Hamilelik ve doğum korkusu tokofobi hakkında tüm merak edilenler

Hamilelik ve doğum korkusu tokofobi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Hamilelik ve doğum, birçok kadının hayatındaki önemli olaylardır. Hamilelik bazılarımız için sevinçli bir haber olurken aynı zamanda bir stres ve endişe kaynağı da olabilir. Kadınlar genellikle doğum sancısı ve bir şeylerin ters gitme olasılığı konusunda endişe yaşar. Bunların tamamı, neredeyse tüm hamilelerin belirli ölçüde yaşadığı, son derece normal endişeler. Bir çocuğu dünyaya getirmeye eşlik eden normal kaygılar, genellikle tıbbi yardım, eğitim, sosyal destek ve kendi kendine yardım stratejileri kullanılarak atlatılabilir. Ama bazen bu korku patolojik hale gelebilir ve o kadar şiddetli olabilir ki, kadınlar hamile kalmaktan veya doğum yapmaktan tamamen kaçınırlar. Hamilelik ve doğum korkusu tokofobi hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. İşte tokofobi nedir, tokofobi belirtileri, doğum korkusu nasıl yenilir gibi aklınıza takılan soruların yanıtları.

Hamilelik ve doğum korkusu tokofobi nedir?

Tokofobi, yukarıda da belirttiğimiz gibi aşırı doğum korkusu olarak tanımlanır. Bu, çoğunlukla normal bir doğum düşüncesiyle ilgili sıradan bir endişe veya isteksizlik değildir. Tıpkı yükseklik veya örümcek korkusu gibi, tokofobi de yaşam kalitenizi etkileyecek kadar şiddetlidir. Bazı durumlarda, tokofobi hamilelik korkusuyla da sonuçlanabilir veya kişilerin -çocuk sahibi olmak isteseler bile- hamile kalmaktan kaçınmalarına neden olabilir. Industrial Psychiatry Journal’da yayınlanan 2012 tarihli bir tokofobi vaka raporu, hamile olmayan kadınların %13’ünün hamile kalmaktan kaçınmak için yeterince güçlü bir doğum korkusu yaşadığını tahmin ediyor.

Tokofobi belirtileri

Tokofobi nedir açıkladık. Peki tokofobi belirtileri nelerdir? Tokofobi belirtileri arasında uyku bozuklukları, panik ataklar, kabuslar ve kaçınma davranışları sayılabilir. Diğer belirtiler ise şunları içerebilir:

 • Yorgunluk, mantıksız endişe veya baş ağrısı gibi anksiyete semptomlarında artış,
 • Olumsuz ruh hali,
 • Yorgunluk, vücut ağrısı, iştah veya libido azalması, favori aktivitelere ilgi kaybı gibi depresyon belirtileri,
 • Uykusuzluk veya kabus görme,
 • Cinsel ilişkiden kaçınma,
 • Hamile kalmaktan kaçınmak için çok çaba sarf etme (doğum kontrol yöntemlerini ikiye veya üçe katlamak gibi),
 • Anne ya da çocuk ölümü gibi doğum sırasında nelerin “yanlış gidebileceği” üzerine kafa yorma,
 • Çocuk sahibi olmak istenmesine rağmen hamileliği geciktirmek veya önlemek,
 • Tıbbi sebepler olmaksızın sezaryen doğum ( sezaryen) isteme.

Yukarıda da açıkladığımız gibi kadınlar bazen hamile kalma korkusuyla herhangi bir cinsel aktiviteden de kaçınabilirler. Hamile kalanların seçmeli bir sezaryen isteme olasılığı daha yüksek olabilir, doğumla ilgili daha büyük bir travma hissedebilir ve hatta bebeğiyle bağ kurmakta zorluk çekebilir.

Hamilelik korkusu nedenleri: Tokofobi neden olur?

Araştırmacıların hamilelik ve doğum korkusu tokofobinin olası nedenlerini açıklamak konusunda çeşitli tahminleri var. Bunlardan bazıları, diğer kadınlardan doğum deneyimlerinin travmatize edici açıklamalarını duymak, yetersiz ağrı yönetimi korkusu, anksiyete ve depresyon gibi önceden var olan psikiyatrik durumlar olarak sayılabilir.

Bununla birlikte iki farklı tokofobi türü var:

 • Birincil tokofobi: Hiç doğum yapmamış kadınlarda görülür. Ergenlik döneminde başlayabilir, ancak bir kadın hamile kaldıktan sonra da ortaya çıkabilir. Cinsel saldırıya veya tecavüze uğramış kişilerde de görülebilir. Hamilelik ve doğum sırasındaki tıbbi muayeneler de orijinal travmanın geri gelmesini tetikleyebilir.
 • İkincil tokofobi: Daha önce hamile kalmış ve doğum yapmış kadınlarda görülür. Genellikle travmatik doğumun sonucudur. Ayrıca normal, travmatik olmayan doğumlar yapan kadınlarda olduğu kadar; düşük, ölü doğum, gebeliğin sonlandırılması veya doğurganlık tedavilerinin başarısız olduğu kadınlarda da ortaya çıkabilir.

Peki, hamilelik ve doğum korkusu tokofobi neden olur? İşte hamilelik ve doğum korkusuna katkıda bulunabilecek faktörlerden bazıları:

 • Bebeğin yaşamı için korku veya tıp pratisyenlerine güven eksikliği,
 • Preeklampsi ve ölüm gibi doğumla ilgili komplikasyonlardan korkma,
 • Acı korkusu,
 • Bilinmeyenden korkma, kontrol kaybı ve mahremiyet,
 • Anksiyete, depresyon veya çocuklukta cinsel istismar öyküsü olması,
 • Arkadaşlardan veya sosyal medyadan travmatik doğum hikayeleri duymak,
 • Kaygıyı yönetmeyi zorlaştıran hormonal değişiklikler,
 • Genç yaşta hamile kalma, yoksullaşma veya sosyal destek eksikliği gibi psikososyal faktörler,
 • Doğum ve doğum süreciyle ilgili belirsizlik.

