Hayallerinizi gerçekleştirmek için sahip olmanız gereken özellik, araç ve beceriler

“Mantık sizi ‘A’ noktasından ‘B’ noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.” Einstein

Tüm hayallerinizin gerçek olduğunu düşünün; ne kadar başarılı, keyifli ve enerjik hissettiriyor, öyle değil mi?

Hayallerin adının “hayal” olmasının bir sebebi var elbette, ancak hiçbir hayal ulaşılmaz değil. Hayallerinizi gerçekleştirmek, her şeyden önce zorlu; zaman ve sabır gerektiren bir süreç. Ne var ki, doğru adımları atarak, yanınıza doğru araç gereçleri, doğru kişileri ve biraz da şansı alarak en olmaz dediğiniz hayallerinizi bile gerçeğe dönüştürmeniz mümkün. İşte hayallerinizi gerçekleştirmek için sahip olmanız gereken özellik, beceri ve araçlar:

Planlama yeteneği

Hayaliniz ya da hedefiniz ne olursa olsun; hedefinize giden yolda doğru adımlarla ilerlediğinize emin olmanın yolu planlamaktan ve planlara sadık kalmaktan geçiyor. Yol haritanızı belirlerken, kendinize ulaşılabilir hedefler koymayı, ölçümlemeyi ve başarılarınızı kutlayarak bir sonraki hedefiniz için kendinizi motive etmeyi ihmal etmeyin.

İstek & heyecan

Hayallerinize ulaşabilmek için ihtiyacınız olan güç, temelde o hayali gerçekleştirmeyi ne kadar istediğinizle bağlantılı. Bu nedenle içinizdeki isteği korumak ve pes etmemek oldukça önemli. Zaman zaman hayalinize ulaştığınızı gözünüzde canlandırarak ne kadar mutlu olduğunuzu düşünün; bu size devam etme gücü verecek.

Motivasyon

Motivasyon, hayallere ulaşma yolundaki en etkili itici güçlerden biri ve kaynağı da kendinizsiniz. Motivasyonunuzu her daim yüksek tutabilmek için, attığınız her adımda gelişiminizi takip edin ve tamamladığınız her görev için kendinizi ödüllendirin. Böylelikle bir sonraki adım için daha enerjik ve istekli olacaksınız.

Doğru insanlarla bir arada olmak

Siz hayalleriniz için canla başla çalışırken, etrafınızda doğru insanları bulundurmanız oldukça önemli. Doğru kişiler kim mi? Sizi güçlendirecek, ilham verecek gerektiğinde motive edecek, heyecanınızı paylaşacak ve başarılarınızla gurur duyacak herkes…

Doğru araçları kullanmak ve gelişen teknoloji takip etmek

Hayallerinize ulaşmanın en önemli adımlarından bir diğeri de, yola çıkarken yanınıza doğru araçları almanız. Doğru araç kullanımı, yeteneklerinizi en doğru şekilde değerlendirebilmenizin, verimli çalışmanızın ve performansınızı yükseltmenin en pratik yollarından biri.

Hassas mühendislik ve ince işçilikle üretilen HP Spectre ince bir bilgisayarın ne kadar güçlü olabileceğini sunuyor. CES 2017 En İyi İnovasyon Ödülü’ne layık görülen hem çok ince hem de çok güçlü HP Spectre’yi deneyin. 

Zaman yönetimi

Hayallerinize giden yolun kestirmesi yok belki, ancak doğru zaman yönetimi ile ihtiyacınız olan süreyi kısaltmanız mümkün. Zamanı daha verimli kullanabilmek için plan yapmayı ve zamanın üzerinde kontrolünüzü kurabilmek için taktikler geliştirmeyi ihmal etmeyin.

İrade & özdisiplin

İrade, kendimize verdiğimiz sözleri tutabilme gücümüzdür; özdisiplin de. Hayallerinize giden yolda karşınıza zorluklar çıkabilir. Gücünüzü kaybedebilir ya da engellerle karşılaşabilirsiniz. Ne var ki, siz iradenizi koruduğunuz sürece hiçbir şey sizi yıldıramaz.

Cesaret & inanç

Hayalleriniz ne kadar ulaşılabilir, fikirleriniz ne kadar parlak olursa olsun; başarıya ulaşmak için cesur olmanız ve adım atmanız şart. Denemekten ve konfor alanınızın dışına çıkmaktan korkmayın, kendinize inanın ve adım atın. Devamı kendiliğinden gelecek.

Tutku

Hayallerinizi tutkuyla istemek  ve tutkunuzu işinize dönüştürmek; aslında kendiniz için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri. Hedefleriniz, hayalleriniz ve başarı kriterleriniz aynı yönde, daha ne olsun?

Esneklik

Siz planlarınızı ne kadar gerçekçi yapmış olursanız olun, koşullar her an değişebilir ve buna engel olamazsınız. Şartlar ne olursa olsun dayanıklılığınızı korumak ve adımlarınızı sağlam atabilmek için aksiyon planınız konusunda esnek olmayı ihmal etmeyin.

Çok yönlülük

Hedeflerinize ulaşabilmek için bazen aynı anda birden fazla şeyle uğraşmanız gerekebilir. Çok yönlü olmak, eksiklerinizi tamamlamak ve zayıf olduğunuz yönlerinizi geliştirmeye açık olmak, sizi birkaç adım ileriye taşıyacak.

Çünkü sadece bir bilgisayarla hayallerinin peşinden koşabilirsin.

Tüm hayallerinizin gerçekleşmesi dileğiyle…

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement