Hayatın tadını çıkarmak için çıtır çıtır öneriler

Şöyle bir düşünsene: En son ne zaman kahkahalarla ağız dolusu güldün; heyecandan karnında uçuşan kelebekleri hissettin; mutluluktan havalara uçtun; hayatın tadını çıkardığını hissettin ve “yaşamak ne güzel şey” dedin?

Hayatın tadını çıkarmak denildiğinde herkesin aklına farklı şeyler geliyor olabilir; bizce hayatın tadını çıkarmak ise, bu saydığımız “gerçekten” yaşadığını hissettiğin, mutluluk, keyif, enerji dolu anları çoğaltmak; hayatın her anına anlam, neşe, heyecan, kahkaha ve sürprizler katabilmek demek. Ve bunu yapabilmek için öyle büyük şeyler de gerekmiyor; kendini daha iyi hissetmek, daha farkında yaşamak ve kendin olmak için atacağın küçük ya da büyük her adım, “sen” olarak ve “senin” hayatının tadını çıkarman için birer araç.

“Peki ama nasıl?” diyenler için, hayatın tadını çıkarmaya yönelik, çıtır çıtır, lezzetli, uygulaması basit ve etkili önerileri bir araya getirdik. Bu önerileri okurken Lay’s Fırından lezzetleriyle hem vaktini hem de keyfini ikiye katlayabilirsin.

Güne egzersizle başla

Spor yapmak, bedenine iyi bakmanın, ona teşekkür etmenin ve canlılığı hissetmenin en etkili yollarından biri. Spora zaman ayıramıyorum diye düşünme; mesela alarmını erkene kur, sabah egzersiziyle kendini hiç olmadığın kadar dinç ve enerjik hisset. Sabahın ritmine ayak uydurduğunda kendinde gördüğün değişimler seni çok mutlu edecek.

Öz bakım rutinleriyle kendini şımart

Bedeninin, zihninin ve ruhunun ihtiyaçlarına kulak ver; öz bakımını ihmal etme. Küveti doldur, kokularını sevdiğin birkaç mum yak, rahatlatıcı bir müzik aç ve sadece anın tadını çıkarmaya odaklan… Yalnızca “kendin” ve “kendin istediğin” için yapacağın en ufak şey bile hayattan keyif alman için oldukça etkili.

Yeni filmler keşfet

Başka hayatlar, yeni keşifler, görsel şölenler… sana ilham veriyorsa, ne duruyorsun, izlenecekler listene eklenecek yepyeni filmlerle keşfetmeye başla. Film keyfini çıkarırken Lay’s Fırından’ı da yanına almayı unutma. 

Hedeflerine ulaşmak için çabala

Hedefine ulaştığın ve başardığını hissettiğin o an, hayatın en “tatlı” anlarından biri. Kendine hedefler koy; ancak tıpkı mutluluk gibi, başarının da bir varış noktası değil bir yolculuk olduğunun bilincinde ol ve yolculuktan da keyif almaya bak.

Farkındalıkla yaşa

Yaşadığın her anın farkında olmak, gerçek bir hediye. Meditasyon yap, günlük tut ya da mindfulness egzersizleriyle tanış. “Şimdi, burada ve farkında” olduğun her an, hayatın da tadı daha başka.

Etrafını sana iyi gelen kişilerle çevir

Sosyal çevreni sana ilham veren, gelişimine katkıda bulunan ve daha iyi biri olman için seni yüreklendiren kişilerle doldur. Bir Afrika atasözünden ilhamla “Hızlı gitmek istiyorsan yalnız git; uzağa ‘ve keyifle’ gitmek istiyorsan birlikte…”

Ailen ve arkadaşlarınla vakit geçir

Onlarla vakit geçirmenin tadı bi’ başka! Bir şeyler paylaşmaktan keyif aldığın, birlikteyken kahkahalardan karnını ağrıtan, gülebildiğin, ağlayabildiğin, derdini anlatabildiğin, en önemlisi de yanlarında kendin olabildiğin kişilere, ailene ve arkadaşlarına zaman ayırmayı ihmal etme.

Mola vermeyi unutma

Hayatın koşuşturmacasında bazen ara vermeyi unutuyor olabilirsin. Anın tadını çıkarmak için ufak molalar vermeyi ihmal etme. Çünkü o molalar stresini azaltacak, üretkenliğini artıracak ve ana daha iyi odaklanmanı sağlayacak.

Yeniliklere açık ol; konfor alanının dışına çık

Tıpkı tadını bilmediğin bir şeyi ilk kez yemek gibi, yeni bir şeyler denemek de, hayatın bilmediğin bir yönünden tat almanı sağlar. Cesur ol, konfor alanından çıkmaktan korkma ve yeni deneyimlerin tadını çıkarmaya bak.

Doğanın güzelliklerini hisset

Zamanın çoğunu evde ve ofiste geçiriyor, doğayla bağ kurmayı çoğu zaman unutuyoruz. Hafta sonunda doğanın güzelliklerinin tadını çıkarmak için planlar yap. Uzun yürüyüşlere çık ya da kamp yap; temiz havanın, ağaçların, denizin, doğanın sunduklarının keyfine var.

Gülümse, hatta bol bol kahkaha at

Gülümsemek için özel bir nedene ihtiyaç yok. Güne daha iyi başlamak ve motivasyonunu artırmak için kocaman bir gülümseme yeterli. Gülümsemenin bulaşıcı olduğunu da düşünürsek, sen güldüğünde her şey, herkes ve deneyim çok güzel olacak!

Kendin ol

Yaşadığın hayat “senin” hayatın ve tadını çıkarmanın yolu “sen” olmaktan geçiyor. Kendin ol, seni sen yapan özelliklerini şefkatle kucakla. Biricik, eşsiz ve değerli olduğunu sık sık kendine hatırlatmak için bize eşlik et: “Başkası olma kendin ol, böyle çok daha güzelsin…”

Kendini sınırlandırma, mutluluk veren kaçamaklara yer aç

Hayat, kurallarla yaşamak için çok kısa. Prensiplerin olsun ve onları uygula; ama ara sıra kuralların dışına çıkmak için de kendine izin ver.

Fırından çıkan önerilerle hayatın tadını çıkar

Hayatın tadını her an çıkarmak için Lay’s Fırından’ı denemelisin. Evde dizi film izlerken, arkadaşlarınla eğlencede, doğanın içinde keyifli vakit geçirdiğinde… Her an her yerde %50 daha az yağlı Lay’s Fırından lezzetleriyle kendini daha iyi hisset! O cips değil Lay’s Fırından!

Cips Değil Lay's Fırından

Bu yazı Lay’s Fırından katkılarıyla hazırlanmıştır. Getir’den hemen sipariş vermek ve Lay’s Fırından lezzetlerini deneyimlemek için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement