça az. Günde bir saatlik yürüyüşler yapmak gibi basit yöntemlerle bile başlayabilirsiniz. Çünkü buradaki amaç kalp ritminizi artırmak ve metabolizma hızınızı yükseltmek.

İlginizi çekebilir: Metabolizmanızı yeniden düzenlemek mümkün mü?

Hedef kilo
Kilo kontrolü sadece yemekle ilgili bir durum değildir, bu konuda egzersiz başta olmak üzere diğer etkenlerin de rolü vardır.
  • Bir partner bulun

Tek başına kilo kontrolü sağlayabilmek bazılarına zor gelebilir. Bu yüzden sizinle aynı amaca sahip bir arkadaş bulmanız, yediğiniz her atıştırmalıktan veya yapmayı atladığınız her egzersizden sonra kendinizi birine karşı sorumlu hissetmenizi sağlayarak size yardımcı olabilir.

  • Öğünlerinizi planlayın

Eğer hedef kilonuza ulaşmışsanız ve şimdi amacınız bunu korumaksa haftalık öğünlerinizi planlamanız oldukça önem taşıyor. Bu şekilde zihniniz ne yiyeceğiniz konusunda hayli rahat olacak ve ne pişirmeniz gerektiğiyle ilgili endişelenmeyeceksiniz. Bu noktada emin olmanız gereken şeyse, öğünlerinizin yeterli miktarda ve oranda protein, karbonhidrat, yeşil sebze ve meyvelerden oluşuyor olması.

  • Kendinizi affedin

Tüm hafta boyunca yiyeceklerinizi planlamış olmanıza rağmen arada sırada diyetinizde ödün vermenizde hiçbir sakınca yok. Bunun normal bir durum olduğunu ve bu konuda kendinize çok yüklenmemeniz gerektiğini aklınızda bulundurun. Kilo koruma programlarında önemli olan şey, bu tür kaçamakların alışkanlık haline gelmemesidir. Ayrıca kilonuzu korurken kendinizi sevdiğiniz yiyeceklerden yoksun bırakmamanız gerekiyor.

  • Temiz beslenin

Kızartma veya şekerli tatlılara bayılan insanlardan mısınız? O halde mevcut beslenme şeklinizi temizlemeniz gerekiyor. Peki temiz beslenmek ne demek? Göbeğinizde yağa dönüşmekten başka pek bir marifeti olmayan boş kalorileri beslenmenizden tamamen atmanız gerekiyor. Sağlıksız atıştırmalıklar, şekerli tatlılar, kızartmalar bunlara örnek. Bunlar yerine sebze ve meyveye yönelerek gerçek besinlerle beslenmeyi tercih etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı: Sağlıklı bir mutfak yaratmak

Kaynak:

wellnessbin.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!