Hayata iyi tarafından bakın: 3 adımda olumlu düşünme alışkanlığı

Hayat bizi zorladığında, negatif düşüncelere yakınlaşmak kolay olabilir. Üstelik olumlu düşünmek, her zaman beynimizin içinde hazır bulunan bir şey değil. Ona ulaşmak için biraz çaba harcamak gerekiyor. Bu çabanın sonunda ise olumlu düşünme şekli hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha sağlıklı bir düzene ulaşmanıza yardımcı oluyor.

İlginizi çekebilir: Olumlu mu olumsuz mu: Sen terazinin hangi kefesindesin?

Olumlu düşünme şekline kavuşmak biraz zaman alabilir. İşte size hayata iyi tarafından bakmanızı ve olumlu düşünme alışkanlığı kazanmanızı sağlayacak birkaç yöntem:

1. Olumlu tarafından bakmanızı sağlayacak sorular sorun

Kendinizi negatif bir durumda bulduğunuzda, olumlu düşüncelerinizi pekiştirecek ve çözüm bulmanıza yardımcı olacak sorular sorun. Örneğin bu sorular şöyle olabilir:

– İçinde bulunduğum durumda pozitif veya iyi olan tek bir şey nedir?
– Bu durumdan öğrenebileceğim şey nedir?
– Bu durumdan çıkarabileceğim fırsat nedir?

Bu sorular her zaman kolayca zihninizde oluşmayabilir veya her zaman bu sorulara olumlu yanıtlar bulamayabilirsiniz. Bazen bu soruları sormadan önce biraz zamana ve duygularınızı, düşüncelerinizi kabul etmeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Duygularınızın yoğunluğu geçtikten sonra bu soruların birini veya birkaçını kendinize sorun.

İlginizi çekebilir: 21 günlük olumlu zihin diyeti

2. Etrafınızdakilerden olumlu destek alın

Eğer hayata olumlu bakan bir insan olmak istiyorsanız, bunu sağlamanın en önemli faktörlerinden biri çevrenizdeki olumlu etkilerdir. Olumlu düşünmek, heyecanlanmak gibi bulaşıcı bir şeydir. Bu yüzden sizi destekleyen, olumlu düşünmenizi sağlayan bir çevre yaratın. Öncelikle hayatınızdaki olumlu düşünen insanlarla daha fazla vakit geçirmeye çalışın. Negatif düşünceleri daha yoğun yaşayan insanlarla geçirdiğiniz vakti biraz sınırlandırın. Etrafınızda sizi destekleyen, enerjinizi yükselten ve sizi zorlayan durumlara karşı yapıcı bir değişim yolu bulmanızı sağlayan insanlar olmasına özen gösterin. Öte yandan sizi olumlu düşünce şeklinde yönelten yazılar okuyarak, konuşmalar dinleyerek de aradığınız desteği bulabilirsiniz.

3. Güne olumlu bir şekilde başlayın

Güne nasıl başladığınız, günün geri kalanını da belirler. Stressiz bir sabah, günün geri kalanını da stressiz ve olaylara daha kolay odaklanarak geçirmenizi sağlar. Sabahları erken saatte yapılan egzersiz, size gün boyunca enerji verir. Sabah kahvaltınızı ederken, işe veya okula giderken olumlu düşünmek, günün geri kalanında da pozitif ve yapıcı bir düşünce şekline sahip olmanızı sağlar. Güne güzel bir başlangıç yapmak için;

– Sabahları, olumlu düşünmenizi sağlayacak bir şeyler okuyun veya izleyin.
– Erken saatlerde modunuzu yükseltecek bir konuşma yapın.
– Yolda giderken sizi motive eden bir şeyler dinleyin.

Kaynaklar:
Positivityblog
Greatist
PsychologyToday

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!