Hayata eleştirel bakmanızı sağlayacak mükemmel öneriler

Araştırmacılara göre eleştirel düşünme yöntemlerini keşfetmeniz halinde yabancılardan nefret etme, ön yargılı olma ve dogmatik olma ihtimaliniz azalıyor. Aşağıdaki eleştirel düşünme yollarını keşfederseniz, olayları farklı değerlendirme özelliklerinizi geliştirebilirsiniz.

Hayata eleştirel bakmanızı sağlayacak mükemmel öneriler
Hayata eleştirel bakabilmek için bazı yöntemler geliştirebilirsiniz
Sorunu anlamak için birden fazla yöntem olduğunu ve çözmek için de farklı bakış açıları gerekebileceğini unutmayın

İnsanlar genelde işleri halletmek için sadece bir yöntem olduğunu inanabiliyor. Bunun dışındaki bakış açılarını hiçbir şekilde dikkate almıyorlar. Böyle bir düşünceye sahip olursanız çevrenizde sadece sizinle aynı görüşte olan insanları görmek isteyebilir ve yine sadece sizin düşüncelerinizle aynı olan kaynaklardan beslenmek isteyebilirsiniz. Ancak hayatın sadece siyah ve beyazdan ibaret olmadığını bilmek gerekiyor. Hayatın gri kısımlarını görmeniz halinde, sadece bir bakış açısıyla işlerin halledilemeyeceğini ve daha kompleks düşünmenin sizin işinize yarayabileceğini de görmüş olursunuz.

Hayata eleştirel bakmanızı sağlayacak mükemmel öneriler
Sorunlarınızı çözmek için birden fazla yöntem geliştirebilirsiniz
Sosyal gerçekliğin sübjektif olduğunu unutmayın

Başka insanların gerçekliklerine, hayatı algılama biçimlerine önem vermeyi ihmal etmeyin. Bazen işleri sizin kendi gerçekliğinizle değil de, başkalarının gerçekliğiyle çözmeniz kolaylaşabilir. Bunun da ötesinde, hayatın daha anlamlı ve renkli olabilmesi için, çevrenizde sizden farklı düşünen insanların çokluğu önemli olabilir. Burada önemli olan nokta, sosyal gerçekliğin tamamen sübjektif olduğunu bilmekten geçiyor. Bunu anladığınız anda hayata bakış açınız da değişebilir.

Farklı kaynaklardan gelen bilgilere ve diyaloğa açık olun

Başkalarına karşı şüpheci, güvensiz, paranoyak olmanız halinde hayat daha iyi ir yer haline gelmeyecektir. Böyle bir bakış açısı, hayata karşı tamamen kapalı olmanızı ve yeni fikirlere değer vermemeniz sonucunu doğurabilir. Ancak bunu yapmayıp, diyaloğa açık olmanız halinde yeni fikirleri öğrenebilirsiniz. Kaynaklarınızın çeşitlenmesi, olaylarla ilgili yeni bakış açıları geliştirmenizi sağlamasının yanında, çevrenizi de geliştirebilir.

Tüm bunları yapmanız halinde eleştirel bir düşünce şekli geliştirebilir ve hayata bakış açınızı yenileyebilirsiniz. Bunun doğal sonucu ise daha başarılı bir iş hayatı olabilir.

Kaynak:
Psychologytoday

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Hayatı tatmin edici yaşamak için tavsiyeler

Verimsiz çalışmanın yol açtığı kötü alışkanlıklar ve çözüm önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!