Hamburg’ta yaz: Elbe Nehri’nin kıyısındaki eğlence şehri

Bir insanın şehre dair beklentilerinin büyük bir kısmını büyük ölçüde karşılayan bir şehir Hamburg…

hamburg

Almanya’nın kuzeyi olması ve deniz yerine kocaman bir nehre sahip olması, yaz şartlarını biraz -benim algımda ise epeyce- zorlasa da, seviyorsanız o şehri, yaz mevsimi yine anlamlı olacaktır.

Keza, benim algımda bile yaza dair bir şekilde yer edinebilmiş bir yer. Nehir diyerek geçilmemesi gereken Elbe, Avrupa’nın ikinci büyük limanına ev sahipliği yapıyor.

Bununla birlikte, nehir şehrin içinde uzun bir sahil şeridi oluşturuyor. Plajının var olması, kimisi için yüzme imkanı da sağlıyor. Kimisi için diyorum, zira biz temizlik açısından tereddütte kaldığımız için plajını kullanmakla yetindik. Ama Ankara gibi bir şehre kıyasla bizim için bu bile yeterliydi. Plajı vardı, plaj anlayışı vardı, güneşlenmenin, sere serpe yatan insanların normal karşılanması durumu vardı.

gokcen gokyer

Aynı zamanda benim The OC’ye benzettiğim, yazlık evlerin cephe aldığı yazlık muhitleri de mevcut. Plaj partisi yapan gençlere de kapıları açık.

hamburg sahil

Bunun yanı sıra, Elbe Nehri’ne paralel uzanan şehrin metropolitan bölümü için de alternatif çözümler oluşturulmuş, ‘beach cafe’ler gibi.

Kapısından girdiğinizde zemin; kum, oturma alanları; şezlong, içecekler; pipetli, buzlu kokteyler ve kostümler; bikini-mayo olarak değişiyor.

“Bizim plajımız yok doğru düzgün, deniz yok çünkü…” anlayışından çok uzaklar yani anlayacağınız.

Üzerine bir de geceler boyu parti imkanı sağlayan, geceleri de değerlendiren, “gün bitti hadi yatalım” rutinliğinden bezdiren gemi konseptleri de oluşturmuşlar.

gemi

hamburg gece

Hayatın değerini, keyiflerinin kıymetini, eğlencenin önemini bellemiş ahaliler sonuçta.

Yazması bile güzel. Bir de yaşadığınızı düşünsenize!

hamburg gece liman

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam