Hareketli bebekler için en eğlenceli oyunlar

Doğdukları andan itibaren büyümeye başlayan bebekler, çoğu zaman göz açıp kapayıncaya kadar çevrelerine ilgi göstermeye ve hatta iletişim kurmaya başlıyor. Günden güne keşfetme ve öğrenme istekleri artarken, özellikle emekleme dönemi itibariyle çoğu zaman yerlerinde duramıyor; emekleyerek ya da yavaş yavaş ayaklanarak her yere yetişmeye çalışıyor. Anne babaların neredeyse yarısına yakını bebeklerinin özellikle bu dönemde “hiperaktif” olduklarına inanırken, bebeğinizin “sürekli hareket etme arzusu” çoğu zaman çevresini keşfetmek için ne kadar istekli olduğunun da habercisi.

Bebeğinizin emeklemeye başladıktan sonraki hareketli dönemi sizi zorluyorsa, bu dönemde beraber oynayabileceğiniz oyunlar bulmak bebeğinizin enerjisini doğru şekilde yönlendirmenin en pratik yolu. Diğer yandan oyunlarla bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimine destek olurken, birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. 

İşte yerinde duramayan minikler için, fazla enerjisini atarken eğlenmesini ve öğrenmesini sağlayacak en eğlenceli oyunlar.

Evde aktivite merkezi

Malzemeler: Yastıklar, tabureler, tırmanılabilecek minderler, kutular vs.

Bebeğiniz için evde kuracağınız bir aktivite merkezi, çoğu zaman bir oyun parkından daha çok eğlence vaat edebilir. Aktivite merkezini kurmadan önce, alanı boşaltın ve bebeğinize zarar verebilecek tüm eşyaları ortadan kaldırın. Sonrasında bebeğinizin koşabileceği, tırmanabileceği, engellere takılmadan ilerlemeye çalışacağı güvenli bir labirent yaratın.

Oyun alanını daha keyifli hale getirmek için, labirent içerisindeki en çok keyif aldığı aktivitenin yer aldığı istasyonları arttırabilir ya da labirentin çıkışına bebeğiniz için bir ödül yerleştirebilirsiniz. Bebeğinizin dengesinin yanı sıra yön bulma yeteneğini de arttıracak bu parkur, her an ve bıkmadan oynayabileceği bir oyun.

Hayvanlar alemi yarışıyor

Bebeğiniz hayvanları tanıma yaşına geldiyse, hem hayvanları daha yakından tanıyabileceği hem de keyifli vakit geçirebileceği bir önerimiz var: hayvanları taklit ederek yarışmak. Oyuna başlarken önce yarışacağınız alanı belirleyin ve bebeğiniz ile farklı hayvanların nasıl hareket ettiğini konuşun. İsterseniz ikiniz de aynı hayvan olabilir, isterseniz farklı hayvanları taklit edebilirsiniz; tavşan ya da kurbağa gibi zıplayabilir, ördek gibi yürümeye çalışabilir, bu sırada canlandırdığınız hayvanın sesini de taklit edebilirsiniz. Amaç, bitiş çizgisine önce varmak!

Bebek Twister’ı

Malzemeler: Twister ve renkli oyuncaklar

Bebeğinizin oyuncakları arasından, Twister halkalarına uygun olacak şekilde kırmızı, sarı, mavi ve yeşil olanları ayırın ve bir kutuda toplayın. Çarkı çevirdikten sonra, bebeğinizin okun gösterdiği renkteki bir oyuncağı kutudan alarak aynı renkteki bir dairenin içine yerleştirmesini sağlayın. Bebeğinizin motor yeteneklerini geliştiren bu oyun, renkleri öğrenmesine de katkıda bulunacak.

Neşeli enstrümanlar

Malzemeler: Plastik şişe, bakliyatlar, boncuklar ya da bebek enstrümanları

Neşeli enstrümanlar oyunu için öncelikle, bebeğinizin farklı sesler çıkarabileceği, bakliyat ya da boncukla doldurduğunuz farklı boyutlardaki şişeler gibi küçük enstrümanlar tasarlayın. Sonrasında ister kendi müziğinizi yaratıp birlikte dans edebilir, ister bebeğinizin en sevdiği şarkıya enstrümanınızla eşlik etmeye çalışabilir, isterseniz de bebeğinizin sizin çıkardığınız farklı sesleri tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.

Balonları yakala

Malzemeler: Sabunlu su, balon üfleme ya da kabarcık makinesi

Bebeğinizin hem çevresindeki hareketli cisimleri takip etmeyi öğreneceği, hem de motor yeteneklerinin gelişeceği bu oyunu oynamak için önce ortamı sivri uçlu ya da kesici etmenlerden temizleyin. Sonrasında yavaş yavaş balonlar üfleyerek, bebeğinizi balonları takip etmesi ve yakalaması için teşvik edin. Bir süre sonra bebeğinizin de üfleyerek balonlar oluşturmasına izin verin. Balonların görüntüsü bebeğinizi eğlendirirken, peşlerinde koşmak da enerjilerini harcamalarına yardımcı olacak.

Dikkat!

Bebeğinizle oynayacağınız oyunları seçerken yaşına ve becerilerine uygun, zihinsel ve fiziksel gelişimine destek olacak, hayal gücünü besleyecek, anlaşılması ve ayak uydurması kolay oyunlar seçmeye özen gösterin. Bebeğinizi keyif almadığı oyunlar oynamaya zorlayarak keyfini kaçırmayın güvenini yitirmeyin. Keşfetme serüveninde her an yanında olarak, iletişiminizi de güçlendirin.

En önemlisi, bebeğinize özgürce hareket etmesi için destek olun ve herhangi bir sebeple oyunlarını bölmeyin.

Hareketli bebekler için kolay değiştirilen bebek bezi: Prima Külot Bez

Prima külot bez, 12 saate kadar kuruluğu, kolayca giydirilip çıkartılabilen formuyla bir araya getiriyor. Bu yenilikçi ürün bebeklerin gelişiminde hiçbir sevgi, uyku ve oyun anını kesintiye uğratmıyor.

Bebeğinizin her gün mutlu bir sabaha uyanması için artık Prima Külot Bebek Bezi var. Islaklığı hapseden Mikro İnci Tanecikleriyle 12 saate kadar kuruluk sağlar. Değiştirmesi de çok kolay. Kolayca giydirin, çıkarmak istediğinizde yanlardan yırtarak çıkarın, katlayın ve yapışkan bantlar ile sararak çöpe atın.

Prima Külot Bez kullanımıyla ilgili sorularınızın yanıtları için, Prima Külot Bez kullanan annelerin deneyimlerine kulak verin:

Mete'nin Annesi Prima Külot Bez Deneyimini Paylaşıyor

Prima.com.tr’ye üye olup, Prima Külot Bez’e yorum yazan her 10 kişiden 1’ine, 1 Jumbo Paket Prima Külot Bez hediye!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!