Haziran ayında kesinlikle kaçırılmaması gereken etkinlikler

Müziğin ve sanatın ruhunuza güneş kadar iyi geleceği bir ay sizleri bekliyor. Bir yandan tatil planlarınızı yaparken, diğer yandan İstanbul’daki günlerinizi dolu dolu geçirebileceğiniz etkinlikleri şimdiden ajandanıza not edin.

YAŞAMAYA DAİR // 4-5-6 HAZİRAN

yaşamaya dair

Türk tiyatrosunun yaşayan dev çınarı Genco Erkal’ın Nazım Hikmet’in hayatını anlattığı müzikli gösterisi kaçırılmaması gereken etkinlikler arasında yer alıyor. Eminönü’ndeki Ali Paşa Han’ı bir tiyatro sahnesine dönüştüren Erkal’ın, Nazım Hikmet’in ölümünün 50’inci yıldönümü için uyarlayıp yönettiği oyunda tiyatro sanatçısı Tülay Günal da rol alıyor. Fazıl Say ve Zülfü Livaneli başta olmak üzere birçok bestecinin Nazım şarkılarının yer aldığı oyun, ağırlıklı olarak Hikmet’in Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını ve eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatıyor.

SUMA BEACH ALOHA // 5 HAZİRAN

suma beach aloha 1

Suma Beach, 5 Haziran 2015 Cuma günü  saat 22:00’da nev-i şahsına münhasır yaşam alanı Suma Beach’te “Aloha!” diyerek yazı karşılamaya davet ediyor. 30 yıllık müzikal geçmişiyle yeryüzünün en önemli ses yaratıcılarından biri olan Tobias.,  favori olarak tanımlanan house ve techno kraliçesi Tama Sumo ve neşeli-karanlık melodileri ustaca harmanladığı performanslarından biriyle performansını ortaya koyacak olan Alexi Delano sezon açılışının rüya takımını oluşturuyor. Ev sahipleri ise; şehrin en önemli plak koleksiyonerlerinden Rubsilent, yedi aydan sonra İstanbul’daki ilk setiyle Mr. Sür, müziğiyle yıldızı okyanus ötesinde de parlamaya başlayan Oceanvs Orientalis ve Dusty Eardrums oluşumunun kurucusu San Franciscolu Maxi Storrs olacak.  Rahat dans ayakkabılarınızı ve renkli bikinilerinizi yanınıza almayı unutmayın!

DAY OFF V.2 // 6 HAZİRAN

dayoff 1

Sağlıklı yaşamın kolaylıkla yaşam tarzı haline getirebileceğinin yollarını gösteren MindBody Festivali ile her şeyin paylaşımlı, herkesin yaratıcı olduğu İnsanaGüven birleşiyor ve ortaya ‘Day Off’ çıkıyor. “Day Off” için; yaşamın hızla aktığı, koşuşturma ve telaş içinde geçen günlere ‘dur’ diyerek, bir “nefes” alma günü diyebiliriz. Hayattan bir ‘mola’ almak isteyenler, 6 Haziran Cumartesi günü 09:00 – 18.00 arası İnsana Güven Akademisi’nde şehrin içinde şehirden uzak bir gün yaşayabilirler.

AZIZA MUSTAFA ZADEH // 9 HAZİRAN

azizamustafazadeh

Gerek sesi gerekse şarkılara kattığı kendine has yorumuyla dikkat çeken Aziza Mustafa Zadeh, Doğu ve Batı ezgilerini bir arada harmanladığı konseriyle müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacağa benziyor. Caz ile Uzak Doğu halk müziklerinin klasik Batı müziği tarzında yorumlamasıyla fark yaratan Zadeh, caz stilinde söylediği Azeri şarkılarla da dinleyicileri büyülüyor. Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım eserini playlist’ine eklemiş olmasını umarak 9 Haziran’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda saat 20:00’de gerçekleşecek olan konseri heyecanla bekliyoruz.

