Daha pozitif bir bakış açısına sahip olmak için hayatınızda yapmanız gereken 10 değişiklik

pozitif yaşam
Daha Pozitif Bakış Açısı İçin Öneriler

Pozitif bir bakış açısına sahip olabilmek ve yaşadığımız olumsuz olaylarda bardağın dolu tarafını görebilmek her zaman kolay değildir. Ne yaşarsak yaşayalım, deneyimlerimizin daima olumsuz sonuçlarına odaklanır, her zaman en kötüsünü düşünmeye eğilim gösteririz. Olayların kötü sonuçlarına kendimizi hazırlamak ve hayal kırıklığı yaşamamak için geliştirmiş olduğumuz bu perspektif, çoğu zaman hayata daha karamsar bakmamıza neden olur.

Ancak, yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle bu karamsar tavırdan kurtulabilir ve daha pozitif bir yaşama adım atarak mutlu olabilirsiniz.

İşte daha pozitif bir bakış açısına sahip olmak için hayatınızda yapmanız gereken 10 değişiklik;

1. Geçmişteki sıkıntılarınızdan uzaklaşın

geçmiş problemlerinizden uzaklaşın

Geçmişte yaşamınızı kötü yönde etkilemiş olan bazı hatalar yapmış olabilirsiniz, ancak gelecek için aynı kaygıları taşımayın. Bu tarz durumlarda, içinde bulunduğunuz anı yaşamaya çalışın. Pencereden dışarı bakın, kuşları dinleyin, arabaları seyredin, çiçekleri koklayın… İki dakikalığına da olsa, anı tam olarak o anda yaşayın. Bu hem zihninizi hem de vücudunuzu rahatlatacaktır. İyimser bakış açınızın da gelişmesine katkıda bulunacaktır.

2. Hayatınızın her alanında çeşitliliğe önem verin

çeşitlilik

Sürekli aynı şeyleri yapmak, aynı yerlere gitmek, aynı yemekleri yemek hayatınızı sıradan kılar ve hayattan zevk almanıza engel olur. Bunun yerine güvenli alanınızın dışına çıkmayı ve alışkanlıklarınızın dışındaki şeyleri yapmayı deneyin. Sık sık hayır dediğiniz şeylere evet deyin, daha önce yemediğiniz bir yemeği deneyin… Yeni şeyler deneyimlemek size çok daha pozitif sonuçlarla geri dönecektir.

Caffe nero

Örneğin bugün, imkânınız varsa, işyerinizde çalışmak yerine en yakınınızdaki Caffè Nero şubesine gidin ve huzur dolu atmosferinde kahvenizi yudumlarken çalışmanın keyfini çıkarın. Mekân değişikliğinin verdiği rahatlama hissiyle çalışırken saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

3. Mutluluğu küçük şeylerde arayın

mutluluğu küçük şeylerde arayın

Mutlu olmak için olağanüstü şeyler yaşamayı beklemek yerine; gün içinde yaptığınız işlerle, uğraşlarınızla, yediklerinizle, giydiklerinizle, sevdiklerinizle mutlu olun. Önemsiz olarak algıladığımız gelişmeleri ne yazık ki sonradan düşününce takdir ediyoruz. Küçük şeylerle mutlu olmak, büyük hedeflerinizi göz ardı etmek anlamına gelmez.  Sadece yaşamdan daha büyük ve küçük şeyleri elde etmek için gösterdiğiniz çabalarda daha az içsel direnç gösterirsiniz.

4. Sosyal sorumluluk projelerine katılın

sosyal sorumluluk

İyilik, dışarıdan bakıldığında başkalarına yardım etmek amaçlı gibi görünen, ancak gerçekte kişinin kendi ruhuna yardım etmek ve maneviyatını beslemek amacıyla yaptığı bir eylemdir. Her birey zaman zaman iyi bir insan olduğunu hissetmek ister. İyilik yapabilen ve başkalarının hayatında küçük dokunuşlarla büyük değişiklikler meydana getirebilen kişiler kendilerini daha işe yarar ve mutlu hissederler.

Başkalarına yardımcı olabilmenin en kolay, güvenli ve etkili yolu ise sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktır. Bulunduğunuz şehirdeki sosyal sorumluluk projelerini araştırabilir, hiç tanımadığınız insanların hayatlarında küçük dokunuşlarla büyük mucizeler yaratabilirsiniz.

