Hayatınıza daha fazla sürpriz katmanın olmazsa olmaz 6 yolu

Tesadüf eseri yıllarca aynı mahallede top koşturduğunuz ya da dizlerinizi çürüttüğünüz bir arkadaşınıza rastlamanız, doğum gününüzde aniden coşkulu bir kalabalığın sizi karşılaması gibi tatlı sürprizler hepinizin hoşuna gider elbette. Surprise: Embrace the Unpredictable and Engineer the Unexpected adını taşıyan yeni kitaplarında Tania Luna ve Leenan Reeninger, ister iyi ister kötü olsun, sürprizlerin hayatlarımıza canlılık kattığını savunuyor.

Hayatınıza daha fazla sürpriz katmanın olmazsa olmaz 6 yolu
Sürprizler, beynimizi de harekete geçirerek iyi hissetmemizi sağlıyor.

Peki, bilimsel açıdan bakarsak sürpriz neden önemli? Sürpriz, beynimizdeki dopamin sistemini harekete geçirerek dikkatimizi bir yöne toplamamıza yardımcı olmakla kalmaz, içinde bulunduğumuz bir durumu farklı şekillerde ele alma noktasında bize ilham verir.

Uplifers olarak hayatınıza daha fazla sürpriz katmak için yola koyulduk ve bunun için izlemeniz gereken stratejileri sizler için sıraladık:

1. Hassasiyetlerinizi farklı bir çerçeveye oturtun

Hassasiyetlerinize açıklık getirerek farklı bir noktaya yerleştirin. Başka türlü olsa asla diyebileceğiniz insanlarla özel ya da yüz kızartacak bilgilerinizi paylaşarak daha da korunmasız olmak için kasti adımlar atın. Yapılan deneylere göre, başkalarının saldırılarına açık olmak, özellikle de yetenekli ve her şeyi bilen biri gibi görünüyorsanız eğer, sizi onlara daha çok sevdirecektir.

2. Sonunun nasıl biteceğini kestiremediğiniz aktiviteler planlayın

Bir iş arkadaşınızı beraber içmeye davet etmek ya da maaşınıza zam istemek gibi sonunu hiç mi hiç tahmin edemeyeceğiniz işlere bulaşın. Hayal etmesi zor gelebilir. Böyle bir durumda ise, önceden kafanızda farklı senaryolar canlandırın ve olası tüm sonuçlarla baş edecek stratejiler geliştirin.

3. “Mücadele sandviçi” hazırlayın

Yolunda gitmesi muhtemel küçük riskler arasına sandviç yapılmış büyük riskleri tatmaya çalışın. Böylece, risk almayı olumlu sonuçlarla ilişkilendirebilirsiniz.

4. Çevreniz hakkında daha fazla merak duyun

Tanımadığınız insanlara sorular sorarak ya da çok iyi tanıdığınız insanlara daha da çarpıcı sorular yönelterek veya hiçbir fikrinizin olmadığı konularda bir film izleyerek, bir dergi okuyarak çevrenizde olup bitene daha da fazla merak duyun.

5. Rutininiz haline gelen şeyleri değiştirin

İşe kendi aracınızla gitmek yerine otobüse binerek, eşinize pek alışkın olmadığınız bir aktivite önerisinde bulunarak veya yeni bir restoran deneyerek rutinleriniz bir kenara bırakın. Bu tarz beklenmedik değişimler, farklı bakış açıları kazanmanızı ve daha fazla minnet duymanızı sağlayabilir.

6. İnsanları küçük armağanlarla şımartın
Hayatınıza daha fazla sürpriz katmanın olmazsa olmaz 6 yolu
Sevdiklerinizi küçük sürprizlerle şımartın.

İnsanlara küçük, ummadıkları hediyeler vererek onları mutlu edin. Çok fazla söz vermeden fazlasını takdim edin. Örneğin, bulaşıkları yıkayacağınızı söyleyerek bütün evi pırıl pırıl yapabilirsiniz ya da nedenini açıklamaya gerek duymadan küçük bir jest yapabilir, böylece mutluluğu kat be kat artırabilirsiniz.

Luna ve Reeninger’ın da belirttiği gibi, sürprizleri benimseyip planlayarak tüm dünyayı zenginleştirebilir; merak, bağlılık, hassasiyet ve yaratıcılığa ilham kaynağı olabilirsiniz.

Kaynak

Greater Good

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!