Hayatınızda büyük fark yaratacak 10 ufak değişiklik

Hayatınızda bazı değişiklikler yapmak istediğinizde, bunun bunaltıcı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu ister zayıflamak olsun, ister yeni bir kariyer yolculuğuna başlamak olsun, ister ev temizlemek olsun, fark etmez… Değişiklik için ilk adımı atacak başlangıcı yapmak her zaman kolay olmayabiliyor. Ancak başlangıçta büyük ve radikal adımlar atmanıza gerek yok. Ufak ve basit değişikliklerle başlayabilirsiniz çünkü bunlara uyum sağlamak daha kolay. İşte hayatınızda büyük fark yaratacak 10 ufak değişiklik…

1. Alarmınızı yarım saat erkene kurun

24 saat hiçbir zaman yeterli gelmiyor, özellikle de yeni bir şeye başladıysanız… Günlük programınızı tıka basa kadar doldurmak veya büyük değişiklikler yapmak yerine sabahları yarım saat daha erken kalkmaya ne dersiniz? Sabahları kazanacağınız 30 dakika, hayatınızda değişiklik yaratmak için ilk adım olabilir.

2. Akşam yemeğinden önce 20 dakikalık yürüyüşe çıkın

Enerji seviyesini yüksek tutmak ve hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için egzersizin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak hangimiz gerçekten egzersizi hayatımızın bir parçası haline getiriyoruz? Günlük rutininizi tümden değiştirecek ve büyük ihtimalle kısa süre sonra vazgeçeceğiniz bir şeye başlamak yerine neden daha kolay bir adım atmıyorsunuz? Her gün akşam yemeğinden önce 20 dakikalık kısa yürüyüşlere çıkın. Taze sebze-meyve almak için daha uzaktaki markete kadar gidebilir veya sadece bulunduğunuz sokakta birkaç tur atabilirsiniz.

3. Masanıza bir şişe su koyun

Günde en az iki litre su tüketmek gerektiğini hepimiz biliyoruz ancak çoğumuz bunu unutuyoruz. Daha fazla su içmenin en kolay yolu, bunu kendinize hatırlatmak. Bunun için de yapabileceğiniz şey, hemen elinizin altında bir bardak veya bir şişe su bulundurmak.

4. Televizyon kumandasını saklayın

Televizyon seyretmenin yanlış bir tarafı yok ancak birçoğumuz için televizyon günlük bir aktiviteye dönüşmüş durumda. Eve gelip kanepeye uzanmak ve sonra hiçbir şey düşünmeden kumandayı elinize almak en kolayı. Eğer bu alışkanlığı kırmak istiyorsanız kumandayı kolaylıkla ulaşamayacağınız bir yere koyun. Böylelikle televizyon seyretmek kendiliğinden bir aktivite olmaktan çıkabilir ve gerçekten karar vermeniz gereken bir aktivite halini alabilir. Kanepenin yakınlarına kumanda yerine kitabınızı koyarsanız, hayatınızda bir değişiklik yapmış olursunuz.

5. Öğle yemeğinizi evden götürün

Para biriktirmek veya daha sağlıklı gıdalar tüketmek mi istiyorsunuz? Öğle aralarında dışarıdan yemek söylemekten bıktıysanız, yemeğinizi evden götürün. Bu hem size daha ucuza gelecek hem de daha az kalori almanızı sağlayacak.

6. Boş vaktinizde kafelere uğramayı bırakın

Birçoğumuz yol üstünde bir kafeye uğrayıp çay veya kahve almayı günlük bir alışkanlık haline getirmiş durumda. Oysa o kahveye veya çaya verdiğiniz para çok gibi gözükmeyebilir, ancak toplama bakıldığında bu alışkanlıktan vazgeçerek ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

7. Evdeki ampulleri enerji tasarrufu sağlayan ampullerle değiştirin

Hepimiz dünyamız için bir şeyler yapmak istiyoruz ancak nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. Atabileceğiniz en basit adımlardan biri, evdeki ampulleri enerji tasarrufu sağlayan ampullerle değiştirmek. Bu hem çevre için hem de kendi ekonominiz için yararlı bir adım.

8. Alışveriş listesi yapın

Alışverişe gittiğinizde ihtiyacınız olandan fazlasını mı satın alıyorsunuz? Ufak bir planlamayla bunu değiştirebilirsiniz. Bir hafta boyunca hazırlamak istediğiniz yemekleri düşünün ve buna göre bir alışveriş listesi çıkarın. Bunu yapmak sadece beş dakikanızı alır, ancak alışveriş sırasında ciddi bir değişiklik yapmanızı sağlar.

9. Ertelediğiniz şeyleri yeniden ele alın

Hepimiz bir şeyleri erteliyoruz. Bu herhangi bir şey olabilir; birilerini aramak, masanızı düzenlemek, evdeki ufak tefek sorunlarla ilgilenmek… Uzun süredir bekleyen bu işleri yaptığınızda kendinizi ne kadar rahatlamış hissedeceğinize inanamayacaksınız. Kendinize bir liste yapın ve yapmanız gereken işleri sıraya koyun. Sonra da teker teker hepsiyle ilgilenmeye çalışın.

10. Etrafınızdakilere teşekkür edin

Bunun aslında hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz ama gerçekte böyle değil. Her gün en az bir kişiye teşekkür etmek, ilişkilerinizde çok ciddi pozitif değişiklikler yaratabilir ve sizi daha mutlu bir insana dönüştürebilir. Zor bir görevi başardığınızda takdir edilmenin sizi ne kadar mutlu ettiğini bir düşünün. Etrafınızdakilere teşekkür ederek, onların da aynı hissi yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Kaynak
The Change Blog

İlginizi çekebilir: Daha pozitif bir bakış açısına sahip olmak için hayatınızda yapmanız gereken 10 değişiklik

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!