Hayat bir sunumdur

Sunum Konusundaki Özenin Gerçek Hayata Etkisi
Sunum Konusundaki Özenin Gerçek Hayata Etkisi

Değerli hocam eğitmen, yazar Levent Şahin’in en can alıcı öğretilerinden biri…

Hayat bir sunumdur !

Diyelim ki yemek için bir restauranta gittiniz. Bu ortamda önemli olan şeyler nelerdir?

Temiz bir hava ve hoş kokular, düzenli şık bir masa, tebessüm eden ve “hoş geldiniz” diyen bir görevli, yanınıza gelen garsonun tabağı tutuş şekli, sunuşu, konuşma tarzı ve yemeğin tabağınızdaki görünümü. Sizi ilgiyle uğurlayan bir görevli. Müşteri memnuniyetini önemseyen, kaliteli hizmet sunmayı hedefleyen nezih bir yer.

 ???????????????

Bunlara gösterilen özen bizi büyüleyip, yemeğin lezzetini artırmaz mı? Tıpkı kendimize, çevremize, işimize gösterdiğimiz özenin herkesi olumlu etkilemesi gibi.

Aynı yemeğin salaş tabir edilen, müşteri memnuniyetini başarı olarak görmeyen, sadece “insanlar karnını doyurmak zorunda” diye düşünen bir yerde olduğunu hayal edelim. Tıpkı “nasılsa iş bulurum” diye düşünen, mülakatları önemsemeyen adaylar gibi.

  • “Kötü kokan havasız bir restaurant”: Kişisel bakımı yetersiz aday.” Unutmayın, kendine özen göstermeyen kişinin işine de özen göstermediği düşünülür.

 uygun giyinmek

  • “Masa örtüsü lekeli ve kırışık, genel olarak düzensiz dekorasyon”: Bakımsız ya da dağınık saç, ütüsüz ya da temiz olmayan kıyafet, makyajsız ya da aşırı makyajlı yüz.

Makyaj

  • Suratı asık garsonlar”: Yüz mimiği yapmayan, heyecanını ya da sıkıntısını belli etmemek için kasılan, gülümsemeyen ya da gereğinden fazla gülümseyip abartılı bir beden dili kullanan aday.

iş görüşmesi ve duygular

  •  “Menüyü eksik ve öneri sunmadan birkaç kelimeyle anlatan garsonlar”: Sorulara yeterli doyurucu cevabı vermeyen ya da alakasız cevaplar veren aday.

 alakasız cevaplar

  • “Tabağın özentisiz yemekle doldurulmuş olması, kenarlarının kirli olması, tepeleme doldurulması”: Adayın özgeçmişini özensiz hazırlanması, gereğinden fazla, ismini bile hatırlayamadığı eğitimlerin abartılması, eski bilgilerin yer aldığı bir özgeçmişi sunması.

 cv

  • “Masada oturan müşterinin sağına soluna çarparak pat diye masayı tabağa koyması”: Adayın sorulan sorulara “özgeçmişi verdim, orada yazıyor.” diye yanıt vermesi, sert beden dili kullanması, yanıtlayamadığı bir soru olunca ters davranmaya başlaması.

 sinirlilik

  • “Garsonun müşteriye çarparak servis yapmasından rahatsız olan müşteri tepkisini beden diliyle belirtince, garsonun dik dik bakarak, ”ne yaptım ki hayret bir şey” ifadesi”: Adayın mülakat sırasında soruya soruyla yanıt vermesi ve kendisini işe alan insanı küçümseyecek ifadeler kullanması.

 Agresif adaylar

  • “Hesap  ödendikten sonra iyi günler bile denmemesi”: Adayın kendisine zaman ayrıldığı için teşekkür etmeden ya da iyi günler demeden ayrılması.

 El sıkışmak

Sanırım bu örnek, sunumun hayatımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu anlatmak için yeterli olacaktır. O zaman, iyi bir iş başvurusu hazırlığı bize kendimizi doğru sunma fırsatı verebilir. Kaldı ki sosyal medyada iş görüşmeleriyle ilgili bir çok yardımcı kaynak bulabilirsiniz.

İyi bir özgeçmiş nasıl hazırlanır, mülakatlarda neler sorulur, nasıl giyinilir, nasıl konuşulur gibi konular, bir adayın iş başvuru sürecinde dikkat etmesi gereken noktalardır. Eğer kendinizi doğru ifade eder, sunumunuzu başarılı yaparsanız; işe alımcılar sizi doğru anlar ve olumlu sonuçlanan bir mülakat geçirebilirsiniz. Başarılarınızı ön plana çıkararak yetkinliklerinizle göz doldurabilirsiniz.

Böylece iyi hizmet alamadığınız restauranttaki hayal kırıklığınızı, işe alım uzmanının da yaşamasına engel olabilirsiniz.

Doğal olun; çünkü hiçbir şirket sizin dışınızda bir “hayal kahramanını” işe almayı hedeflemeyecektir. Özenli olun; ilk önce siz işinize saygı göstermelisiniz, iyi ifade etmelisiniz ki; karşıdaki de size saygı duysun.

Başarılı bir mülakat sonunda şu sorunun cevabını bırakın işe alımcılar versin:

“Peki neden sizi tercih edelim?”

Çünkü kendinizi çok iyi ifade ettiniz, sizi doğru tanıdık ve bizi başarılarınızla, sunumunuzla etkilediniz. Şirketimize çok şey katacağınıza inanıyoruz…

 Unutmayın hayat bir sunumdur!

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Saygı Günenç
Bir işletmenin en önemli kaynağı "insan" dır. Uzun yıllar yöneticilik yaptıktan sonra , insanların mutluluklarını, hüzünlerini, heyecanlarını, başarılarını paylaşabilmenin güzelliğiyle, vizyonumu bu kaynağa daha ... Devam