Hayatta değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabullenerek endişelerinizden arının

Her geçen gün daha fazla insan hayata dair endişeler duymaya başlıyor. Özellikle son yıllarda adeta bir endişe çağında yaşadığımızı söyleyebiliriz. Bu endişelerin kaynağını genellikle iyi bir işe veya asla ev alacak kadar bir bütçeye sahip olmamak, iklim değişikliği, terörizm, sağlık hizmetleri, okulda yetersizlik, artan şiddet suçları, hava kirliliği, kontrol edilemeyen göç dalgaları ve ırklar arasında kötüye giden ilişkiler gibi sorunlar oluşturuyor. 

İlginizi çekebilir: Endişe ve anksiyete arasındaki kritik farklar

Ne yapmalı?

Bunun için sihirli bir ilaç olmadığını biliyoruz. Fakat endişelerimizi azaltmak adına uygulayabileceğimiz taktikler de yok değil. Yazının devamında bunlardan bazılarına yer vereceğiz.

endişe
Son yıllarda adeta bir endişe çağında yaşadığımızı söyleyebiliriz.

Değiştirebileceklerinizin ve değiştiremeyeceklerinizin ayırdına varın

Her şeyden önce yapmanız gereken şey neyi değiştirip neyi değiştiremeyeceğinizi fark etmek. Endişelendiğiniz bir konunun sizin etki alanınızın dışında olduğuna karar veriyorsanız, etki edebileceğiniz başka bir şeyi değiştirmeye yönelik küçük adımlar atarak dikkatinizi o konudan uzaklaştırmayı deneyin.

En kötü ihtimali doğrudan ele alın

Şu iki soruyu sormak kaygınızı azaltabilir: “Bunun gerçekleşme ihtimali ne? Bununla başa çıkmak için ne yapabilirim?” Örnek olarak maddi gelirinizi kaybetmekten ve evsiz kalmaktan korktuğunuzu düşünelim. Bu korkunuzun gerçekleşme ihtimali nedir? Peki gelirinizi kaybettiğinizde, çaba sarf ederek başka bir tanesini, hatta daha iyisini bulamaz mısınız? Ki bu, aslında en kötü senaryo. Çünkü muhtemelen işinizi kaybetmeyecek ve evsiz kalmayacaksınız.

Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak kısa vadede stresi azaltır, çünkü dikkat dağıtma özelliği vardır. Ayrıca egzersiz yaptıktan sonra en az bir saat boyunca stresin neden olduğu kalp ritminde ve kan basıncındaki artış gibi fiziksel işaretler de daha az görülür. Egzersiz yapmak, endişeye uzun vadede biz çözüm olmasa da, onu önemli ölçüde azaltabilir.

Bütün bunların yanı sıra kendinize eskiden endişelerinizi nasıl azalttığınızı sorun. Herkesin muhakkak kendine özgü bir yanıtı olacaktır. Geçmişte uyguladığınız yöntemleri tekrar deneyin. Unutmayın, daha önce işe yaramışlarsa tekrar yarama ihtimalleri de vardır.

İlginizi çekebilir: Endişenizin çocuklarınız üzerindeki etkisi

Kaynak:

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!