Hangisi daha iyi; sabah egzersizi mi akşam egzersizi mi?

Erken kalkabilenler için sabah egzersizinden daha iyi bir şey olamaz. Ancak geç kalkmayı seviyorsanız 1,5 saat erken uyanmak işkence gibi gelmek bir yana fiziksel olarak da imkansız olmaya başlar. Peki günün belli bir vaktinde egzersiz yapmak sadece kişisel tercihe mi bırakılmalı yoksa bazı fiziksel ve psikolojik farklılıkları var mı?

Birçok spor eğitmeni, egzersiz saatinin bireysel bir tercih olduğunu söylüyor. Hatta kimileri, en doğru seçimin bedeni dinlemek olduğunu ve hangi saatte egzersiz yapmak istediğine bedenin kendisinin karar vermesi gerektiğini savunuyor.

Egzersiz saatinin bedende bariz farklar yarattığına dair kesin bir araştırma olmamasına rağmen, sabah egzersizi ve akşam egzersizini savunanlar ve karşı çıkanlar var. Uplifers olarak, farklı görüşleri sizin için derledik:

Sabah egzersizi savunanlar

1. Kendinizi daha enerjik hissedersiniz

Kişisel antrenör Henry Halse, tüm gün çalıştıktan sonra spor salonuna gitmeyi pek de gerçekçi bulmayanlardan. Halse, sabah yapılan egzersizin enerji seviyesinin daha yüksek olacağını savunuyor.

2. Daha hızlı yağ yakarsınız

Plyoga Fitness’ın kurucusu ve CEO’su Stephanie Lauren ise sabahları vücudun daha hızlı yağ yaktığını söylüyor. Vücudun önce şekeri, ardından yağları yaktığını hatırlatan Lauren, sabahları şeker girmemiş bir vücudun, daha kısa süre içinde yağ yakmaya başlayacağını savunuyor.

Hangisi daha iyi; sabah egzersizi mi akşam egzersizi mi?
Birçok spor eğitmeni, egzersiz saatinin bireysel bir tercih olduğunu söylüyor.
3. Psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz

Sabah egzersizinin psikolojik açıdan da faydalı olduğunu savunan Lauren, sabah erken yapılan egzersiz sayesinde temiz bir zihinle güne başlamanın önemine dikkat çekiyor.

Sabah egzersizine karşı çıkanlar

Fitness ve beslenme koçu Sean Flanagan, sabahları özellikle direnç egzersizi öncesinde daha fazla ısınmaya ihtiyaç duyulduğunu, bunu yapmayanlarda sakatlanma riskinin arttığını söylüyor. Doktor Jason Miller da sabah egzersiz yapmak isteyenlerin, özellikle omurilik sağlığını korumak için daha erken kalkıp daha fazla ısınmaları gerektiğini hatırlatıyor.

Akşam egzersizini savunanlar

1. Fiziksel açıdan daha hazır olursunuz

Flanagan, özellikle sinir sisteminin akşam egzersizine daha hazır olduğunu söylüyor ve vücutta daha fazla besin olduğu için daha ağır egzersizleri yapmanın kolaylaştığını savunuyor. Flanagan, “Daha ağır egzersiz ve daha fazla tekrar yaparak egzersiz öncesinde ve sonrasında daha fazla kalori yakabilirsiniz” diyor.

2. Daha uzun süre çalışabilirsiniz

Güç ve kondisyon uzmanı Demmy James, akşamları ısınma, egzersiz ve esnemenin yanı sıra tekrar setler arasında daha fazla mola verilebildiği için bu sayede kişinin stresten uzak ve sosyal bir ortamda egzersiz yapabildiğini söylüyor.

Hangisi daha iyi; sabah egzersizi mi akşam egzersizi mi?
Fitness ve beslenme koçu Sean Flanagan, sabahları özellikle direnç egzersizi öncesinde daha fazla ısınmaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.
3. Güç ve dayanıklılık çalışmaları için daha güvenli

Birçok fitness uzmanı güç ve dayanıklılık isteyen egzersizleri akşamları yapmanın daha uygun olduğunu söylüyor. Miller da bunlardan biri ve “Bu tür egzersizlerden sabahları verim alınamıyor, üstelik akşamları yapmak daha güvenli” diyor.

Akşam egzersizine karşı çıkanlar

Eczacı Brandon Allen, egzersizin kortizol seviyesini yükselttiğini ve kortizol seviyesinin düşük olması gereken akşam saatlerinde spor yaparak bunun tersi bir etki oluştuğunu söylüyor.

Tüm bu uyarıların kendince haklı bir tarafı var. Ancak egzersiz için en doğru zaman, egzersiz yaptığınız zamandır!

Kaynak:
Fast Company

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!