Özel tatlarıyla kahve tutkunlarının değişmez adresi Caffè Nero, Beyaz Yakalılar ”Bişi Yapsa” Grubu’nun oluşturduğu “İstanbul Hepimizin” sloganıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesine destek vererek Caddebostan ile Trump mağazalarında engelliler için akülü tekerlekli sandalyelere şarj noktası ayırıyor.

beyazyaka

Caffè Nero böylece sektörde bu konuda yenilikçi bir yol açarak diğer çalışmaların da öncülüğünü üstlenmiş bulunuyor. Konuyla ilgili her türlü düşüncenizi facebook, twitter üzerinden direkt mesajlarınızla veya [email protected] adresine göndereceğiniz e-maillerinizle paylaşabilir, bu projenin bir parçası olarak sosyal sorumluluklarınızı yerine getirebilirsiniz.

5. Çevrenizde mutlu insanlar barındırın

 mutlu insanlar

Hayatınızı daha olumlu etkili yaşamanızın en kolay yollarından biri de sürekli mutlu insanlarla zaman geçirebilmenizdir. Mutsuz insanlar genelde negatif enerjilerini etraflarındaki insanlara da yansıttıkları için sürekli mutsuz ve gergin ortamlarda bulunmak zorunda kalırlar. Bu nedenle kendinizi üzgün, mutsuz ve çaresiz hissettiğiniz durumlarda sizi mutlu edebileceğine inandığınız arkadaşlarınızı ya da aile üyelerini aramanız, size pozitif enerji olarak geri yansıyabilir.

6. Hedeflerinizin farkında olun

hedeflerinizin farkında olun

Hayatınızı daha pozitif yaşayabilmeniz, değişikliklere açık olmanıza ve karar verme aşamasında hedeflerinizin farkında olmanıza bağlıdır. Karar verirken analitik düşünebildiğiniz ve ne istediğinizin farkında olduğunuz sürece,  herhangi bir şeyin sizin için değerini daha kolay belirleyebilir, yanlış ve gereksiz karşılaştırmalar yapmaktan kurtulursunuz. Örneğin, en çok ihtiyaç duyduğunuz şey arabanızın bir üst modeli değilse, arabanızı onunla kıyaslamanın size bir faydası yoktur. Bu kıyaslamayla vakit harcamak yerine, hedeflerinize ve asıl ihtiyaçlarınıza yönelin.

7. Kararlarınızı kendiniz verin

options #2

Karar vermek tamamen kişisel bir olgudur. Ancak karar verirken bunu çoğu zaman aklımızdan çıkarır, başkalarına danışırız. Bu öneriler işimizi kolaylaştırır gibi görünse de, diğer insanların bizden farklı bir pencereden baktığını unutmamak gerek. Sizin değer verdiğiniz ve önemsediğiniz noktalar, herkes için önemli olmayabilir. Başkalarının en iyi niyetli önerileri bile, olumsuz sonuçlara yol açabilir ya da sizi hedeflerinizden şaşırtabilir. Karar aşamasında seçeneklerinizi o anki durumunuza göre değerlendirin.

8. Heyecanınızı kaybetmeyin

 KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Heyecan insanı mutluluk olgusunun zirvesinde tutan en önemli şeydir. Ne olursa olsun, yaşamınızda heyecan hissedebileceğiniz şeyler bulun. Ekstrem sporlarla ilgilenin, yeni insanlarla tanışın, planlamadığınız gezilere çıkın… Sizi mutlu eden ve heyecanlandıran şeyleri belirledikten sonra bunları uygulamaya başlayabilirsiniz.

9. Kendinizi mutlu hissettiğiniz anları hayal edin

mutlu anlarınızı hayal edin

Hiçbirimiz her an olmak istediğimiz kişi olamayız. Ancak ulaşmak istediğiniz ideal halinizi hayal etmek, iyi hissetmenize yardımcı olacak ve azminizi arttıracaktır. Bu nedenle daha önce kendinizi mutlu hissettiğiniz anları sık sık aklınıza getirmeye ve gelecekte yapacağınız işler için bu anlarla motive olmaya çalışın.

10. Bardağın dolu tarafını görün

bardağın dolu tarafı

Hayatımızda var olan şeyler, bizim için ne anlam ifade ediyorsa o kadar değerlidir. Yani, nasıl bakarsanız öyle görürsünüz. Neden hayatınızdaki şeylerin negatif taraflarına odaklanmayı bırakıp pozitif yönlerine bakmıyorsunuz? Şimdi bardağın dolu tarafına bakma zamanı. Pozitif düşünmek pozitif bir yaşama sahip olmanın altın anahtarıdır.

“Caffè Nero ile keyifli yaşam önerileri” yazı dizisinin tamamı için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!