Hayatta kalma filmleri: Soluksuz izleyeceğiniz filmlerle heyecan dolu dakikalara hazır olun

Hayatta kalma filmleri, her şeyi en temel unsurlara indirger: Genellikle çok az karakter vardır, karakterlerin elinde sadece zekaları ve sınırlı birkaç araç bulunur ve tek bir amaca sahiplerdir: Hayatta kalmak! Yine de bu tür filmler, bu kadar az içerikle bile kalp atışlarımızı hızlandırabilir ve bize doğanın enginliğini hissettirebilir. Hayatta kalma filmleri, bize en azla en çok şeyin nasıl yapılacağını öğretir. Bunlar çoğunlukla uçsuz bucaksız vahşi doğanın zorlu koşullarında hayatta kalmayı içerir. Özellikle okyanus, tekne vb… Bazen evcilleştirilmemiş bir hayvan veya var olan birkaç kaynak için rekabet eden insanlar olur ve daha agresif bir tehdit eklenir… Eğer siz de bu tür filmleri seviyorsanız en iyilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

I Am Legend (IMDb: 7.2)

I Am Legend (2007) Official Trailer #1 – Sci-Fi Thriller

Türkçe çevirisi Ben Efsaneyim olan 2007 yapımı bu filmde sevilen aktör Will Smith, New York’ta tek başına yaşayan bir virologu oynuyor. Kanseri tedavi etmesi gereken bir virüs çıkıp insanoğlunun çoğunu yok ettikten sonra, izolasyona katlanmak ve hastalığın yarattığı vampir benzeri mutantlardan kaçmak zorundadır. Peki ya gerçekten hayatta kalan tek insan o değilse?

The Revenant (IMDb: 8.0)

The Revenant | Official Trailer [HD] | 20th Century FOX

Dilimize Diriliş adıyla çevrilen The Revenant, Leonardo DiCaprio’ya “En İyi Erkek Oyuncu” dalında İlk Akademi Ödülü’nü ve yönetmen Alejandro González Iñárritu’ya Birdman’den sonra ikinci Oscar’ını kazandırdı. Tek solukta izleyebileceğiniz filmde ölüme terk edilen ancak hayatta kalmak ve vahşi doğadan kendi başına çıkmak zorunda kalan, bu süreçte her türlü dehşete karşı direnen bir sınır askerinin hikayesi anlatılıyor.

The Martion (IMDb: 7.9)

The Martian | Official Trailer [HD] | 20th Century FOX

Andy Weir’in romanına dayanan Marslı, kızıl gezegende mahsur kalan bir astronotun (Matt Damon tarafından oynanan) hikayesini konu alıyor. Mark Watney’in nasıl tek kişilik mürettebatı olabileceğini ve bir kurtarma ekibinin geri dönmesine yetecek kadar uzun süre hayatta kalabileceğini bulması gerekiyor.

Gravity (IMDb: 7.8)

Gravity – Official Main Trailer [2K HD]

2013 yapımı Yerçekimi’nde sevilen aktris Sandra Bullock, ilk uzay yolculuğu sırasında mekiğe çarpan bir cisim nedeniyle uzay boşluğunda rehin kalan bir astronotu oynuyor. Dünyaya nasıl güvenli bir şekilde döneceğini bulması gereken astronot bir arkadaşıyla birlikte hayatta kalma mücadelesi verecektir. Filmin vizyona girdiğinde En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Film dahil 10 dalda Akademi Ödülü’ne aday gösterildiğini ve En İyi Yönetmen dahil yedi dalda ödül kazandığını da unutmadan söyleyelim.

127 Hours (IMDb: 7.6)

127 HOURS – Full Length Official Trailer HD

Trainspotting yönetmeni Danny Boyle’un 2010 yapımı bu filmi, açık hava meraklısı Aron Ralston’ın üzücü gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Ralston, Utah’ın mağaralarında tek başına yürürken bir kayanın altında kalır ve hareket edemezken nasıl hayatta kalacağını bulmaya çalışır…

Everest (IMDb: 7.1)

Everest – Official Trailer (HD)

Karda mahsur kalma filmleri, soğukta hayatta kalma filmleri dendiğinde ilk akla gelenlerden olan Everest, Everest Dağı’nda zirve yapmaya çalışan bir grup dağcının hikayesini konu alıyor. Grup zirveye yaklaştıkça kar yağışı artar ve hava koşulları giderek daha zorlu bir hal alır. Artık onlar için hedef tırmanmak değil hayatta kalmaktır.

The Road (IMDb: 7.3)

The Road (2009) Official Trailer #1 – Viggo Mortensen Movie HD

Yol filminin hikayesi, kıyamet sonrasını konu alır. Bir baba ve oğlu zor hava koşullarında, bilmedikleri bir yolda hayatta kalma mücadelesi verecektir.

Apocalypto (IMDb: 7.8)

Apocalypto – HD (Trailer)

Apokalipto’da huzur ve barış içinde yaşayan bir kabile, köle aramakta olan savaşçılar tarafından saldırıya uğrar. Jaguar Paw ise hamile karısını ve oğlunu onlardan saklamaya çalışarak hayatta kalma mücadelesi vermek zorundadır.

