Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?

Regl döneminde gecikme yaşanması, hamileliğin ilk belirtilerinden olsa da, bazı belirtiler regl döneminin gecikmesinden önce de hamilelik haberleri verebiliyor. Yani hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusuna verilecek tek cevap regl döneminde yaşanan gecikme değildir. 

Öncelikle hamilelik belirtileri, kişiden kişiye göre oldukça fazla değişiklik gösterebiliyor. Yorgunluk, kusma, halsizlik, kanama, iştah kaybı ve tiksinti, en çok görülen belirtiler arasındadır. Ancak dediğimiz gibi hamilelik belirtileri kişiden kişiye göre değişir. Kimi anne adayının iştahı artarken, kiminde iştah kaybı yaşanabilir.

Hamilelik belirtileri nelerdir ve hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Hamileliği tespit etmenin en kesin yolu hamilelik testi olmakla beraber, hamileliğin erken dönem belirtileri de fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Regl dönemindeki gecikme sonrasında hamileliğin en büyük belirtilerinden biri halsizliktir. Hamilelik döneminde bazı hormonlar fazla fazla salgılanır, bu da metabolizmanıza düşen yükü artırır. Dolayısıyla bu dönemde normalde olduğundan çok daha fazla uyku ihtiyacı duyabilirsiniz.

Regl dönemindeki gecikme sonrasında hamileliğin en büyük belirtilerinden biri halsizliktir.

Erken dönem belirtilerinden bir diğeri de, göğüslerde büyüme, hassasiyet ve ağrıdır. Göğüs hassasiyetini takip eden diğer belirti mide bulantısı ve kusmadır. Hormonlarda meydana gelen değişimler nedeniyle, sabah bulantıları başlar ve kokulara duyulan hassasiyet artar.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere hamilelik belirtilerinden en belirgin olanlar ise iştahsızlık, iştah ve sık sık idrara çıkma isteğidir. Bu belirtileri günlük yaşantınızda çabuk fark edebileceğinizden, diğerlerine kıyasla daha yol gösterici olabilir.

Peki hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Hamilelikte ilk haftalarda yumurtalıklarda ve rahimde sanıldığından çok daha hızlı değişimler meydana gelir. İlk olarak hamilelik döneminin ilk aşaması emplantasyon dönemi başlar ve ilk belirtiler emplantasyon döneminde görülür. Bu dönemde döllenen yumurta rahim duvarına yerleştiği için, kanamalar meydana gelir. Bu kanamaların süresi genelde 2 hafta kadardır. Kanamaları, anne adayının yaşadığı ruh hali değişiklikleri takip eder.

Hamilelik döneminin ilk aşaması emplantasyon dönemi başlar ve ilk belirtiler emplantasyon döneminde görülür.

Bu dönemde çok öfkeli, huzursuz, duygusal hissetmek oldukça normaldir. Kimi zaman bu değişimler kişileri korkutsa da, hamileliğin ileri aşamalarında bu duygu durumlarında azalma ya da denge meydana gelebilir.

Bizim önerimiz tüm bu belirtileri doktorunuza danışmanız ve bu süreci doktorunuzla birlikte takip etmenizdir.

İlginizi çekebilir: 

Lohusalık dönemi ve hamilelik depresyonu

9 aylık mucizeyi 4 dakikada her yönüyle yaşayın: Hamilelik dönemi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!