Havuç Turp Salatası Kaç Kalori?

Havuç Turp Salatası

(1 gr)
1
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 8.77 0.09
Protein (g) 1.71 0.02
Yağ (g) 3.6 0.04
Lif (g) 3.23 0.03
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 254.79 2.55
Potasyum (mg) 460.35 4.60
Kalsiyum (mg) 64.38 0.64
Vitamin A (iu) 1585.64 15.86
Vitamin C (mg) 39.89 0.40
Demir 1.44 0.01

 

Havuç turp salatası pek çok yemeğin yanına yakışan oldukça lezzetli ve sağlıklı bir salatadır. İçerisindeki malzemeler nedeniyle kalorisi oldukça düşük olan bu salata içerisindeki sebzelerin besin değerinin zengin olması nedeniyle doyurucudur ve kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Havuç turp salatasının besin değerini, faydalarını, tarifini ve salataya dair diğer merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Havuç Turp Salatası Besin Değeri

Havuç turp salatasının ana malzemeleri olan havuç ve turp sağlık açısından faydalı olmanın yanı sıra kalori bakımından düşük olması nedeniyle bu salatayı beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz. Bir porsiyon (yaklaşık 80 gram) havuç turp salatasının kalori ve besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 59

Karbonhidrat: 7,02 g

Yağ: 2,88 g

Lif: 2,59 g

Protein: 1,37 g

Havuç Turp Salatası Faydaları

Havuç turp salatası oldukça sağlıklı bir salatadır. Bu salatada bulunan havuç ile turpun sağlık üzerinde pek çok faydası olduğu bilinmektedir.

Havuç turp salatası yediğinizde salatanın ana malzemelerden biri olan havucun faydalarından yararlanmış olursunuz. Havucun sağlık üzerinde sağladığı faydalardan bazıları şu şekildedir:

Karotenoidler bakımından zengindir

Havuç, karotenoidler adı verilen bitkisel bileşen bakımından zengin bir sebzedir. Havuçtaki karotenlerin büyük bir kısmı beta-karotendir. Beta-karoten bağırsaklarda A vitaminine dönüştüğü için por-vitamin A olarak da bilinmektedir. Karotenoidlerin görüş üzerinde önemli bir rolü olduğu bilinmektedir.

Karotenoidler, bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde işlemesine de yardımcı olur. Cilt sağlığı ve yaşlanma için de önemli olan karotenoidler solunum sistemini desteklemek için önemlidir.

Kalp sağlığını destekler

Havuç, karotenoidler ve C vitaminin yanı sıra lif bakımından da zengindir ve kalp sağlığını desteklemeye yardımcıdır. Havucun kolesterol emilimini değiştirmeye yardımcı olduğu ve sonuç olarak kolesterol dengesini iyileştirebileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bununla birlikte bu araştırmalar genelde hayvanlar üzerinde yapıldığından havucun kalp sağlığı üzerindeki etkilerinden emin olmak için bu konuda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kilo kontrolüne yardımcıdır

Havuç, düşük kalorili ve lif bakımından zengin olduğu için beslenme düzeninize havuç gibi kendinizi tok hissetmenizi sağlayacak sebzeler eklemeniz, kilonuzu kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

Havuç faydalı bir sebze olsa da çok düşük karbonhidratlı bir diyet uyguluyorsanız, havuçta bulunan basit karbonhidratlar nedeniyle havuçtan uzak kalmanız gerekebilir. Ancak böyle bir diyet uygulamıyorsanız, havucu sağlık üzerindeki faydaları ve yüksek lif ve su içeriği nedeniyle kilo vermeye çalıştığınız ya da kilonuzu kontrol altında tutmaya çalıştığınız dönemlerde de yiyebilirsiniz.

Kanser riskini azaltabilir

Karotenoidler, klorojenik asit ve falkarinol gibi bitkisel bileşikler bakımından zengin olan havucun kanseri önleyici etkileri olduğunu söyleyen araştırmalar olsa da bunları destekleyici kanıtlar yetersizdir. Bu araştırmalara göre bu fayda, havucun sağlıklı ve sebze bakımından zengin kişiler tarafından tüketilmesiyle ilişkili olabilir.

Diyabetin kontrol altına alınmasında yardımcıdır

Havucun ağırlığının yaklaşık yüzde 10’u karbonhidrat olup bu miktarın yaklaşık yarısı şeker ve üçte biri ise liftir. Havuç, glisemik indeksi düşük bir yiyecek olduğundan hem çiğ hem de pişmiş tüketildiğinde kan şekerinin aniden artmasına neden olmayacaktır. Diyabet hastalarında kan şekerinin aniden artmaması önemli olduğu için diyabet hastalarının tükettikleri yiyeceklerin glisemik indeksine dikkat etmeleri önemlidir.

Bağırsak sağlığı açısından faydalı olabilir

Havuçla ilgili yapılan bir araştırmaya göre havuçta buluna  lif yüksek oranda fermente edilebiliyor. Bazı araştırmalar ise sebzelerin prebiyotik etkisi olduğunu gösteriyor. Yani sebzelerde bulunan lif, bağırsaklarda buluna faydalı bakteriler açısından bir yakıt niteliğinde. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin çoğu yalnızca bağırsaklar için değil, aynı zamanda sağlığımız açısından genel olarak faydalı olan kısa zincirli yağ asitlerinin üretilmesine yardımcı olur.