Cast Away (IMDb: 8.8)

Cast Away (2000) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yeni Hayat olarak dilimize çevrilen filmde, bir kargo firmasında analiz uzmanı olan Chuck Noland, iş seyahatine çıkar. Ve uçağı Güney Pasifik semalarında bilinmeyen bir nedenle düşer. Bilinci kaybeden adam bir adada uyanır ve o andan itibaren hayatta kalma mücadelesi başlar. Filmin, adada hayatta kalma filmleri arasında en beğenilenlerden olduğunu da unutmadan söyleyelim.

Kon-Tiki (IMDb: 7.2)

Kon-Tiki Official Theatrical Trailer (2013) – Oscar Nominated Film HD

Netflix hayatta kalma filmleri arasında yer alan Kon-Tiki gerilim ve maceraya dair tüm unsurları içeriyor. 1947’de Norveçli bir kaşifin liderliğindeki bir ekip, Güney Amerika’dan gelen eski insanların da aynı şeyi yapabileceğini kanıtlamak için hafif bir sal üzerinde Pasifik’e doğru yelken açmaya çalışıyor. Yol boyunca köpekbalıkları, fırtına ve açık denizin türlü tehlikeleriyle yüzleşeceklerdir. İlginç olan konunun gerçek bir hikayeye dayanması ve salın hala Oslo’daki bir müzede sergilenmesi.

The Grey (IMDb: 6.8)

The Grey (2012) Movie Teaser Trailer HD – Liam Neeson

Dilimize Gri Kurt olarak çevrilen filmde bir uçak kazasından sonra Alaska’nın vahşi doğasında hayatta kalma mücadelesi veren Liam Neeson’ın hikayesi anlatılıyor. Liam Neeson bunun yanı sıra bir de onu takip eden bir kurt sürüsüyle mücadele etmek zorundadır.

All Is Lost (IMDb: 6.9)

All is Lost Official Trailer

Türkçeye Sona Doğru olarak çevrilen filmde Robert Redford neredeyse tamamen sessiz performansıyla milyonların beğenisini topladı. Hikayede teknesi bir nakliye konteynırıyla çarpıştıktan sonra iletişim veya GPS ekipmanı olmadan denizde kaybolan bir denizciyi oynar. Yardım bulmak için kendi teknolojisini yapmak zorunda kalır…

Buried (IMDb: 7.0)

Buried Official Trailer (2010) – Ryan Reynolds Movie HD

Toprak Altında’da, Irak’ta görev yapan bir Amerikan askeri olan Paul Conroy’un hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. Paul Iraklı direnişçilerin eline düşer ve uyandığında kendisini bir kutunun içerisinde bulur. Nerede olduğunu ve buraya nasıl geldiğini bilmemektedir ancak hayatta kalabilmesi için zamanla yarışması gerekir.

In the Heart of the Sea (IMDb: 6.9)

In the Heart of the Sea – Final Trailer [HD]

Denizin Ortasında, 1820 yılında balina avlayan bir geminin, balina saldırısı sonucunda parçalanmasını anlatıyor. Pasifik Okyanusu’nun ortasında yaşanan bu hayatta kalma mücadelesinden sadece 8 kişi kurtuluyor. Bu olayın sonradan Moby Dick efsanesine de ilham verdiğini söylemeden geçmeyelim.

Alive (IMDb: 7.1)

Alive (1993) – Filme Trailer

1993 yapımı Yaşamak İçin, Andes dağlarında yükseklere düşen Uruguaylı bir ragbi takımının gerçek hikayesini ve hayatta kalmak için katlanmak zorunda kaldıkları olağanüstü olayları anlatıyor. Üstelik Ethan Hawke, Josh Hamilton, Josh Lucas ve Ileana Douglas’ı da içeren oldukça çeşitli bir oyuncu kadrosuna sahip.

The Descent (IMDb: 7.2)

The Descent (2005) Official Trailer #1 – Horror Movie HD

Cehenneme Bir Adım, bir grubun bir mağara içerisine düşen bir kaya nedeniyle orada mahsur kalmalarını ve verdikleri hayat mücadelesini konu alır. Mağarada kana susamış yaratıklar vardır. Ve gruptaki herkes birbiriyle ters düştüğü için mücadelesini tek başına vermek zorundadır.

First Blood: Rambo (IMDb: 7.7)

First Blood (1982) – Trailer (HD)

Vietnam gazisi John Rambo küçük bir kasabanın şerifi tarafından taciz edilir ve kontrolden çıkar. Bir polisi öldürdükten sonra görevliler tarafından köşeye sıkıştırılır. O andan itibaren hayatta kalabilmek için bir ölüm makinesine dönüşecektir.

Unbroken (IMDb: 7.2)

Unbroken Official Trailer #1 (2014) – Angelina Jolie Directed Movie HD

2014 yapımı Boyun Eğmez, Amerikalı uzun mesafe koşucusu Louis Zamperini’nin hikayesini konu alır. Hatta Adolf Hitler, Zamperini’nin Berlin’deki Olimpiyat oyunlarındaki performansı nedeniyle onunla tanışmak istemektedir. Dört yıl sonra Olimpiyatlar II. Dünya Savaşı sebebiyle iptal edilir ve Zamperini savaşa gider. Pasifik üzerinde geçirdikleri bir kazadan iki silah arkadaşıyla birlikte kurtulmayı başarsalar da onları kurtaranların düşman taraf olduğunu anlamaları an meselesidir…

İlginizi çekebilir: Yol filmleri: Kemerlerinizi bağlayın, birlikte uzun yola çıkıyoruz!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!