Hayatınızı kolaylaştırın: Günün son 10 dakikasında yapabileceğiniz 10 şey

Uyandığınızda gününüz kötü başladıysa sonrası da genellikle pek iyi gitmez ve üzerinizde bir huzursuzluk duygusu hakim olur. Bazen sizin dışınızda olaylar gelişir ya da kahvenizi yeni giydiğiniz kıyafetinizin üzerine damlatabilirsiniz. Eğer tüm bunları bir kenara bırakabilirseniz gününüzü güzelleştirmeyi de başarabilirsiniz.

Sabahları her şeyin istediğiniz doğrultuda gitmesini istiyorsanız sadece akşamları yatmadan önce yaptığınız şeyleri ve alışkanlıkları gözden geçirmeniz yeterli olacaktır. Akşamları yatmadan önce kendinize ayıracağınız 10 dakika sayesinde çok daha mutlu bir sabaha uyanmanız mümkün.

Teknolojik cihazlardan uzaklaşın

Telefon, tablet, bilgisayar ya da telefon… Teknolojik cihazlarınızın hepsiyle yatmadan 10 dakika önce aranıza mesafe koyun. Kendinizle biraz yalnız kalarak düşüncelerinize odaklanarak -ya da hiçbir şey yapmayarak uyumadan önce kendinize zaman ayırın.

Hayatınızı kolaylaştırın: Günün son 10 dakikasında yapabileceğiniz 10 şey

Zihninizi boşaltın

Bitmek bilmeyen düşünceler uyumanızı engelleyebilir ya da gecenin bir yarısında uykunuzdan uyanmanıza sebep olabilir. Yatağa girmeden önce bunları düşünmeyi bırakın ve kısa bir zaman ayırarak bunları aklınızda tutmak yerine kağıda aktarın.

Mutfağınızın temiz olduğundan emin olun

Bulaşıkları toparlayıp mutfağınıza iyi bir şekil verdiğinizi bilerek uyumak gibisi yoktur. Ancak ana işler bitse daha yatmadan önce sadece 10 dakika ayırarak hızlı bir düzenleme daha yapabilirsiniz. Hiçbir dağınıklığın olmadığı mutfağınızda sabah kahvenizi hazırlamak çok daha keyif verici olacaktır.

Kahvenizin hazırlıklarını akşamdan yapın

Sabahları kahve içmeyi birçok kişi sever ama bu kısacık işlem bile bazen oldukça zor gelebilir. Bu yüzden kahvenin hazırlıklarını akşamdan yapın. Makinenizin zamanlayıcısı varsa tüm malzemeleri koyun ve sabah demlenecek şekilde zamanlayın. Eğer kahve makineniz bunu yapamıyorsa tüm malzemeleri akşamdan ekleyin ve sabah sadece tuşa basın.

Yarın giyeceğiniz kıyafetleri hazırlayın

Bir yere yetişecekseniz sabah uyanıp gardırobun başında vakit geçirmek sizi daha çok strese sokacak bir vakit kaybıdır. Bu sebeple ayakkabıdan aksesuarlara kadar yarın ne giyeceğinizi akşamdan tasarlayın ve sabah düşünmeden sadece giyinin.

Meditasyon yapın

Hayatınızı kolaylaştırın: Günün son 10 dakikasında yapabileceğiniz 10 şey

Dünyanın geri kalanı hakkında ve yapılacak işler hakkında düşünmeyi bırakın. 10 dakika bile olsa tüm zamanınızı kendinize ayırarak meditasyon yapıp bunu nefes egzersizleriyle destekleyin.

Duyularınıza odaklanın

Farkındalık kazanmak adına birkaç dakika da olsa duyma, koklama, dokunma, tat alma ve görme duyularınıza odaklanın. Bunu yatmadan önce bir rutine dönüştürün. Mesela yüzünüzü yıkarken suyu hissedin, vücut yağınızın kokusunu içinize çekin ya da içtiğiniz suyun tadına varın. Her akşam yaptığınız rutin şeyleri gerçekten hissederek gerçekleştirin.

Esneyin

Zihinsel yorgunluğunuzun yanında fiziksel yorgunluğun da üstesinden gelmek için yatmadan önce vücudunuzu esneterek kaslarınızı rahatlatın. Esneme daha iyi bir uyku uyumanıza da yardımcı olacaktır.

Okuyun

Hayatınızı kolaylaştırın: Günün son 10 dakikasında yapabileceğiniz 10 şey

Bir hikayeyi okumak yürümek ya da bir fincan çay içmekten daha iyi gelebilir. Günlük işlerin ve yaşamın stresiyle olan bağlantıyı kesmek için uyku saatinden daha iyi bir zaman olabilir mi?

Alarmınızı ideal uyku sürenize göre kurun

Eğer uyku döngünüzü ayarlayabilirseniz sabah yorgun kalkma ihtimalinizi de ortadan kaldırmış oluyorsunuz. İdeal uyku süreniz ne kadarsa ona göre yatarak yeterli uykuyu alabilirsiniz. Tabii bunu her gün tekrarlamanız da size büyük bir katkı sağlayacaktır.

 

Kaynak:
Apartment Therapy
Natural Living Ideas

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!