Hamilelik ve doğum korkusu tokofobi nasıl yenilir?

Hamilelik ve doğumla ilgili korku ve endişelerin olması tamamen normaldir. Belirli bir seviyede korkuya sahip olmak, kadınları bu endişelerle başa çıkmak için daha fazla bakıma ve özene teşvik ettiğinden, bazı yönlerden faydalı olabilir.

Doğum korkusu aslında oldukça yaygındır; araştırmalar hamile kadınların %80’inin doğum sırasında ağrı, sağlık ve güvenlik gibi konularda bir dereceye kadar endişe duyduğunu gösteriyor. Bu tür endişeler normal olsa da, kadınların çoğu doğum ve doğum süreci hakkında daha fazla bilgi edinerek, diğer kadınlarla konuşarak ve hamilelik bakım sağlayıcılarına danışarak bu endişelerle başa çıkabilir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu korku o kadar şiddetli ve güçten düşürücü hale gelebilir ki, buna tokofobi teşhisi konabilir. Tokofobinin ne kadar yaygın olduğu kesin olarak bilinmiyor. Bazı araştırmalar bunun %2-15 arasında değiştiğini söylüyor.

Tokofobi tedavisi

Doğum korkusu yaşayanlar veya normal doğumdan korkanlar tokofobi nasıl tedavi edilir, merak etmekte. Hem annenin hem de çocuğun sağlıklı olması için tokofobisi olan kadınların tedavi görmesi son derece önemli. Bu tedavi, bir psikolog veya psikiyatrist ile koordineli olarak kadının doğum uzmanından destek almayı içerebilir. Bir ruh sağlığı uzmanı, önceden var olan depresyon veya anksiyete koşulları da dahil olmak üzere, bozukluğun altında yatan bazı nedenleri ele almaya yardımcı olabilir. Anne sağlığı hizmeti sağlayıcıları, kadınların doğum sürecini çevreleyen korkularını ve yeterince ele alındığını hissetmeleri için güvence, eğitim ve uygun sağlık hizmeti sunabilir.

 • Destek: Doğum korkusu yaşayanların sosyal destek kaynakları bulması oldukça önemli. Birçoğu için onlara yardım edecek insanların olduğunu bilmek bile rahatlatıcı olabilir. Bu tür bir destek, kadınların öz yeterlilik duygusunu güçlendirebilir ve hatta seçmeli sezaryen sayısını azaltabilir. Araştırmalar, ciddi bir hamilelik ve doğum korkusu olan hamile kadınlara destek sunmanın, semptomları en aza indirmek için etkili bir strateji olabileceğini gösteriyor.
 • Terapi: Bilişsel davranışçı terapi ve psikoterapi de tokofobi tedavisinde etkili olabilir.
 • İlaç tedavileri: İlaçlar, altta yatan depresyon, anksiyete veya diğer psikiyatrik bozuklukları tedavi etmek için tek başına veya diğer tedavi yaklaşımlarıyla birlikte kullanılabilir.

Tokofobi tedavisi hem psikolojik hem de obstetrik (doğum ve doğum sonrası dönemle ilgilenen tıbbi uzmanlık alanı) desteği içeren multidisipliner bir yaklaşım gerektirir.

Doğum korkusunu yenmenin yolları

Eğer hamilelik ve doğum korkusu tokofobi yaşadığınızı; bunun hayatınızı etkilediğini düşünüyorsanız, ihtiyacınız olan yardımı almak için atabileceğiniz adımlar olduğunu unutmayın. İşte doğum korkusunu yenmenin yolları olarak da açıklanabilecek bazı adımlar:

 • Duygularınızı tartışın: Hamilelik ve doğum konusunda biraz endişe etmek son derece normal ve doktorunuz veya ebeniz size bu konuda daha fazla güvence ve yardım sağlayabilir. Hatta güvenilir arkadaşlarla veya sevdiklerinizle konuşmak da yardımcı olabilir. Korkularınızı anlayan ve destek sunmak için orada olan insanlar olduğunu bilmek kaygıyı azaltmanın en etkili yolları arasında yer alır.
 • Doğum planı oluşturmaya başlayın: Ağrı yönetimi ve doğum yapma seçenekleriniz de dahil olmak üzere, istekleriniz ve ihtiyaçlarınız hakkında doktorunuzla konuşun. Bir plana sahip olmak, kendinizi daha güçlü ve kontrol altında hissetmenize yardımcı olabilir.
 • Korkutucu doğum hikayelerinden kaçının: Bu tür hikayeleri duymak, tokofobinizi şiddetlendirebilir. Bunun yerine, iyi tıbbi bilgiler arayın ve doğumla ilgili olumlu deneyimlere odaklanın. İnsanlar duymak istemediğiniz hikayeleri paylaşmaya çalışırsa, onlardan durmalarını isteyin.
 • Doğum öncesi destek dersi alın: Doğum sırasında neler olduğunu ve doğum sancısını yönetmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek, doğum yapma yaklaşımı konusunda daha yetenekli hissetmenize yardımcı olabilir.
 • Bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşun: Korkunuz hayatınızı etkiliyorsa, doktorunuzdan sizi bir psikiyatriste, psikologa, danışmana veya daha fazla tavsiye ve yardım sunabilecek başka bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirmesini isteyin.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte ağrıları hafifleten ve doğumu kolaylaştıran 4 egzersiz

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!