Havuç turp salatasının bir diğer ana malzemesi olan turpun da sağlık üzerinde pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Turpun sağlık üzerinde sağladığı faydalar şu şekildedir:

Kalori bakımından düşük, besin bakımından zengindir

Çiğ turp kalorisi oldukça düşük bir sebze olmasına rağmen besin değerleri bakımından zengindir. Bir porsiyon turpta bağışıklık sistemini desteklemede oldukça önemli bir yere sahip olan C vitamini günlük ihtiyacı karşılamaya yönelik önemli miktarlarda bulunmaktadır. Turpta aynı zamanda az miktarda B vitaminleri, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum da bulunmaktadır.

Kalp dostudur

Lahana ve hardalın da dahil olduğu turpgiller ailesine ait olan turpta doğal olarak kükürt içeren bileşikler bulunmaktadır. Bu bileşiklerin iltihabı azalttığı, kansere neden olan maddelere karşı koruma sağladığı ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Turpta bulunan bileşikler aynı zamanda mide kanseri ve ülsere neden olan bakterilere karşı antibakteriyel etki gösterebilir.

Kanserle savaşmaya yardımcı olabilir

Antioksidanların vücutta çeşitli faydalar sağladığını biliyoruz. Antioksidanlar vücuttaki iltihabı azaltma, hücreleri serbest radikallerin verdiği hasardan koruma, erken yaşlanmayı önleme ve hastalıklara karşı korunmada rolü olduğu bilinmektedir.

Sindirim sistemini destekler

Yarım porsiyon turpta yaklaşık 1 gram lif vardır. Beslenme düzeninize lif dahil ettiğinizde dışkının formu daha düzgün olur ve bu sayede bağırsaklardan daha kolay ilerleyerek kabızlığın engellenmesini sağlar. Turpta bulunan lif aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve kilo kaybına ve kolesterolü düşürmeye katkıda bulunabilir.

Havucun Zararları

Havuç pek çok insan için dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeninin bir parçası olarak tüketildiğinde faydalı bir sebzedir. Ancak havuca alerjisi olan bazı insanlar için bu durum geçerli olmayabilir. Havuç alerjisinin polen-gıda çapraz reaktivitesi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Havuç alerji haricinde aşırı tüketildiğinde cildin sarımsı bir renkte olmasına neden olan karotenemi durumuna yol açabilir. Havucun günde bir kilogram taze ya meyve suyu şeklinde tüketilmesi ise nadir olarak düşük beyaz kan hücresi seviyeleri ya da amenore ile ilişkilendirilmektedir.

Havuç Turp Salatası Tarifi

Havuç turp salatası oldukça az malzemeyle hazırlanan basit bir salatadır. Rengarenk görünümü ile hem sofranızı renklendirecek hem de sağlık açısından pek çok katkıda bulunacak havuç turp salatası için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • 2 adet havuç
  • 2 adet turp
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 adet limon
  • İsteğe bağlı elma sirkesi
  • Zeytinyağı
  • Tuz

Salatayı hazırlamak için öncelikle havuç ve salataları bir kabın içerisine rendeleyin. Ardından maydanozları ince olacak şekilde kıyın. Sonrasında limon suyu, tuz, limon ve isteğe bağlı olarak elma sirkesini karıştırarak salata sosunu hazırlayın. Son olarak salata sosunu salata malzemeleriyle özdeşleşene kadar karıştırın.

Havuç Turp Salatası Zayıflatır mı?

Havuç turp salatası oldukça kolay hazırlanmasının yanı sıra sağlıklı bir salatadır. Havuç turp salatasının ana malzemeleri olan havuç ve turp ölçülü bir şekilde tüketildiğinde kilo vermeyi destekleyebilir.

Öncelikle salatada bulunan havuçtan başlayacak olursak havuçtaki A vitamininin vücutta retinoid isimli bileşiklere dönüşerek kilo vermeyi desteklediği bilinmektedir. Beslenme düzeninize daha fazla A vitamini ekleyerek kilo verme sürecinizi destekleyebilirsiniz. Ayrıca havuçta bulunan lif de kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak diğer yiyecekleri daha az yemenizi ve bu sayede kilo vermenizi sağlayabilir.

Turp da tıpkı havuç gibi oldukça faydalı ve kilo vermeyi destekleyici bir sebzedir. Beslenme düzeninizden yağlı ve kalorili atıştırmalıkları çıkarıp yerine turp koyduğunuzda doğal olarak daha az kalori almış olursunuz. Bu sayede kendinizi tok hissederken daha az kalori almış olacağınız için kilo kontrolü konusunda daha başarılı olabilirsiniz. Turpta bulunan lif de kilo vermenize yardımcı olabilir. Lifli yiyecekler tüketmeniz kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yol açacağı için turp gibi lifli sebzeler yemeniz, günlük kalori tüketiminizi azaltmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!