Hamlet hayatta: Gain’de yayınlanan Hamlet’le Büyükada’ya bakıyoruz

Uzun zamandır izlediğim en iyi Türk dizilerinden biriydi Hamlet. Sanki sinemaya gittik ve bir Reha Erdem filmi izledik gibi hissetmemek mümkün değil televizyon karşısında. Televizyon dediysem yanlış anlaşılmasın, Hamlet’i satın alan platform hayatlarımıza yeni yeni giren taze mecra Gain.

Geçtiğimiz günlerde ilk gösterimini basın ve konuklar için Kanyon’da gerçekleştiren Hamlet’in ilk iki bölümünü ben de orada izledim. Bana Reha Erdem’i hatırlatma sebebi, bu öykünün de kıyıda köşede kalma riski olan bir meseleye kendi dilini oluşturarak parmak basmış olması. Yapımın yönetmen koltuğunda Kaan Müjdeci oturuyor. Hamlet’i çağdaş bir uyarlamayla ve atlar üstünden anlatıyorlar. Burada da Hamlet’te olduğu gibi insanlar çok gerçek ve çaresiz. İşin en çarpıcı tarafı da yaşanmış gerçek bir öyküden esinlenen Hamlet’in, Büyükada’nın fayton tarihine de ışık tutması. Adadaki fayton krallığının çöküşüne şahit olduğunu anlatan Kaan Müjdeci’ye basın gösteriminde oyunculardan Cihat Tamer “Hamlet, Türkiye’nin bugünki halidir.” diyerek eşlik etti. Hamlet’in insanlık tarihinin en eski ve eskimeyecek hikayesi olduğuna da böylece bir kez daha dikkat çekmiş oluyorlar. Yani diziyi izlerken insanın doğasındaki yozlaşmışlığın kasvetinden kaçmayı beklemeyin.

Dizinin oyuncu kadrosu da oldukça güçlü. Erdal Beşikçioğlu, Elit İşcan, Ahmet Rıfat Şungar, Şebnem Bozoklu, Hatice Aslan, Murat Kılıç, Çiğdem Selışık Onat, Cihat Tamer, Serdar Orçin, Emrullah Çakay, Mustafa Alabora filmdeki karakterlere hayat veriyor ve hepsi çok dokunaklı bir oyunculuk sergiliyor. Görüntüler deseniz zaten başlı başına sinematografik bir dünya içinde yüzüp duruyorsunuz. 

Dizi ön gösteriminin ardından Gain’de bütün bölümleriyle izlenebiliyor. Günümüz meselelerinden birine dair Hamlet’in çağdaş bir yorumu olarak bakabileceğiniz yedi bölümlük bir mini ziyafet olan bu diziyi kesinlikle tavsiye ediyor ve sektöre yeni bir kapı açan Gain’i yenilikçiliğinden dolayı tebrik ediyorum.

Şimdiden seyircisi bol olsun ve keyifli izlemeler…

İlginizi çekebilir: Yalnız gençleri ansızın hayatınıza dahil eden bir oyun: AnSızıN

Günsu Özkarar
1987 Ankara doğumluyum. 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Viyola Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldum. Ardından İsviçre’de Hocshule der Künste Bern’de ... Devam