Hava karanlık uyandığımızda neden mutsuzluğa kapılıyoruz?

Saatler değişti bizim de sistemimiz değişti.

Tüm ruh halimizi küçük bir D vitamini alışverişinin etkileyeceğini tahmin edebilir miydik?

Son zamanlarda siz de sabah 7:15’de kalktığınızda kapkaranlık havayla kendinizi demoralize hissediyorsanız merak etmeyin, yalnız değilsiniz.

Bu “kış hüznü” hemen hemen herkesi etkiliyor. Michigan Üniversitesinde psikoloji profesörlüğü yapan Deidre Conroy konuyu şöyle açıklıyor ” Bu sadece ruhsal bir durum değildir, bu başlı başına tüm kimyamızı etkiler.”

Hemen hemen her 10 insandan 1 tanesi, yaşadığı bölgeye bağlı olarak mevsimsel değişimlerden etkilenerek depresyona yatkın oluyor. Ancak üzücüdür ki, birçoğu bunun farkında bile değil.

hava2

Gün içinde daha az güneş görmek ve sabahları karanlıkta uyanmak sirkadyen ritmin işleyişini bozuyor. Sirkadyen ritim; uyku düzenimizi sağlamakta, hormon salgılanmasında, vücut ısımızın ayarlanmasında, metabolizmanın çalışmasında ve modumuzda büyük rol oynuyor.

Her ne kadar dışarıdaki hava bizim kontrolümüz dahilinde olmasa da buna karşı alabileceğimiz durumlar var. Öncelikle her zaman olduğundan daha fazla beslenmenize dikkat etmeniz gerek. Bunun yanı sıra uyandığınız anda ışık açmak ve karanlık odada hazırlanmamak da size iyi gelecek. Eğer yapabiliyorsanız sabahları spor yapmak ve uyku düzeninize dikkat etmek de bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır.

karanlık

İlginizi çekebilecek yazılar: Kış ayında D vitamini deponuz tatile çıkmasın!

 

Kaynak:

brightside.me

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!