Hayatımıza bir amaç ve bir süre için giren insan kılığında melekler

Bir amaç ve bir süre için. (For a reason, for a season.)

İnsanlar hayatınıza bir amaç ve bir süre için girerler. Aslında bunlar insan kılığında meleklerdir. Sizi bulunduğunuz seviyeden bir üst seviyeye taşımaktır görevleri… Size bir şeyler öğreterek yaparlar bu görevlerini. Bazen acı verirler, bazen heyecan, bazen zevk… Görevlerini tamamladıktan sonra da hayatlarınızdan çıkarlar. Bazen kolay ve olaysız, bazen de sürünmeceli, sancılı. Görevini bitirmiş bir melek halen hayatınızdaysa artık ilişki kalitesini kaybetmiştir. Anlarsınız. Ayrılık zamanı gelmiştir.

Tesadüf yoktur. Tanıştığınız herkes bir melektir ve size bir şeyler öğretecektir. Belki bugün, belki on sene sonra ama kimse boşuna girmez hayatınıza. Henüz size bir katkısı olmadıysa, bekleyin mutlaka olacaktır. İşlevini bitirdikten sonra da bitecektir o ilişki. Yollayın, uğurlayın ve yeni meleklere yer açın.

Bazen de siz başkasının meleğisinizdir. Ona bir şeyler öğretmeye gelmişsinizdir. Bu durumda sizin kazancınız da öğretmeyi öğrenmektir. Büyük bir ders. Kolay değil. Bilgi değerlidir ama doğru veremezsen yerini bulamaz.

Tesadüf yoktur. Tanıştığınız herkes bir melektir ve size bir şeyler öğretecektir.

Bazen iş yerinde bulunduğun pozisyonunu, hatta çalıştığın şirketi bile bırakmak durumunda kalırsın. Çocukluk arkadaşın, sevgilin, eşin ve hatta çocuğun bile bir gün gelir yanından ayrılır. For a reason, for a season. Belli ki zamanını ve amacını doldurmuşlardır. Devam etmelisin. Gaddar mıyım? Gerçekçi miyim? Onlar da senin gibi hayatlarına başka melekler çekip büyüyüp yükselecekler. Hayatın anlamı da bu değil mi zaten?

Büyüyüp yükselmek. Boy atmak değil, zengin olmak veya terfi etmek hiç değil. Büyümek ruhsal mecazi anlamda. Yani ermek, bilge olma yolunda bir arpa boyu bile olsa yol almaktır hayatın anlamı. Bu melekler sizi büyütmek için yollanıyor. Değerlendirin. Bir şeyler öğrenin veya öğretin, bunu farkındalıkla yapın.

Şimdi ve artık, etrafınızdaki meleklere başka bir gözle bakın.

Yollanıyor dedim ama düzelteyim… Yollanmıyor, tesadüf hiç değil. Hepsini siz çekiyorsunuz. Ismarlamışsınız, gelmişler. “Allaha Ismarladık“. Ismarlıyoruz geliyorlar. Kızmayın ona. O bir melek. Takdir edin, teşekkür edin. Sizi yükseltmeye geldi. Ama biz aksine, bize sorun getiren her kimse ona düşman kesiliriz. Kızar, nefret ederiz ondan. Ama bu yazıyı okuduktan sonra onların bir melek olduğunu ve kendi siparişiniz olan bir sınavı veya bir dersi size getirmek üzere geldiğini hatırlayın.

Şimdi ve artık, etrafınızdaki meleklere başka bir gözle bakın.

 

İlginizi çekebilir: Sevdiğiniz işi yapmayı beklemek mi, sevdiğiniz işi yapmak mı?

Metin Levi
Metin Levi, University of Michigan'da Endüstri Mühendisliğini bitirdikten sonra aile şirketinde çalışmaya başladı. Yenilik ve yaratıcılık prensibini göz önünde bulundurarak birçok yeni işe girişti. ... Devam