Hayattan zevk alan insanların 10 ortak özelliği

Sabahları cıvıldayarak kalkan, güne büyük bir neşe ve enerjiyle başlayan ve hayatının nasıl gittiği sorulduğunda gülümseyerek yanıt veren insanları bilirsiniz. Bu insanların çok farklı bir hayatları, tüm sorumluluklardan arınmışlıkları ve sınırsız imkanları olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hayır. Onlar sadece, hayatı sevmeyi öğrenebilmiş insanlar.

mutlu insanlar

Mutlu insanların sırrı aynı hayatı, farklı şekilde yaşamaları. Nasıl mı? Uplifers okurları için araştırdık;

1. Kendilerini sevdirmek için uğraşmazlar; çünkü herkesin sevgisini kazanmak onlar için önemli değildir. 

İnsanın kendini sevmesi ve kendiyle barışık olması, sevilmek için başkalarına bağlı olmamayı beraberinde getirir. Hayatı seven insanlar, öncelikle kendilerini sevmeyi ve önemsemeyi öğrenmiş insanlardır. Amaç insanları hiç umursamadan kırıp dökmek değil elbette; bir şeyleri yaparken tek amacın başkaları tarafından sevilmek veya onaylanmak olmaması önemli.

2. Bir şeyi yapmak zorunda oldukları için değil, yapmak gerektiğine inandıkları için yaparlar.

Bir şeyleri yapıp yapmamanın ya da mecburen yapılan şeyleri (iş gibi) nasıl yapacağına karar vermenin kendi ellerinde olduğunu bilirler. Kararlarına ve hareketlerine hakimdirler. Başkaları söylediği için değil, doğru bildikleri için bir yolda ilerlerler. 

3. Arkadaşlarını sever, fakat onlara bağımlı yaşamazlar.

Arkadaşlar, dostlar kişinin mutluluğu için olmazsa olmazlardan elbette ancak onlara bağımlı yaşamadığınız, sırtınızı onlara dayamadığınız sürece… Arkadaşlara gerçek anlamda “sahip” olmadığını, onların da farklı birer insan olduğu ve kendi hedefleri ve istekleri olduğunu bilen insanlar, arkadaşlık ilişkilerinde (hatta romantik ilişkilerinde de) dengeyi daha iyi tutturabilmiş insanlardır. 

4. Ne yaptıklarını sorduğunuzda size kartvizitlerini uzatmazlar.

Hayatından memnun olan insanlara ne yaptıklarını sorduğunuzda bir ünvan ve iş tanımı yerine gezip gördükleri yerleri, yapmayı planladıkları şeyleri, hayallerini ve projelerini dinlersiniz. Çünkü onlar için şu an önemlidir ve şu anki hayat, ileride yapmak istedikleri şeyleri yapabilmek üzere bugün çalışıp, sürekli bu çalışmadan bahsetmek için fazla değerlidir. İşin yaşamak için bir gereç olduğunu bilmek ve hayatı işe endeksli yaşamamak (ve hatta anlatmamak), hayattan memnun olmanın ilk adımlarından biri.

5. Nerede yaşadıklarını sorduğunuzda cevaplarına “şu an…” diye başlarlar.

Mutlu insanlar genelde hayatları boyunca tek bir yerde yaşamazlar. Gezmek, farklı yerler görmek ve değişik kültürler tanımak ruha iyi geldiği için; farklı insanlarla tanışarak zenginleştiklerini düşündükleri için ya da doğru yeri henüz bulamadıkları için olabilir. Nedeni ne olursa olsun, bu kişiler için “memleketleri Dünya’dır” diyebiliriz.

6. Kendi yaşam felsefeleri ve inançları vardır.

“Doğru bildikleri yolda yürümek”ten bahsetmiştik. Buna paralel olarak, kendilerini tatmin eden bir inanca ve felsefeye sahip olan; bu felsefeye nesilden nesile aktarılsın diye değil, sadece kendilerini dolu ve tatmin olmuş hissettirsin diye bağlı olan insanlar mutludurlar.

7. Geçiciliklerinin farkındadırlar.

Hepimiz ölümlüyüz. Buna karşı çıkma olasılığımız yok; ama bu gerçekle nasıl başa çıkacağımızı kendimiz belirleyebiliriz. İç huzuru yüksek olan insanlar da genelde ölümden korkmayan, sadece yaşamakta oldukları hayata odaklanabilen kişilerdir. 

8. Dünyayı bir oyun alanı, kendilerini de orayı yöneten hükümdar olarak görürler.

Hayatlarından memnun olan insanlara sorulduğunda, dünyayı tek bir gerçeklik olarak kabul edip ona kendini uydurmaktansa kendi gerçekliklerini yarattıkları görülür. Bu kişiler, bir olayı nasıl yorumladıklarının, o olayın yarattığı düşünce ve duyguda etkisi olduğunun farkındadırlar.

9. Anı yaşayıp, geleceği hayal ederler.

Umut, hayal ve amaç: İşte mutlu insanların olmazsa olmazları. Kişisel gelişim eğitimlerinde de sıkça bahsedildiği üzere, bir misyon edinmek ve onu zaman ilerledikçe değiştirmek ve geliştirmek, kişinin duygusal ve ruhsal enerji seviyesini yükseltir. Kendileri için belirledikleri amaca doğru yol alırken, yaşadığı anın farkında olan insanlar mutlu olurlar.

10. Diğerlerini değiştirmeye çalışmaz, onlarla nasıl baş edeceklerine odaklanırlar.

İnsanlar değişmez, diyemeyiz. İnsanlar değişir; fakat başkası söylediği için değil, ancak kendileri yanlış giden bir şeyi fark edip değişmeye karar verdiklerinde… Dolayısıyla insanları değiştirmeye çalışmak zaman kaybıdır ve mutlu insanlar bunun farkındadırlar. Bu yüzden de onları değişime zorlamak yerine onlarla beraber yaşamanın, onlara rehberlik etmenin ya da gerekiyorsa (kendilerine zarar veriyorsa) onlardan uzaklaşmanın yollarını ararlar.

Mutlu insanların ortak özelliklerine baktığımızda büyük servetler veya dillere destan aşk ve sevgi öyküleri görmediğimiz dikkatinizi çekti mi? Aslında her şey kendini kabullenmek ve kendine güvenmekle başlıyor. Yaşadığımız bir tek hayat olduğunu bildiğimiz ve onu kocaman keşke’lerimiz olmaksızın geçirmeyi amaçladığımız zaman, hayattan memnun olmaya giden ilk adımı atmışız demektir.

 

Fotoğraf: Singing in the Rain filminden alınmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!