Hayallerimizin gerçekleşebilmesi için bize yol gösteren destekçilerimiz: Rüyalar

Hayat yolunda ilerlerken bilemediğimiz pek çok yollardan geçeriz. İlerleyebilmek, isteklerimize ulaşmak en büyük hayalimizdir. Bu hayallerin gerçekleşebilmesi için rüyalarımız bize destek olur ve ışık tutar. Jung, bilinçaltımızı bilgi merkezi olarak nitelendirir. Rüyamızda gördüğümüz semboller, bizim bilinçaltımızda var olan anlamlarına göre değerlendirebileceğimiz, işaretlerdir.

Rüyalarımızda, günlük yaşantımızdan farklı olarak dar kalıpların içine girmeden egonun, kaygının olmadığı, tamamen özgür olduğumuz bir durumda oluruz.

Oysa günümüzde rüyalar, bilinçli halimizle gereksiz, önemsiz, korkunç olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle bizim için çok önemli olan mesajlardan kendimizi mahrum bırakmış olabiliyoruz. Rüyasını anlatan kişiye “üstün açık kalmıştır” gibi dikkate almayan bir tavırla yaklaşmak, rüyalarda görülen her sembole aynı yorumları yaparak standart bir değerlendirmeyle bakmak ya da rüyaları felaket habercisi olarak görmek bizi rüyalarımızdan uzaklaştırır ve zamanla artık rüyalarımızı hiç hatırlamaz oluruz.

Rüyalarımızda, günlük yaşantımızdan farklı olarak dar kalıpların içine girmeden egonun, kaygının olmadığı, tamamen özgür olduğumuz bir durumda oluruz. Küçük yaştan itibaren edindiğimiz doğru-yanlış, iyi-kötü, güzel-çirkin, günah-sevap kavramları orada yer almaz. Öğretilerimizin ötesinden bizi yükseltmeye ve ilerletmeye çalışır. Bizi, kendimize koyduğumuz sınırları genişletmeye, kendimizle yüzleşmeye, yeteneklerimizi hatırlamaya, varlığımızı bulmaya yönlendirir. Bilen tarafınızla bilmeyen tarafınız rüyalarınızda buluşur. Her gece insan kendine keyifli bir yolculuk yapar. Rüyalarını hatırlamayanlar yatarken baş uçlarına küçük bir not defteri alırlarsa, bilinç altlarına rüyalarını hatırlatmaları için kuvvetli bir mesaj göndermiş olurlar.

Hayat yolunda ilerlerken bilemediğimiz pek çok yollardan geçeriz. İlerleyebilmek, isteklerimize ulaşmak en büyük hayalimizdir.

Aslında hepimiz bu yaşımıza kadar, rüyalarımız yoluyla seçimlerimiz, sorularımız, kaygılarımız, korkularımız konularında pek çok cevap almışızdır. Fakat onları doğru değerlendiremediğimiz için, kilitli bir sandıkta durmaya devam ediyorlar. Bize verilen armağanları değerlendirmeyi seçersek, hayatımız daha keyifli, daha huzurlu olacaktır. Rüyalarımız bize uyanık yaşantımızda göremediklerimizi, uykuda iken veren armağanlardır. Rüyalarımızda verilen mesajı, duyguyu, bilgiyi hayata geçirmek bizim sorumluluğumuzdadır. Direnip, görmemezlikten geldikçe, ailemizde, işimizde, ilişkilerimizde sorunlar yaşamaya hem de temelde birbirine çok benzeyen sorunlar yaşamaya devam ederiz.

Günlük yaşantımızda bazen olumsuz olarak değerlendirdiğimiz deneyimler yaşarız. Zaman ilerledikçe, “iyi ki de olmuş” deriz. Rüyalarımız, inatlaştığımız ve direndiğimiz konularda, bizi harekete geçirmek, dikkatimizi çekmek için bazen sarsıcı olabilir, çünkü başka şans bırakmamışızdır. Biz uyanıkken uyumaya devam ettikçe, sarsılmaya devam ederiz. Gördüğünüz her rüyayı öncelikle unutmadan not almanız, sonrasında size ne anlattığını düşünmeniz bazı durumları daha kolay anlamanızı ve çözmenizi sağlayacaktır.

En geliştirici düşleri, onları takip etmeye istekli olduğunuzda hatırlarsınız…

 

İlginizi çekebilir: Farkındalığımızı artırmamızda bize ışık tutan yol göstericiler: Rüyalar

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam