Hayatta karşılaştığınız sorunlara çözüm ararken neden acele etmemelisiniz?

“Bir problemi çözmek için 60 dakikam olsa, 55 dakikasını problemi tanımlamak için 5 dakikasını çözmek için harcardım.” Albert Einstein

Hayattaki problemlerin çözümünün bir kısa yolu olup olmadığını merak ediyorsanız, hemen söyleyelim maalesef böyle bir yol yok. Bazen çoğumuz hızlı olmak için aklımıza ilk gelen çözümü uyguluyoruz ve sonunda efektif olmayan bir yola giriyoruz ve problemi çözmekte başarısız oluyoruz. Hayatta karşınıza çıkan problemleri başarılı bir şekilde çözmek istiyorsanız, bunun için zaman ayırmanız gerekir. Neden mi? İşte yanıtı:

Hata yapabilirsiniz

Bir problemi çözerken ne zaman acele etseniz, genelde bundan pişmanlık duyarsınız. Bu pişmanlığın sebebi ise olası başarısız sonuçlar değil, problemi analiz etmek için gereken zamanı ayırmamaktan kaynaklanıyor. Problemlere çözüm ararken acele etmek ne akıllıca ne de efektif bir şey. Problemlerinizi çözmek için kendinize zaman tanıyın.

Hayatta karşılaştığınız sorunlara çözüm ararken neden acele etmemelisiniz?

Yeniden baştan başlamanız gerekebilir

Problem çözmeye çalışırken acele davranmanın en kötü sonuçlarından biri, tüm yaptıklarınızı en baştan yapmak zorunda kalmak. Eğer bir şeyi yapmanız gerekiyorsa, onu özenerek, vakit ayırarak yapmalısınız. Bu sadece problem çözümü değil, hayatın her alanında uygulanması gereken bir kural.

Gerçekten çözüm sunmayabilir

Problem çözmeye çalışırken hızlı davranıp yarım yamalak bir şey yaptığınızda, genellikle problemi çözmemiş olursunuz. Bu hem zaman kaybetmenize hem de problemin hala aynı şekilde kalmasına neden olur.

Meselenin çok içine girebilirsiniz

Bazen problem çözmeye çalışırken aceleci davrandığınızda meselenin o kadar çok içine girersiniz ki, uzaklaşıp olayın bütününü göremeyebilirsiniz. Eğer büyük resmi göremiyorsanız ve bu yüzden problemi her açıdan analiz edemiyorsanız, kendinize biraz zaman tanıyıp bir adım geri gitmelisiniz.

Konuşmayı unutabilirsiniz

Problem çözmeye çalışırken aceleci davrandığınızda, bu konudan başkalarına bahsederek vakit harcamak istemeyebilirsiniz. Oysa bazen problemin çözümü, başkalarına anlatmakta saklı olabilir. Bazen sadece konuşarak problem sandığınız şeylerden kurtulabilirsiniz.

Hayatta karşılaştığınız sorunlara çözüm ararken neden acele etmemelisiniz?

Ara vermeyi es geçebilirsiniz

Aceleci davrandığınız zamanlarda problem çözerken ara veriyor musunuz? Büyük ihtimalle bu soruya verilecek cevap hayır olacaktır. Probleme çok yakından bakmak, sizi çözüme değil problemin içine çeker. O yüzden ara verip biraz uzaklaşmalı, probleme dışarıdan bakabilmelisiniz.

 

Kaynaklar:
PsychCentral
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!