Hata yaptıktan sonra hemen toparlamanın 7 yolu!

Hata yapmak aslında düşündüğünüz kadar korkunç değil, korkunç olan düşüncelerinizin korku dolu olması.

Hepimiz hata yapabiliriz çünkü biz insanız ve bizi biz yapan şeyleri de sadece hata yaparak öğrenebiliriz.

Ne kadar kötü hissettirirse hissettirsin, hata yapmaktan korkmayın!

hata yapmak 1

Bunu sağlamanın ise tek bir yolu var, hatalarınızla en yakın dost olmak…

1. Neden hata yaptığınız düşünün.

Farkındalık çözüme giden tek yoldur. Hatalarınızın arkasında mutlaka başka nedenleriniz vardır; belki korku, belki dikkat çekme isteği belki de aceleci düşünme huyu. Ne olursa olsun hatalarınızın içine girerek neden yaptığınızı anlamaya ve dinleyemeye çalışın.

2. Ara verin.

Ne zaman bir hata yaptığınızı düşünseniz ara verin; masanızın başından kalkın, yemek molası verin ya da bir tatil ayarlayın. Böylece nerede hata yaptığınızı daha sağlıklı bir şekilde anlar ve ona göre bir sonrakinde daha da dikkatli olursunuz.

3. Duygularınızı araya karıştırmayın.

Bakın şu konuda anlaşalım, tek hata yapan biz değiliz, siz değilsiniz, onlar değil. Herkes ama herkes hata yapıyor bu nedenle duygularınızı hemen acıklı ruh haline bağlatıp “neden ben, neden hep ben?” modunuza girmeyin. Neyi bozduğunuza değil neyi yapabileceğinize odaklanın!

4. Devam edin.

Kaotik bir hata yapmadığınız sürece, problemi geride bırakın derin bir nefes alın ve bir sonraki işinizi yapmaya devam edin.

hata yapmak 2

5. Hatalarınızdan ders çıkarın.

Bunda hiç zor birşey yok. Siz daha önce yere düştü diye yürümekten vazgeçen bir çocuk gördünü mü? Hayır! Bu nedenle nerede yanlış yaptığınızı görün ve ona göre o hatayı düzeltmek için çözümler araştırın.

6. Hatalarınızı düzeltin.

Aklınıza çok takılan ve ilerlemenize engel olan bir durumsa mutlaka hatanızı düzeltin. Ya o kişiden, ya kendinizden ya da hata yaptığınız her ne ise ondan özür dileyin. Böylece hem vicdan azabı çekmeyeceksiniz hem de gelişeceksiniz.

7. Bir daha aynı hatayı tekrarlamadığınıza emin olun.

“Aynı hatayı yapıp farklı sonuçlar beklemeye delilik denir” demiş Einstein. Bu nedenle siz de hatalarınızı inceleyin, farkına varın ve düzeltin. Unutmayın ki hatalar yapılır, düzeltilir ve hayata devam edilir.

 

Kaynak:

Success.com

wisebread.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!