Hamilelik döneminde iş arama rehberi

Hamilelik döneminde iş arama ihtiyacında olmanın pek ideal bir durum olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bazı nedenlerden ötürü bebek beklerken de iş aramak durumunda kalabilirsiniz. Bu noktada ilk aklınıza gelen her zamanki gibi özgeçmişinizi alıp e-mail yoluyla başvurularda bulunmak olabilir, fakat öncesinde biraz stratejik bir planlamaya ihtiyacınız var.

İlginizi çekebilir: Çocuk yapma sürecinde baskı ve stresin üstesinden gelmenize yardımcı olacak yaklaşımlar

hamilelik döneminde iş arama

Öncelikle iş yerinde geçirmeyi düşündüğünüz zamanın nasıl bir programlamaya ihtiyaç duyduğuna karar verin. İşveren adaylarınızı doğum izni, günlük bakım planı vb. konularda tanımaya çalışın. Araştırmaya başlamadan önce kendiniz ve bebeğiniz için en doğru zaman planlamasının hangisi olduğuna karar verin: Esnek bir plan mı, evden çalışmak mı, yoksa evinize yakın bir iş yeri tercihi mi?

Eğer mümkünse iş aramaya karnınız henüz belirgin değilken başlayın. Bu şekilde şansınızı da artıracaksınız. Çünkü ne yazık ki bazı şirketlerde hamile bir çalışan olmak sizi dezavantajlı bir duruma düşürebilir.

İlginizi çekebilir: Yeni doğum yapan kadınlarda depresyon taramasının faydaları

Tabi ki herkesin durumu farklıdır, ancak hamilelikten sonraki süreçle ilgili kararlar verebilmek de bu durumda gerekli bir strateji. Eğer tam zamanlı bir iş bakıyorsanız, başarıya ulaşmak için planlarınızla ilgili kararlı olmalısınız. Bir yol belirleyip o doğrultuda ilerlemek, hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da size yardımcı olacak. Bunların yanı sıra yazının devamında yer verdiğimiz bazı önerilerden de faydalanabilirsiniz:

  • Rehberiniz bilinciniz olsun

Görüşme sırasında hamile olduğunuzu söylemek zorunda değilsiniz, ancak bir teklif yapıldığında dürüst olmalısınız. Eğer karnınız belirginleşmişse, şirkete katabileceklerinizi açıkça anlatmalı ve doğumdan sonra geri dönmeye ne kadar istekli olduğunuzu söylemelisiniz. İleriye dönük kararlar almaya yatkın olup, tüm sorunları masaya yatırmaya istek gösterirseniz; hem şirket, hem de siz her iki tarafın da yararına olan bir anlaşmaya varabilirsiniz.

  • Becerilerinize ve sunacağınız katkılara odaklanın

Hamileliğinizi sorun yapmaktan kaçının. Eğer başvurduğunuz iş için gerçekten iyi bir adaysanız, işvereninizden size biraz zamana ihtiyacı olan herhangi birine tanıyacakları kadar esneklik tanımasını isteyin. Kendinize güvenin ve kendinizle gurur duymayı bilin. Geçmiş başarılarınızı hatırlamak bu konuda size yardımcı olacaktır.

  • Planlarınızdan bahsedin

Kendinizi bu işe adayacağınızı onlara anlatmanız gerekiyor. Bu yüzden öneri ve planlarınızdan bahsedebilirsiniz. Ayrıca görüşme sırasında bu iş için neden önemli bir aday olduğunuzu anlatmaya odaklanın.

  • Profesyonel görünün

Karnınız belirgin olsun ya da olmasın, profesyonel görünmeniz böyle bir zamanda çok önemli. Unutmayın, iş görüşmelerinde ilk intibanın önemi büyüktür. Aldığınız kiloları dert etmeyin ve olabildiğince şık bir resmi kıyafet seçin. Görünümünüzden emin olmanız, kendinizden de emin olmanızı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte antidepresan kullanımının yeni doğan üzerindeki etkileri

Kaynak:

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!