GLOBAL WELLNESS DAY // 13 HAZİRAN

global wellness day

Global Wellness Day, dünya çapında “İyi Yaşam” bilincini artırmak amacıyla, kendini iyi yaşama adamış gönüllüler tarafından oluşturulan sosyal bir proje. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Global Wellness Day, 13 Haziran Cumartesi tüm gün İstanbul Maçka Parkı’nda iyi yaşama gönül vermiş herkesi bir araya getirmeyi hedefliyor. Giriş herkese açık ve ücretsiz olacak. Uplifers ekibi olarak, çadırımızda çeşitli etkinliklerle gün boyu Maçka Parkı’nda bizler de olacağız.

MSA SMOOTHIES & SNACKS // 13 HAZİRAN

smoothie msa

Özellikle yazın vazgeçilmez içeceklerinden biri olan smoothie’nin inceliklerini öğrenmek ve kendi smoothie’lerinizi yapmak istiyorsanız, sizi 13 Haziran sabah 10:00’da Mutfak Sanatları Akademisi’ne bekliyoruz. Formunuzu korumanızı sağlayacak olan sağlıklı ve besleyici bir menüyle karşınızda olacak MSA eğitmenleri. Smoothie’lerin yanı sıra yanında atıştırmalık olarak sunabileceğiniz tariflerin de paylaşılacağı workshop’ta sabah, öğle, ara ve akşam olmak üzere dört öğün sizleri bekliyor. Workshop’a katılmak istiyorsanız, yerinizi vakit kaybetmeden ayırtın.

ONE LOVE FESTIVAL 14 // 13-14 HAZİRAN

one love fest

Ormanın içinde yer alan Life Park’ta düzenlenecek olan One Love Festival, bu yıl da yine hem yerli hem de yabancı birçok müzisyene ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda elektronik pop grubu denince ilk akla gelen Metronomy, yumuşacık sesi ve ruhunuza işleyen şarkılarıyla dikkat çeken Jose Gonzalez, The Strokes grubunun solisti Julian Casablancas, eğlenceli sahne performanslarıyla tanınan Hot Chip’in yanı sıra James Blake, Tom Odell, Little Dragon gibi isimler yer alıyor. Sattas, Kim Ki O, 123 ve Ceylan Ertem gibi yerli sanatçılar da festival sahnesinde boy gösterecekler. Şimdiden iyi eğlenceler!

KUZEYLİ FİLMLER FESTİVALİ // 4-14 HAZİRAN

kuzeylifilmlerfestivali

İstanbul Modern’in sinema günleri bugüne kadar izleme olanağınız olmayan, popülerlikten uzak ama oldukça başarılı olan filmleri izleyiciyle buluşturmaya devam ediyor. Kuzeyli Filmler Festivali’nde İskandinav sinemasının dünya çapında öne çıkan, en yeni filmleri bir araya getiriliyor. Danimarka, Finlandiya, İsveç, İzlanda ve Norveç sinemalarının festivallerden tam not alan filmlerini bir araya getiren programda Norveçli yönetmen Bent Hamer’in son filmi 1001 Gram, Altın Aslan ödülünü alan Roy Andersson’ın yönettiği İnsanları Seyreden Güvercin ve Oscar ödüllü yönetmen Susanne Bier’in İkinci Bir Şans adlı filmleri yer alıyor.

43. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ // 31 MAYIS-29 HAZİRAN

müzik festivali

Haziran ayında müziğe doyacağız derken, tam da bundan bahsediyorduk. Kültürel Manzaralar temasından yola çıkılarak hazırlanan bu yılki İstanbul Müzik Festivali, Yuri Bashmet, Boris Berezovsky, Emmanuelle Haïm, Angela Hewitt, Paavo Jarvi, Kim Kashkashian, Patricia Kopatchinskaja, Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, Yuja Wang gibi isimlerin yanı sıra ünleri bütün dünyaya yayılan Lozan Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Kremerata Baltica ve Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti’nin de bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlıyor. Her yıl olduğu gibi yine birçok farklı mekanda düzenlenecek olan konserlerden özellikle Aya İrini Müzesi’nde yer alanları kaçırmamanızı öneririz, çünkü gerek atmosferi gerekse akustiğiyle büyüleyici bir ortam sunuyor sizlere.

