Hayattan aldığınız keyfi yok etmeden para biriktirmenin yolları

İster büyük bir hedefiniz için para biriktiriyor olun, ister borç ödüyor olun tasarruf etmenin en kolay yolu masraflarınızı kısmaktan geçer. Ancak masraflarınızdan kısmak isterken yanlış bir strateji uygularsanız, kendinizi bir anda depresyonun içinde veya hayattan keyif almaz bir halde bulabilirsiniz. Çünkü aslında harcamalarınız, sizin hayattaki önceliklerinizi gösterir.

Şimdiye kadar yapılan pek çok araştırma, paranın ancak belli bir noktaya kadar mutluluk sağlayabildiğini kanıtladı. Bu yüzden para harcama alışkanlıklarınızı değiştirerek, değer verdiğiniz şeyleri daha iyi gösterme yolunu deneyebilirsiniz. Harcadıktan sonra suçluluk uyandıran masraflarınızı kesin ve size keyif veren şeylere para harcayın.

İlgili yazı: Para ile mutluluk arasındaki bağ ne kadar güçlü?

İşte hayattan aldığınız keyfi yok etmeden kısabileceğiniz masraflar:

1. Garanti uzatma opsiyonunu kabul etmeyin

Yeni bir şey aldığımızda bunun kalitesine ve aylarca, yıllarca kullanılabilir olmasına dikkat ederiz. Bu yüzden de genellikle garanti süresini uzattırma yoluna gideriz. Oysa sakar biri değilseniz ve uzatılmış garanti süresinden bir fayda sağlamayacaksanız bunu yaptırmanıza gerek yok. Ayrıca, birçoğumuz aynı şeyi yıllarca kullanmayı sevmiyoruz ve bir noktada değiştirmek istiyoruz. Böyle durumlarda garanti süresini uzatmak için harcadığınız para boşa gitmiş oluyor.

2. Bilindik markaların ikinci el ürünlerini alın

Genellikle bilindik ve güçlü markaların ürünleri için çok fazla para veririz. Aslında bu kötü bir seçim değil. Her şeyden önce bilindik bir marka, size güvenli bir alışveriş imkanı sunar çünkü genellikle tüm ürünleri yüksek kaliteye sahiptir. Ancak bu markaların temiz kullanılmış ikinci el ürünlerini alarak kaliteli bir ürüne daha ucuz fiyata sahip olabilirsiniz.

3. Haftalık denemeler yapın

Para biriktirmenin en işe yarar yollarından biri, haftalık denemeler yapmaktan geçer. Nasıl oyunların kolay, orta, zor şeklinde seviyeleri varsa, haftalık denemeler yapmak da para biriktirmenin yeni başlayanlar için en kolay seviyeyi ifade eder. Bunu yapmak için kendinize haftalık bir miktar para ayırın ve bu parayı aşmamaya çalışın ve her hafta az da olsa para biriktirin. İlk başlarda 5 lira, 10 lira, 20 lira şeklinde ufak adımlarla başlayabilirsiniz. Daha sonra biriktirdiğiniz bu parayı ayrı bir banka hesabında veya döviz şeklinde saklamaya çalışın.

4. Daha sabırlı olmak için kendinizi geliştirin

Eğer sabırlıysanız, çok daha kolay para biriktirebilirsiniz. Öncelikle sabırlı olmak, istediğiniz şeyi daha uygun fiyata bulmak için araştırma yapma ve keşfetme imkanı sunar. Öte yandan, eğer sabırlıysanız indirimleri bekleme gücüne sahipsiniz demektir.

İlgili yazı: Kendini şımartmanın tek yolu “para harcamak” değil

5. Ulaşım için daha az para harcayın

Birçoğumuz nakit paramızın büyük kısmını ulaşım için harcıyoruz. Eğer kendi aracınız varsa, iş giderken birkaç arkadaş birleşebilir ve böylelikle hem benzin masrafından tasarruf edebilir hem de çevreye daha yararlı olabilirsiniz. Eğer çok fazla taksi kullanıyorsanız, özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde toplu taşımaya yönelebilirsiniz. Eğer çok fazla toplu taşıma kullanıyorsanız, aylık abonman satın alarak tasarruf edebilirsiniz.

6. Gereksiz üyelikleri durdurun

Hepimizin kullanmadığı ama her ay para ödediği üyelikler vardır. Bunları kapattırın ve kendinize o konuda tek bir üyelik yapma hakkı tanıyın. Birden fazla üyelik yaptırarak paranızı boşuna harcamayın. Yaptırmak istediğiniz üyeliklerin veya devam eden üyeliklerinizin bir sonraki ay için yayımladıkları programa göz atın, size uyan bir şey yoksa iptal ettirin, daha sonra tekrar üye olabilirsiniz.

İlgili yazı: Bu yıl para biriktirmeniz için 25 yaratıcı öneri

7. Sırf marka ismine para vermeyin

Büyük markaların pahalı ürünleri için çok fazla para harcama eğilimindeyiz. İstediğiniz telefon veya bilgisayarın özelliklerini göz önünde bulundurarak böyle bir ürüne çok para verebilirsiniz, bu uzun süreli bir yatırım. Ancak söz konusu kablolar, kulaklıklar, adaptörler olduğunda büyük markalara para vermenize gerek yok. Aynı ürünü daha uygun fiyata da bulabilirsiniz.

8. Dışarıda yemek yemeyin

Çok fazla para harcama nedenlerinden biri de dışarıda çok sık yemek yemekten kaynaklanıyor. Gittiğiniz restoranın hizmetini beğeniyor, yemeğin hazırlanıp önünüze gelmesi hoşunuza gidiyor, evde yemek hazırlamaya üşeniyor olabilirsiniz. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi, para biriktirmek istiyorsanız sabırlı olmalısınız. Evde kendi yemeğinizi hazırlamak hem daha ucuz hem de daha sağlıklı bir yoldur. Ayrıca, yemek yapmayı öğrenebilir ve bunu eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Kaynaklar:
Forbes
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!