Hayatında neyin çoğalmasını istiyorsan ona odaklan

Hayallerinin ve hedeflerinin gerçekleşmesi için onlara uygun bir yaşam tarzı sürmen gerektiğini biliyor musun? Peki ya hayatında neyi çoğaltmak istiyorsan ona odaklanman gerektiğinin farkında mısın? Evet hayatında hangi halin çoğalmasını istiyorsan ona odaklan, enerjini ona ver. Sevginin mi çoğalmasını istiyorsun? Harika. Özünün, sözünün, eylemlerinin merkezinde sevgi olsun.

Eğer tüm gününü insanlarda kusur arayarak geçiriyorsan, arkadaşlarınla buluştuğunda başkaları hakkında sık sık negatif yorumlarda bulunuyorsan, üzgünüm ama kendine istediğin gibi sevgi dolu bir hayat yaşatamayacaksın. Ya da diyelim hayatında daha fazla olmasını istediğin şey finansal özgürlük olsun. O zaman seni istediğin şeyi çoğaltmaktan alıkoyan tüm faaliyetlerden uzak duracaksın. Örneğin vaktini sosyal medyada gereğinden fazla harcamak yerine, enerjini seni finansal özgürlüğe götürecek aktivitelere vereceksin.

Formülümüz kısaca şöyle. Kendine senin için anlamı olan hedefler ve hayatında daha fazla görmek istediğin durumlar belirle. Hedeflerini hayatının merkezine koy. Seni hedeflerinden ayrı tutacak her türlü sözden ve eylemden uzak dur. Odak noktanda hedeflerin ve hayatında daha fazla görmek istediğin durumlar olsun. Kendine gün içinde şunu sormayı alışkanlık haline getir; bugün sergilediğim hareketler beni hedeflerime yakınlaştırdı mı, yoksa beni hedeflerimden uzaklaştırdı mı?

Diyelim ki sen daha sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsun. Ama gün içinde fiziksel ve ruhsal sağlığına o kadar özen göstermiyor ve de durmadan rahatsızlıklardan bahsediyorsun. Sence bu senaryoda sen hayatında neyin çoğalmasına yol açarsın? Bazı hayat formülleri son derece nettir. Bu da net bir formül. Tıpkı Mevlana’nın da söylediği gibi gül bahçenin olmasını istiyorsan enerjinin bir bölümünü gül bahçene ayırırsın, ona odaklanırsın. Gül bahçesi istediğini iddia edip, hayatının kaktüslerini odak noktası yaparsan da gül yerine kaktüslerin büyüyüp, serpilmesine yol açarsın.

Hadi hep beraber kendimize soralım. Biz hayatımızda ve dünyada nelerin çoğalmasını istiyoruz? Negatifliğin, dedikodunun ve kabalığın mı? Doğaya karşı yapılan tahribatların mı? Yoksa sevginin, nezaketin, yardımlaşmanın ve iyiliğin mi? Hedeflerimizin, seçimlerimizin, hareketlerimizin ve odak noktalarımızın her zaman iyilik ve güzellikten yana olması dileklerimle.

Bu arada sizlere bir eğitim haberim var. WhatsApp ya da FaceTime üzerinden birebir görüşmeler şeklinde ilerleyen üç haftalık “Öz Sevgi” eğitimimle ilgileniyorsanız bilgi için [email protected] adresine yazabilirsiniz. Hayatı güzelleştirmeyle ilgili psikoloji egzersizlerini ise @ranakutvan Instagram hesabımdan paylaşıyorum.

Bu yazının tüm hakları Rana Kutvan’a ve Uplifers’a aittir. İzinsiz ve uygun şekilde referans verilmeksizin kopyalanması, çoğaltılması ve başka mecralarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

İlginizi çekebilir: Kişisel sınırlarımızı korumak: Kendimize olan sevgimizin en önemli göstergesi

Psikolog Rana Kutvan Psikolog
İstanbul doğumlu olan Rana Kutvan lise öğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladı. Önce LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir ... Devam