BUENA VISTA SOCIAL CLUB // 26 HAZİRAN

buenavistaclub

Amerikan’ın eli değmeden Küba’yı keşfetmek isteyenlerin ama bir türlü hayallerini gerçekleştiremeyenlerin ayağına gelen bir fırsattan bahsediyoruz. Geleneksel Küba müziğiyle kanınızı kaynatacak olan Buena Vista Social Club, Adios Turnesi’yle karşınızda olacak. Evet, maalesef turnenin isminden de anlaşılacağı üzere bu bir veda konseri. Bugüne kadar canlı canlı dinleme olanağınız olmadıysa, Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde düzenlenecek olan konserin biletleri tükenmeden almanızı öneririz. Şehir dışında olacaksanız ve yolunuz Bodrum’a düştüyse, 27 Haziran’da Bodrum Antik Tiyatrosu’nda da hafızalara kazınacak olan bu konsere gidebilirsiniz.

CECIL BEATON

cecil beaton 1

1900’lü yıllarda çektiği fotoğraflarla sanat ve moda dünyasına damgasını vuran fotoğraf sanatçısı Cecil Beaton’un Portreler sergisine Pera Müzesi ev sahipliği yapıyor. 1920’li yıllardan 70’lere kadar çektiği film yıldızları, yazarlar, entelektüeller ve kraliyet portrelerinden oluşan sergide Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Frank Sinatra, Dean Martin ve Barbra Streisand gibi isimlerin fotoğrafları yer alıyor. Sergi 26 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilir.

HER TERCİH DİĞER İHTİMALLER İÇİN BİR DIŞLAMADIR // 9 HAZİRAN-2 AĞUSTOS

her tercih diğer ihtimalleri

Türkiye’deki üç önemli koleksiyonerin bugüne kadar sahiplendiği sanat eserlerinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan Her Tercih Diğer İhtimaller İçin Bir Dışlamadır sergisi, sanat eseri toplamanın merak ve heyecanıyla bu alandaki tercihler üzerine eleştirel bir diyalog ortamı kurmayı amaçlıyor. Ahmet Öğüt, Ayşe Erkmen, Leyla Gediz, Kutluğ Ataman, Şener Özmen, Jonathan Monk gibi sanatçıların koleksiyonerler tarafından seçilmiş yaklaşık 50 eserine yer verilen sergi 2 Ağustos’a kadar Salt Beyoğlu’nda gezilebilir. Ayrıca serginin ilk günü koleksiyoncular ve sergiye işleri katılan sanatçılarla bir söyleşi de düzenlenecek.

BARIŞ İÇİN KARİKATÜRLER

baris icin karikaturler

1983 yılından bugüne düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül alan karikatürlerden oluşan sergide dünya barışına adanan işlere yer veriliyor. İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenen sergi çeşitli ülkelerden yüzlerce karikatüristin, dünyanın en önemli karikatür ustalarının katılımıyla oluşturulan jüri tarafından ödüllendirilen çizimleri yer alıyor. Karikatür Yarışması’na bugüne kadar 137 ülkeden 7800 sanatçı katıldı. Arşivinde yaklaşık 80 bine yakın karikatür bulunan Aydın Doğan Vakfı’nın istanbul Fransız Kültür’le yaptığı iş birliği ile bu sergi barışa çağrı niteliğinde. Sergiyi 31 Ağustos’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Haziran ayında kesinlikle kaçırılmaması gereken etkinlikleri listediğimiz bu yazı, Fiat 500 ailesinin katkılarıyla hazırlanmıştır. 

fiat 500 x

Zeynep Sipahi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!